میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
تیلرسون استمرار مجوز جنگی پس از حملات ۱۱ سپتامبر را خواستار شد
رویاهای ببر کاغذی
رویاهای ببر کاغذی
 

در ادعاهایی که به دور از واقعیت توان نظامی آمریکا است، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفت نباید مجوز جنگی که در سال ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ پس از حملات یازده سپتامبر و برای جنگ عراق صادر شد لغو شود.
تیلرسون در نشست خبری در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره مجوز اقدام نظامی آمریکا گفت: دولت آمریکا در زمینه مجوز جدید بکارگیری زور نظامی پیشنهادات جدیدی دارد. وی سپس این پیشنهادات و شروط را تشریح کرد. وزیر امور خارجه آمریکا گفت هرگونه مجوز جدید از طرف کنگره برای استفاده از قدرت نظامی علیه تندروها نباید محدود به زمان یا مکان باشد. وی افزود هر چند بخش‌های زیادی از سرزمین‌ها (در عراق و سوریه) از تصرف داعش آزادسازی شد اما، هنوز کار داعش تمام نشده است. سقوط خلافت داعش در عراق و سوریه باعث خواهد شد تا داعش به دنبال مکان دیگری به عنوان یک پناهگاه امن باشد.
رکس تیلرسون گفت: وقتی که من به مجوز فعلی اقدام نظامی مصوب سال دو هزار ویک نگاه می‌کنم می‌بینم که آن زمان وضعیت متفاوت بود. ما از عراق خارج شدیم و داعش به وجود آمد. ما نباید برنامه‌های خود را اعلام کنیم تا دشمن از آن بهره‌برداری کند. در اعلان جنگ نمی توان مشورت کرد بلکه یک فرمانده کل باید باشد و تصمیم بگیرد.
وزیر امور خارجه آمریکا افزود نخست‌وزیر عراق قدرت مطلق در این کشور است. او قدرت و کنترل لازم را بر روی گروه‌های شبه‌نظامی مختلف از جمله نیروهای داوطلب مردمی دارد. آنها بیشتر شهروندان عراقی هستند که به عنوان شبه‌نظامی می‌جنگند. ما همچنین شاهد حضور نیروهای پیشمرگه کردستان عراق که در زمان جنگ داعش را شکست دادند، هستیم.آنها موصل را آزاد کردند و آنها بخش‌های زیادی از استان نینوا و دیگر استان‌ها را آزاد کردند. این نیروها خود را تحت فرماندهی نخست‌وزیر عبادی قرار دادند.
وزیر دفاع آمریکا نیز گفت نباید مجوزهای جنگ سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ لغو شوند چراکه اصولی درست برای عملیات نظامی کنونی به شمار می‌آیند.
جیمز ماتیس در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره تهدیدات امروز در جهان از جمله به حملات تروریستی اشاره کرد و گفت مجوز اقدام نظامی که در سال دو هزار و یک به دولت داده بود، باید تغییر کند و مطابق با تغییرات روز باشد. هرگونه مجوز جدید، برای اقدام نظامی نباید از جنبه زمانی و مکانی محدود باشد چون جنگ قابل پیش‌بینی نیست. ماتیس گفت بوکوحرام با داعش ارتباط دارد و ما مجوز اقدام علیه بوکوحرام را داریم. وی درباره میزان اقدام نظامی ضد بوکوحرام از جمله اعزام نیروی زمینی گفت: اگر رئیس‌جمهور تشخیص دهد که تهدیدی ضد آمریکا وجود دارد، بله ما چنین مجوزی داریم.
سناتور بن کاردین عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در جلسه استماع با موضوع بررسی صدور مجوز اقدام نظامی برای دولت آمریکا گفت: مجوز اقدام نظامی درباره عراق نباید از طرف دولت آمریکا در همه جا به کار رود. خبر دیگر از‌ آمریکا آنکه طبق نظرسنجی مؤسسه گالوپ، محبوبیت و رضایت از عملکرد دونالد ترامپ در مقام ریاست جمهوری آمریکا به ۳۳ درصد کاهش یافته و میزان نارضایتی از او ۶۲ درصد شده است. موسسه گالوپ نظرسنجی تازه‌ای از میزان حمایت و رضایت از عملکرد دونالد ترامپ در آمریکا در مقام رئیس‌جمهور این کشور منتشر کرده است. خبر دیگر آنکه پل مانافورت: در دیداری که در برج ترامپ اتفاق افتاده، روس‌ها هم تلاش کردند با او و دیگر مسئولان وقت ستاد دیدار و گفت‌وگو کنند
نماینده‌ حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا و عضو ارشد کمیته‌ی اطلاعاتی این مجلس در واکنش به اعلام جرم ضد رئیس پیشین ستاد تبلیغاتی دونالد ترامپ گفت: جرم بزرگی اتفاق افتاده است.
آدام شیف در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان به تلاش پل مانافورت، رئیس پیشین دستگاه تبلیغاتی دونالد ترامپ و معاونش ریچارد گیتس برای برقراری ارتباط با روسیه در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ اشاره کرد و گفت: مانافورت می‌خواسته اطلاعات بیشتری را درباره تبلیغات انتخاباتی به روس‌ها بدهد و پول بیشتری به دست بیاورد. در دیداری که در برج ترامپ اتفاق افتاده، روس‌ها هم تلاش کردند با او و دیگر مسئولان وقت ستاد دیدار و گفت‌وگو کنند. اکنون اگر این افراد تصمیم بگیرند در ادامه با روند بازجویی همکاری کنند می‌توانیم اطلاعات فراوانی به دست بیاوریم.
از سوی دیگر نیویورک تایمز از صدور قرار تعقیب برای رئیس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ و دستیار اقتصادی وی خبر داد.

کد مطلب: 101654
 
Share/Save/Bookmark