میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۱
 
 
استفساریه آخرین راه برای ماندن شهردار تهران
افشانی از بهشت می‌رود؟
افشانی از بهشت می‌رود؟
 

بالاخره از بین آن همه تَکرار کردن و تَکرار شدن فقط شورای شهری‌ها توانستند به خوبی کار کنند و با تصمیم‌های خلق‌الساعه و برای جلوگیری از مدیریت‌ جهادی سابق و یا اینکه نفر ۳۱ لیست شورای شهر به خیابان بهشت ورود پیدا نکند از شهردار شدن محسن هاشمی‌رفسنجانی جلوگیری کنند. و در کمتر از یکسال دوشهردار برای پایتخت انتخاب کنند و حالا اخبار حاکی از آن است که باید برای این امر هتریک کنند و فقط نفرات روی صندلی‌ را جابه‌جا کنند و دریغ از افتتاح پروژه‌ای در شهر یا پرداختن به مطالبات اصلی مردم.
با تصویب قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان توسط شورای نگهبان اما و اگر برای ادامه کار افشانی شهردار تهران بیش از گذشته شده و در همین رابطه اعضای شورای شهر تهران بنا دارند از طریق اسفساریه تکلیف شهردار تهران را مشخص کنند.
سرانجام مهر تأیید شورای نگهبان بر قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان زده شد و اجرای قانون الزامی شد. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه قانون منع به‌کارگیری­ یا پایان همکاری بازنشستگان تا ۲ ماه آینده لازم الاجراست،‌ افزود: طی بندهای الف، ب، ج این مصوبه، به‌کارگیری بازنشستگان دولتی در جایگاه‌های رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس‌جمهور، نواب رئیس مجلس، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان و معاونین رئیس‌جمهور بلامانع اعلام شده است.
به‌گفته کدخدایی، شورای نگهبان طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را مغایر قانون اساسی ندانسته و بندهای (د) و (ه) ماده ۷۱ قانون مدیریت کشوری که شامل استانداران و سفرا و معاونین وزراء است، مشمول ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان می‌شود. البته در این مصوبه استثنائاتی برای جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای ۳ سال و فرزندان شهدا دیده شده است.
وی با اشاره به استثنائات دیگری در برخی دستگاه‌ها گفت: نیروهای مسلح تابع قوانین دیگری هستند.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین تصریح کرد: رویه اجرای این مصوبه مشمول فرصتی ۲ماهه است. سازمان‌ها و ارگانهایی­ که این قانون برایشان صادق است ظرف ۲ ماه باید درخصوص اجرای آن اقدام کنند و ضمانت اجرای این قانون مانند دیگر قوانین، جرم‌انگاری­ یا انفصال از خدمت خواهد بود.
با تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از سوی شورای نگهبان وضعیت افشانی شهردار تهران نیز مشخص شد و وی با توجه به شرایطش باید از خیابان بهشت خداحافظی کند و جای خود را به فرد دیگری برای سکانداری شهرداری تهران بسپارد.
محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر با اشاره به اینکه افشانی در صورت شامل شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان برای رفتن ۲ ماه فرصت دارد تا تغییرات ایجاد شود، گفت: این امر مشکلات را بیشتر می‌کند و باید کمک کنیم ظرفیت‌های قانونی موجود عملی شود و خیلی از مشکلات به این روش قابل حل است.
وی با بیان اینکه شورا استدلال قانونی دارد و با توجه به قوانین معتقد است که قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مشمول حال شهردار نمی‌شود، گفت: مرجع تفسیر قانون مجلس است، باید صبر کنیم ببینیم قانون چه می‌گوید و در نهایت استفساریه می‌گیریم. وی ادامه داد: وزیر کشور حکم شهردار تهران را زده است این مسئله را هم بررسی می‌کند اگر شامل شهردار شود اعلام می‌کند اگر هم نشود هم اعلام می‌کند ما منتظر هستیم قانون ابلاغ شود.
محسن هاشمی‌رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران نیز پیش از تصویب قانون اشاره‌ شده توسط شورای نگهبان در ۱۰ مردادماه اظهار کرد: این قانون در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است و برای تأیید به شورای نگهبان ارسال شده است. وی با یادآوری اظهارات شهردار تهران مبنی بر اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بیان کرد: همان‌طور که آقای افشانی اعلام کردند این قانون پس از تصویب شورای نگهبان اجرا خواهد شد.
رئیس شورای شهر تهران با ابراز این که اگر شبهه‌ای درخصوص اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و حضور افشانی در شهرداری تهران باشد قطعاً شورا استفساریه از مراجع مرتبط خواهد گرفت، گفت: در قانون قبلی منع به‌کارگیری بازنشستگان، شهردار تهران هم‌تراز وزیر دیده شده است، که در قانون فعلی ظاهراً این بخش را اصلاح کرده‌اند.

کد مطلب: 106055
 
Share/Save/Bookmark