میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۳
 
 
شکست طرح استیضاح ترامپ در سنا آشکار ساخت
شتاب گرفتن قطار چندپارگی آمریکا
شتاب گرفتن قطار چندپارگی آمریکا
 

آمریکا که طی ماه‌ها اخیر با چالشهای سیاسی و بحران های اجتماعی گسترده ای همراه بوده بر‌آن بود تا با استیضاح ترامپ نمایشی از وحدت را به جهانیان نشان دهد حال آنکه تبرئه ترامپ در سنا در کنار آشکار ساختن تشدید تنشهای سیاسی- اجتماعی از شتاب گرفتن قطار چند پارگی آمریکا حکایت دارد.
آمریکایی که زمانی خود را محور دموکراسی و ازای در جهان معرفی می کرد طی ماه های اخیر نقاب از چهره برداشته است. نابسامانی‌ها و ابهامات پیش آمده در روند برگزاری انتخابات و رسوایی دموکراسی پوشالی در کنار اعتراض‌های مردمی به ساختار نژادپرست حاکم بر این کشور و البته ناتوانی لیبرال سرمایه در حمایت از مردم در برابر کرونا شرایطی بحرانی را برای آمریکا رقم زد. در این میان برخی حاکمان بر ساختار آمریکا بر این ادعا بودند که با استیضاح ترامپ می توانند وحدت سیاسی کشور را نشان داده و از آن در جهت کاهش اعتراض های خیابانی و بهبود چهره جهانی آمریکا بهره گیرند حال آنکه این سناریو با جدال دموکرات ها و جمهوریخواهان بر سر قدرت که به تبرئه ترامپ منجر شد ابعاد جدیدی از شکاف سیاسی در آمریکا را نشان داده که دامنه آن به خیابان های آمریکا و در نهایت عرصه سیاست خارجی این کشور خواهد رسید. این شکاف چنان بوده که بایدن رئیس‌جمهور آمریکا از تبرئه رئیس‌جمهور سابق آمریکا در جلسه استیضاح سنا بعنوان فصل غم‌انگیزی در تاریخ ایالات متحده یاد کرد که یادآور شکننده بودن دموکراسی است.
در جلسه رأی‌گیری سنا در خصوص رسیدگی به اتهام ترامپ در تحریک به شورش، ۵۷ سناتور آمریکایی علیه رئیس‌جمهور سابق آمریکا رأی دادند و ۴۳ نفر از او حمایت کردند و از آنجایی که این لایحه دو سوم اکثریت سنا را به دست نیاورد، ترامپ از اتهام تحریک به شورش در حمله هوادارانش به کنگره در تاریخ ۶ ژانویه (۱۷ دی ماه) تبرئه شد.بایدن پس از تبرئه ترامپ در جلسه استیضاح سنا، با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد که علیرغم آنکه رئیس‌جمهور سابق آمریکا در این جلسه تبرئه شد اما وی همچنان گناهکار است.
وی در این خصوص توضیح داد: «حتی آنهایی همچون "میچ مک‌کانل" رهبر اقلیت سنا که با این محکومیت (ترامپ) مخالفت کردند، نیز بر این باورند که ترامپ در «تخلف شرم‌آور از وظیفه» مقصر و گناهکار است و "عملاً و از نظر اخلاقی مسئول تحریک" خشونت‌های ایجاد شده در کنگره است».وی سپس تبرئه ترامپ را فصل غم‌انگیزی در تاریخ آمریکا توصیف کرد و گفت: «این فصل غم‌انگیز در تاریخ ما یادآور شکننده بودن دموکراسی است. ».علاوه بر تمام سناتورهای دموکرات، ۷ سناتور جمهوری‌خواه و هم‌حزبی ترامپ نیز - از جمله «میت رامنی» - به محکومیت او رأی مثبت دادند. برای محکومیت ترامپ نیاز بود ۱۰ سناتور دیگر جمهوری‌خواه نیز به صف دموکرات‌ها بپیوندند.اتهام مطرح شده علیه ترامپ در طرح استیضاح دوم، «تحریک به شورش» معرفی شده و به اقدام او در تحریک هوادارانش برای حمله به ساختمان کنگره در جلسه ۶ ژانویه، هنگام شمارش آراء مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تأیید پیروزی جو بایدن» در انتخابات مربوط می‌شود. در این میان در ادامه انتشار اخباری که شاید ریشه در تفکرات و اهداف دموکرات ها داشته باشد یک گروه ترقی‌خواه آمریکایی از گزینه تصدی دادستانی کل درخواست کردند رئیس جمهور سابق این کشور را محاکمه کند. در همین حال نظرسنجی جدید «ایپسوس/رویترز» نشان داد ۵۳ درصد مردم آمریکا معتقدند رئیس‌جمهور سابق این کشور نباید بار دیگر حق ورود به رقابت‌های انتخاباتی را داشته باشد. یک سازمان امنیتی آمریکایی هشدار داد حامیان افراطی و تندرو ترامپ، خواستار برخورد خشن و حتی اعدام قانونگذاران جمهوری‌خواه و دموکراتی هستند که به محکومیت او رأی دادند.
رئیس‌جمهور سابق آمریکا ضمن اعلام پیروزی بعد از تبرئه شدن در دادگاه استیضاح، طی بیانیه‌ای مبنی بر بازگشت خود به عرصه سیاست، گفت کارهای زیادی پیش رو دارد.وی سپس به انتقاد از حزب دموکرات پرداخته و گفت: «ناراحت‌کننده است که در دوران ما، یک حزب سیاسی در آمریکا، مسیر آزادی برای بدنام کردن مُر قانون، لکه‌دار کردن اجرای قانون... و استفاده از عدالت به عنوان ابزاری برای انتقام‌جویی کسانی دارد که با آنها مخالف هستند».ترامپ در اظهاراتی که رنگ‌وبوی بازگشت به عرصه سیاست در چهار سال آینده را داشت، گفت: «جنبش تاریخی، وطن‌پرستانه و زیبای آمریکا را دوباره با عظمت کنیم، تازه آغاز شده است. در ماه‌های پیش‌رو، چیزهای زیادی برای به اشتراک گذاشتن با شما دارم».
وی همچنین افزود: «ما کارهای بسیار زیادی پیش روی خود داریم و به زودی با دیدگاهی برای آینده روشن، درخشان و بدون محدودیت برای آمریکا، ظهور خواهیم کرد». این وضعیت در حالی بر آمریکا حاکم است که در حوزه اقتصادی نیز وضعیت مطلوبی بر این کشور حاکم نیست چنانکه حدود ۴۰ درصد از خانواده‌های نظامیان آمریکایی به ویژه بازنشستگان از زمان شروع همه گیری کرونا به کمک‌های غذایی نیاز پیدا کرده اند.

کد مطلب: 117152
 
Share/Save/Bookmark