میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۴
 
 
جنایات ائتلاف آمریکایی - عربستانی همچنان ادامه دارد
۶۰۰ شهید و زخمی نتیجه حملات سعودی
۶۰۰ شهید و زخمی نتیجه حملات سعودی
 

این روزها بحران یمن همچنان کانون اصلی تحولات جهانی است چنانکه در کمتر از یک ماه ۶۰۰ شهروند یمنی درپی حملات جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی به مناطق مختلف این کشور، به شهادت رسیده و یا زخمی شدند.
از یکم تا بیست و ششم دسامبر جاری (۱۰ آذر الی ۵ دی)، ۶۰۰ شهروند یمنی درپی حملات جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی به شهادت رسیده و یا زخمی شدند. درپی حملات جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی به یک بازار در استان تعز یمن، بیش از ۱۰۰ تن به شهادت رسیده و یا زخمی شدند. جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی روز دوشنبه نیز صنعاء، ذمار، و الحدیده را آماج حملات خود قرار دادند که درپی این حملات بیش از ۹۰ تن به شهادت رسیده و یا زخمی شدند.
عربستان سعودی ضمن ائتلاف با برخی کشورهای عربی منطقه از ششم فروردین ۹۴ حملات گسترده علیه یمن را کلید زد تا از این طریق بتواند «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهوری مستعفی و فراری یمن را به قدرت بازگرداند که این حملات به‌جز ویرانی یمن و کشتار هزاران انسان بی‌گناه نتیجه‌ای برای رژیم سعودی نداشته است. مرکز مستقل حقوق و توسعه یمن روز سه‌شنبه هفته گذشته در گزارش آماری خود اعلام کرد: شمار شهدا و مجروحان غیرنظامی در یمن - در طول یک‌هزار روز از تجاوزگری مشترک عربستان و آمریکا به این کشور - به ۳۵ هزار و ۴۱۵ نفر رسید.
عربستان سعودی در ادامه بمباران مناطق غربی یمن، دیروز منطقه «اسلم» در شهرستان عبس استان حجه را هدف قرار داد. شبکه المیادین گزارش داد که در این حمله هوایی، چهار نفر از غیرنظامیان یمنی کشته و تعدادی نیز زخمی شدند.
در این میان «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه از «ملک سلمان» پادشاه عربستان خواست تا به محاصره یمن پایان دهد. این منابع گفتند: «رئیس‌جمهور (فرانسه) نگرانی‌های جدی خود از بحران انسانی در یمن را (به ملک سلمان) ابراز کرده و از شاه سعودی خواست محاصره را به طور کامل رفع کرده و اجازه ورود کمک‌های انسانی و کالاهای اساسی به یمن را بدهد.» ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از ۶ فروردین ۱۳۹۴ عملیات نظامی را با هدف از بین گروه‌های مقاومت یمنی و بازگرداندن دولت مخلوع «منصور هادی» بر سر قدرت، آغاز کرده و ضمن اعمال محاصره دریایی و هوایی علیه این کشور، با حملات هوایی هزاران نفر را به خاک و خون کشیده است.
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هفته گذشته اعلام کرد درپی گذشت دو سال و نیم از جنگ تحمیلی عربستان بر یمن، بیش از ۸۰ درصد جمعیت این کشور به غذا و آب سالم، سوخت و خدمات درمانی دسترسی ندارند و تعداد افراد مشکوک به ابتلا به بیماری «وبا» در یمن از مرز یک میلیون نفر گذشت. سفیر عربستان در قاهره، به دنبال حمله انصارالله یمن به تانکرهای نفتی ائتلاف عربی درگیر جنگ با یمن، بار دیگر ادعاهای واهی کشورش را تکرار و مدعی شد که این اقدام با تحریک ایران انجام شده است. احمد عبدالعزیز قطان، سفیر عربستان در قاهره و نماینده دائم این کشور در اتحادیه عرب گفته است که رییس یک روزنامه ایرانی به انصارالله یمن پیشنهاد داده تا تانکرهای نفتی وابسته به ائتلاف عربی و به خصوص عربستان را که از خلیج عدن می‌گذرند، مورد هدف قرار دهد.
سفیر سعودی با تکرار ادعای خود گفته است که "این اظهارات کارنامه سیاه ایران در حمایت از تروریسم را نشان می‌دهد. ایران تروریسم را در تمام کشورهای منطقه منتشر می‌کند و نمی‌تواند روزی را سپری کند مگر اینکه در آن تروریسم و افراط‌گرایی را به کشورهای منطقه صادر کند."

کد مطلب: 102455
 
Share/Save/Bookmark