میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۳
 
 
انفجار تروریستی و حملات هوایی آمریکا در افغانستان ده‌ها قربانی برجای گذاشت
قربانیان جدال باروت و دلار
قربانیان جدال باروت و دلار
 

مقامات افغان از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن هشت نفر در حمله هوایی نیروهای آمریکایی به شهرستان «هسکه مینه‌» ولایت ننگرهار خبر دادند در حالی که همزمان حمله تروریستی طالبان ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت.
«عطاالله‌ خوگیانی» سخنگوی والی ننگرهار در شرق افغانستان اعلام کرد در حمله هوایی نیروهای آمریکایی به منطقه «ده‌بالا» در شهرستان هسکه مینه ولایت ننگرهار یک غیرنظامی زخمی و هشت نفر دیگر زخمی شدند.
«سازولی‌ شینواری» فرماندار شهرستان هسکه مینه گفت مراسم ترحیم یکی از بزرگان قومی در این شهرستان هدف پهپاد آمریکایی قرار گرفت. وی افزود: این حمله در حالی صورت گرفته که تعداد بسیاری از مردم در این محل برای حضور در مراسم فاتحه جمع شده بودند.
«دامین‌ هوروات» یکی از سخنگویان ماموریت حمایت قاطع نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان کشته شدن غیرنظامیان در این حمله را رد کرده است. وی اظهار داشت هیچ نشانه‌ای از وجود غیرنظامیان در محل حمله وجود ندارد.
از سوی دیگر برخی از منابع محلی از کشته شدن ده‌ها غیرنظامی در این حمله خبر داده‌اند.
مقامات ریاست بهداشت و درمان ننگرهار اعلام کردند که حداقل ۸ غیرنظامی شامل تعدادی از زنان و کودکان به بیمارستان مرکزی در شهر «جلال‌آباد» منتقل شده‌اند. ذگروه طالبان نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در حمله هوایی هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در این شهرستان دست‌کم ۴۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.
مقامات امنیتی افغان و آمریکایی در حالی مدعی کشته شدن تروریست‌های داعشی در این حمله شده‌اند که شاهدان عینی به «رادیوآزادی» گفتند، کشته‌شدگان این حمله همه غیرنظامیانی بودند که در مراسم ترحیم شرکت کرده بودند. براساس گزارش‌ها سالانه در افغانستان در پی تشدید حملات هوایی نیروهای آمریکایی و ناتو تلفات غیرنظامیان در افغانستان افزایش یافته است. تنها در یک هفته گذشته ده‌ها غیرنظامی افغان در شمال، شرق و جنوب این کشور کشته و زخمی شده‌اند. دیروز همچنین یک خودروی بمب‌گذاری شده در منطقه‌ای شیعه‌نشین در پایتخت افغانستان منفجر شد. گفته می‌شود انفجار خودروی بمب‌گذاری‌شده نزدیک منزل محمد محقق، روحانی شیعه و معاون دکتر عبدالله عبدالله، مدیر اجرایی دولت افغانستان، رخ داده است.
سخنگوی وزیر کشور افغانستان اعلام کرد در این انفجار ۱۰ تن جان خود را از دست داده و ۱۲ نفر نیز زخمی شده‌اند. از سوی دیگر، دفتر محمد محقق، شمار تلفات حمله دیروز را در بخش غربی کابل، بیش از ۲۴ کشته و ۲۴ زخمی اعلام کرد. گروه طالبان مسئولیت حمله انتحاری در شهر کابل که را به عهده گرفت.
خبر دیگر آنکه مسئولان امنیتی ولایت «فاریاب» افغانستان از تسلیم شدن ۱۳۰ نیروی امنیتی این ولایت به طالبان خبر دادند. «کریم یوریش» سخنگوی پلیس فاریاب گفت که این نیروها شامل ۱۰ پلیس ملی، ۲۰ نیروی ارتش ملی، ۳۰ کماندو و بقییه نیز نیروهای خیزش مردمی افغانستان هستند.
اما منابع محلی گفته‌اند که افراد تسلیم شده‌ نیروهای خیزش مردمی، تحت هدایت فرمانده «ناصر» یکی از فرماندهان پلیس محلی در شهر کوهستان فاریاب بوده‌اند.
طالبان اعلام کرد که اعضای این گروه چهار پاسگاه در شهرستان «جانی‌خیل» را تصرف و به ساختمان فرمانداری و فرماندهی پلیس این شهرستان نیز حمله کرده‌اند.
«سردارولی تبسم» سخنگوی فرماندهی پلیس ولایت پکتیا حملات گروهی طالبان به شهرستان جانی‌خیل را تائید کرد.در بیانیه‌ طالبان آمده است که این گروه پس از تصرف پاسگاه‌های امنیتی در منطقه «اورپیچکی کندی» به سمت مرکز این شهرستان پیشروی کرده و مقر فرماندهی پلیس و ساختمان فرمانداری را هدف قرار داده‌اند.
طالبان در حالی از حمله به مقر فرمانداری شهرستان جانی‌خیل خبر داده است که سال گذشته نیز این شهرستان پس از کشته شدن ۳۰ نیروهای امنیتی افغان به دست این گروه سقوط کرد.
اخیرا حملات طالبان بار دیگر در مرکز، شمال و جنوب افغانستان تشدید شده است و مقامات افغان در چند روز گذشته از سقوط شهرستان‌های «تیوره» ولایت غور، «کوهستانات» ولایت «سرپل» و «لولاش» در ولایت «فاریاب» سقوط خبر دادند. شهرستان جانی خیل ولایت پکتیا در شرق افغانستان هم‌مرز با پاکستان و از چندی قبل شاهد درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی افغان و مخالفان مسلح دولت کابل است.

کد مطلب: 100196
 
Share/Save/Bookmark