میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
در گرداب امنیتی
فلسطین دیروز صحنه تجاوزگری دوباره تروریسم دولتی صهیونیست‌ها بود چنانکه به دنبال حمله دیروز جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به منزل بهاء ابوالع

فلسطین دیروز صحنه تجاوزگری دوباره تروریسم دولتی صهیونیست‌ها بود چنانکه به دنبال حمله دیروز جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به منزل بهاء ابوالعطا از فرماندهان ارشد سرایا القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در منطقه الشجاعیه غزه او و همسرش به شهادت رسیدند و دو فرزندشان به شدت زخمی شدند. نخست وزیر رژیم صهیونیستی در توجیه حمله تروریستی این رژیم علیه یک فرمانده ارشد جهاد اسلامی گفت که این فرمانده فلسطینی مانند یک بمب ساعتی بود. واکنش اولیه گروه‌های مقاومت به این تروریسم دولتی، پاسخ‌های موشکی بود که یک میلیون صهیونیست‌ را راهی پناه‌گاه‌ها کرد. رفتاری که نشانگر عمق وحشت و نابسامانی امنیتی در این رژیم و البته بی اعتمادی ساکنان اراضی اشغالی به توان ارتش و حاکمان این رژیم است.
نکته مهم آنکه سران صهیونیست تلاش کردند تا این ترور را گامی مهم در تامین امنیت این رژیم عنوان نمایند حال آنکه بررسی ریشه‌ای تحولات فلسطین و منطقه نشانگر تغییر در موازنه امنیتی است که ابعاد آن بسیار فراتر از تصور صهیونیست‌ها است. پیش از این صهیونیست‌ها در حوزه تهدیدات امنیتی در قالب جغرافیایی با فلسطینی‌ها و لبنانی‌ها درگیر بوده‌ و آنها را تهدیدات اصلی عنوان می‌کردند حال آنکه حوزه جغرافیایی تهدیدات دامنه‌ای بسیار گسترده تر یافته چنانکه حشد الشعبی عراق و انصارالله یمن رسما درباره هرگونه اقدام احمقانه به این رژیم هشدار داده‌اند.
در همین چارچوب باید در نظر داشت که صهیونیست‌ها همواره گروه‌های مقاومت غزه و حزب الله لبنان را تهدید امنیتی می‌دانستند حال آنکه اکنون گروه‌های مقاومت بسیاری در منطقه هستند که رسما صهیونیست‌ها از آنها ابراز وحشت دارند که اقدام تجاوزکارانه صهیونیست‌ها به عراق علیه حشد الشعبی و ادعاهای این رژیم علیه یمن را در این چارچوب می توان دانست. نکته بسیار مهم آنکه تاکنون بخش عمده‌ای از موازنه نظامی به صورت درگیری مستقیم بوده است چنانکه یگان‌های زمینی و زرهی اصل این جنگ‌ها بوده‌اند حال آنکه این موازنه تغییر کرده است که عملیات‌های موشکی و پهپادی مقاومت و نیز تاکید گروه‌های مقاومت مردمی عراق و یمن مبنی بر پاسخگویی به تهدیدات صهیونیست‌ها نشان می دهد که موازنه جنگ به عرصه هوایی تغییر کرده است. قطعا وقتی ملک الحوثی از مقاومت یمن بر پاسخگویی به گستاخی صهیونیست‌ها سخن می گوید منظور اقدام نظامی نیروی زمینی نیست بلکه در قالب موشکی است و این یعنی اینکه موازنه وحشت در به ضرر صهیونیست‌ها تغییر کرده است. با توجه به این مسئله می‌توان گفت که ترور فرمانده مقاومت غزه نمی تواند نشانه ای بر توان صهیونیست‌ها برای مقابله با تهدیدات امنیتی دانست بلکه آن را باید اقدامی تبلیغاتی دانست برای برخی اهداف سیاسی جریان‌های سیاسی همچون نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها و نیز تحرکی برای پنهان سازی ابعاد گسترده چالشهای امنیتی این رژیم که نوع واکنش صهیونیست‌ها به پاسخ‌های مقاومت رسما ناکامی این سناریو را نیز آشکار می سازد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 111554
 
Share/Save/Bookmark