میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۴
 
 
رئیس کل سازمان توسعه تجارت خبر داد
بررسی راهکارهای افزایش صادرات غیرنفتی به اروپا

رئیس کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به منفی بودن تراز تجاری ایران با اروپا بر لزوم بررسی راهکارهای افزایش صادرات غیرنفتی به اروپا تاکید کرد.
مجتبی خسروتاج با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران گفت: در حال حاضر تراز تجاری ما با اسیا و آفریقا مثبت است و فقط به غیر صادرات نفتی تراز تجاری ما با اروپا منفی است و البته کارهایی را هم شروع کرده‌ایم که مثلا ببینیم چگونه می‌توانیم با اتریش، ایتالیا، آلمان و... تراز تجاری‌مان را مثبت کنیم. وی یکی از اقدامات در بازار آفریقا را نیز تجارت تهاتری خواند و بیان کرد: با توجه به اینکه منابع مالی کشورهای آفریقایی پایین است ما با آفریقا در یک پروژه به صورت تهاتری کار کردیم به این صورت که صد کالا صادراتی در مقابل صد کالای وارداتی و موجب شد تراز تجاری ما با آفریقا به ۴۵۰ میلیون دلار برسد.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت، در ادامه با اشاره به برگزاری روز ملی صادرات و معرفی صادرکنندگان نمونه تصریح کرد: ما از رسانه‌ها می‌خواهیم با توجه به شاخص‌های موجود، سازمان توسعه تجارت را به عنوان متولی مقوله صادرات در کشور مورد ارزیابی قرار دهند و اگر این نقدها را در اختیار ما قرار دهند قطعا ما آنها مورد بررسی قرار داده و اشکالاتمان را برطرف می‌کنیم.
وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه برای کارکنان سازمان توسعه تجارت و تجار، یکی از موارد مورد بررسی را نیز دوره‌های آموزشی این سازمان خواند و بیان کرد: ما در حال حاضر یکسری دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنیم و می‌خواهیم نظر شما را را در این رابطه بدانیم که آیا این دوره‌ها مفید و موثر هستند یا خیر؟
خسروتاج یکی دیگر از موارد خیلی مهم در بحث صادرات را برندسازی عنوان کرد و گفت: سال گذشته اولین جشنواره برند را برگزار کردیم و امسال تصمیم داریم یک برنامه ۵ ساله در این رابطه داشته باشیم که به نظر من پروژه با ارزشی است و می‌تواند تواند مورد نقد و بررسی قرار گیرد.
وی استفاده از تجارب صادر کنندگان نمونه را برای کسانی که می‌خواهند در این رابطه فعالیت کنند را نیز مفید خواند و افزود: ۲۱ صادرکننده نمونه و دارای مدال افتخار را گزینش کردیم و از آنها خواستیم هر کدامشان ۱۰ توصیه مفید خودشان را از تجاربی که داشته‌اند احصاء کرده و در اختیار ما قرار دهند تا ما هم آن را در اختیار کسانی که می‌خواهند مانند آنها در صادرات موفق باشند قرار دهیم.
خسروتاج یکی از راهکارهای ارزآوری برای کشور را ترانزیت کالا خواند و گفت: اگرچه در بخش خدمات هر موضوعی متولی خاص خودش را دارد ولی ما به نوان سازمان توسعه تجارت و در بحث صادرات خدمات در بحث‌های گردشگری، فناوری اطلاعات، ترانزیت و... ورود می‌کنیم ولی هنوز در این رابطه نیازمند فعالیت زیادی هستیم مثلا هنوز دررابطه با هزینه و فایهده ترانزیت بحث داریم.
وی با اشاره به سند راهبردی «هاب ایران»، ادامه داد: در سند «هاب ایران»، باید امکانات شهرها، استان‌ها و مناطق مختلف باید بررسی شده تا معلوم شود ایران برای تبدیل شدن به «هاب» منطقه باید چه کارهایی را انجام دهد.
خسروتاج خاطرنشان کرد: راهکارهای بهبود کیفیت کالا، تغییرات نرخ ارز و اثرات آن روی صادرات، نقش تعرفه‌های ترجیحی برای روابط با دنیا و... از دیگر محورهایی است که اگر هدفمند مورد بررسی قرار گیرند مفید خواهند بود.
لازم بذکر است امسال نیز همانند سال‌های گذشته صادرکنندگان نمونه کشور در ۲۹ مهر، روز ملی صادرات معرفی شده و مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

نویسنده: میترا یزدچی

کد مطلب: 100998
 
Share/Save/Bookmark