میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست تحليل
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
گفت نگفت
خاتمی کدام برنامه روحانی را پسندید؟!
خاتمی کدام برنامه روحانی را پسندید؟!
 

محمدرضا خاتمی معتقد است کابینه روحانی کابینه ایده‌آلی نیست و با همین وضعیت می‌شد نیروهای بهتری را به مجلس معرفی کرد. وی می‌گوید نقد اصلاح‌طلبان به دولت از منظر توانایی وزرا برای تحقق وعده‌های آقای روحانی است نه از سر سهم‌خواهی او همچنین لاریجانی را بازیگر مهمی در عرصه سیاسی ایران می‌داند و بهره‌گیری وی از قدرت را طبیعی می‌داند.
اما همه صحبت‌های خاتمی باز هم با رسانه همفکر صورت گرفته در حالی که هنوز برای منتقدان وقت ندارد و نمی‌خواهد به پرسش‌های چالشی پاسخ دهد. جالب است که اصلاح‌طلبان کمتر در مصاحبه با منتقدان و جریان رقیب دیده می‌شوند در حالی که بیشتر از اصولگراها شعار آزادی‌بیان و آزادی سوال را سر‌ می‌دهند!
خاتمی در گفت‌و‌گوی خود با جماران درباره انتخاب کابینه معتقد است: «این مشکلی است که در حقیقت باید توسط خود آقای روحانی مدیریت شود؛ افراد برای ما مهم نیستند بلکه برنامه‌ها مهم است.» و علت اینکه کابینه مورد انتقاد اصلاح‌طلبان قرار گرفته را برنامه وزرا می‌داند، شاید اگر او با رسانه منتقد صحبت می‌کرد بلافاصله باید به این سوال جواب می‌‌داد که اگر چنین است کدامیک از برنامه‌های حجت‌الاسلام روحانی باعث حمایت اصلاحات از او شد و کدامیک از برنامه‌های دیگر کاندیدا چون رئیسی باعث شد که خاتمی کنار گذاشته شود؟! اما خاتمی با رسانه خودی هم‌کلام شده و این سوال هیچ وقت از او پرسیده نمی‌شود.
وی در ادامه با بیان اینکه به کابینه جدید روحانی فرصت داده می‌شود که خود را ثابت کند، گفته که «با این فرصتی که داده می‌شود ما باید در چند ماه آینده ارزیابی عملکرد داشته باشیم نه ارزیابی سوابق افراد یا شخصیت خود افراد. امیدوارم در آن ارزیابی دولت آقای روحانی نمره قابل قبولی گیرد.»
محمدرضا خاتمی در ادامه در پاسخ به این سوال که «برخی افراد فکر می‌کنند هزینه اجتماعی انتخاب آقای روحانی را اصلاح‌طلبان متحمل شدند اما بهره آن را افراد مثل آقای لاریجانی و همفکرانش بردند؟ نظر شما درباره این گزاره چیست؟» گفت: «فکر نمی‌کنم شخص خاصی بخواهد بهره این موضوع را ببرد. به هر حال سیاست رقابت‌های خاص خودش را دارد. هر کسی هم به میزان توان و نیروی خود بهره می‌برد. بخش قابل توجه از مجلس با آقای لاریجانی است، این را باید در نظر گرفت و دانست که این آرایش سیاسی کشور است. ضمن اینکه ما وقتی آقای لاریجانی را با اصولگراهای تندروی دیگر مقایسه می‌کنیم احساس می‌کنیم که می‌شود با همدیگر کار کرد چون در حال حاضر مسائلی که در کشور وجود دارد لزوما مسائل جناحی نیست بلکه بیشتر مشکلات ما مشکلات ملی است.» اما او درباره مشکلات ملی که با کمک لاریجانی می‌توان حل کرد نه برجام را نام می‌برد و نه اوضاع نابسامان اقتصادی و در کمال ناباوری حصر را مساله‌ای ملی می‌‌داند و می‌گوید: «در موضوع حصر آقای لاریجانی با اصلاح‌طلب‌ها همراهی دارد.» دست آخر هم خاتمی انگار فراموش می‌کند که چند لحظه قبل گفته بود برنامه افراد مهم است نه جناح‌بندی آنها که یک دفعه می‌گوید: «انتظار داشتیم وزیر کشور اصلاح‌طلب باشد!»

کد مطلب: 100899
 
Share/Save/Bookmark