میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۷
 
 
روزهای کرونایی بن سلمان
بحران کرونا ویروس جهان را فرا گرفته و هر کشوری به میزانی از پیامدهای آن خسارت دیده شده است...

بحران کرونا ویروس جهان را فرا گرفته و هر کشوری به میزانی از پیامدهای آن خسارت دیده شده است. در این میان شاید عربستان و البته شخص بن سلمان ولیعهد سعودی را بتوان در میان خسارت دیدگان اصلی ثبت نام کرد که شاید به واسطه معطوف شدن جهان به اخبار کرونایی و آمارهای قربانیان آن، تا حدودی از حاشیه امن برخوردار شده است. نگاهی بر سیاست‌های بن سلمان نشان می دهد که او از یک سو به دنبال تثبت قدرت داخلی بوده و از سوی دیگر می خواسته تا خود را ناجی سیاست‌های غرب در منطقه معرفی نماید تا در نهایت رویای بر تخت پادشاهی نشستنش را محقق سازد. کارنامه این روزهای عربستان نشان می دهد که بن سلمان شاید از بیماری کرونا در امان مانده اما از پیامدهای آن در امان نبوده و حتی می رود تا رویاهایش با چالش مواجه شود. در عرصه داخلی بن سلمان می خواست تا با طرح اقتصادی نئوم یا همان بزرگترین طرح لیبرالی اقتدارش را به داخل و خارج عربستان نشان دهد. این رویای صدهها میلیارد دلاری اکنون از یک سو با چالش کاهش درآمدی شدید نفتی و گردشگری عربستان مواجه شده و از سوی دیگر عملکرد ضد حقوق بشری بن سلمان برای ساخت این مرکز به یک رسوایی برایش مبدل شده است. قتل شهروندی به خاطر ندادن زمینش برای پروژه نئوم بخشی از این رسوایی بوده است چنانکه چند روز بعد از این که نیروهای ویژه عربستان عبدالرحیم الحویطی را در سیزدهم آوریل به قتل رساندند، دولت ریاض بیانیه‌ای صادر کرد و به او برچسب تحت تعقیب زد. مقامات عربستان و عاملانشان هم در فضای مجازی او را تروریست خواندند در حالی که شهروند سعودی چند ساعت قبل از مرگش با انتشار ویدئویی در یوتیوب این جنایت را پیش‌بینی کرده بود. او این اقدام را مجازات مخالفت با کوچ تحمیلی قبیله الحویطات برای ساختن شهر سعودی نئوم خوانده بود.
نکته دیگر آنکه بن سلمان به کارتل‌های بزرگ اقتصادی بویژه در غرب وعده داده بود که مراقب وضعیت تولید نفت و بهای آن می‌باشد حال آنکه با شیوع کرونا و تعطیلی اقتصاد جهان عملا بازار نفت با بحران مواجه شد و بن سلمان نتوانسته به وعده‌هایش در این حوزه عمل نماید.
در اصل می‌توان گفت که بن سلمان اکنون با بحرانی به نام پس لرزه‌های کرونا مواجه شده که نفس‌های رویاهای جاه طلبانه اش را به شماره انداخته است. روندی که البته ناتوانی در مدیریت جنگ یمن و شکست‌های سنگین در برابر مقاومت یمنی‌ها به آن دامن زده است و روزهای سخت کرونایی را به بن سلمان تحمیل کرده است. 

نویسنده: مهسا شاه محمدی

کد مطلب: 113552
 
Share/Save/Bookmark