میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۱
 
 
شش سال جنایت ائتلاف آمریکایی - سعودی علیه بشریت
هیروشیمای یمن
هیروشیمای یمن
 

در سایه سکوت سازمان ملل، کشورهای غربی و اسلامی، جنایات ائتلاف سعودی- آمریکایی علیه مردم یمن در حالی شش ساله شده است که اداره حقوقی و قانونی دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن، نخستین گزارش حقوقی خود تحت عنوان «هیروشیمای یمن» را منتشر کرد که گزارشی مستند از شش سال جنایت ائتلاف سعودی - آمریکایی علیه غیرنظامیان یمنی است.
طی هفته‌های اخیر ائتلاف سعودی ادعای رویکرد به آتش بس را مطرح کرده و آمریکا نیز ژست حمایت از مردم یمن را می گیرد حال آنکه در کنار استمرار تجاوزات و جنایات آنها علیه مردم یمن، کارنامه شش ساله آنها حقایقی وحشتناک را آشکار می‌سازد. در همین چارچوب همزمان با گذشت شش سال از تجاوز و محاصره تحمیلی یمن از سوی ائتلاف سعودی - آمریکایی علیه یمن، اداره حقوقی و قانونی دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن، نخستین گزارش حقوقی خود تحت عنوان «هیروشیمای یمن» را منتشر کرد که طی آن جنایات وحشیانه متجاوزان علیه غیرنظامیان در یمن مستند شده است. به نوشته پایگاه خبری یمنی «۲۶ سپتامبر»، این گزارش حقوقی طی یک کتاب ۷۷۶ صفحه‌ای با ابعاد بزرگ طی دو بخش منتشر شد. بخش اول، تجاوز آشکار آمریکای - سعودی علیه یمن را با تکیه بر قوانین حقوق بین‌الملل، بهانه‌های ادعایی کشورهای متجاوز، محاصره تحمیلی یمن، مسئولیت سازمان ملل متحد و طبقه بندی وضعیت تجاوز به یمن با توجه به قواعد حقوق بشردوستانه بین المللی شامل می‌شود.
بخش دوم، شامل جنایات ائتلاف سعودی - آمریکایی علیه یمن، جنایات ارتکابی در حق شهروندان بر اساس روایات تیم‌های مستندسازی، قربانیان و شاهدان عینی و نمونه‌هایی از جنایات صورت گرفته علیه غیرنظامیان، اسرا و بازداشتی‌های یمنی است. «عبدالوهاب المحبشی» رئیس اداره حقوقی و قانونی دفتر سیاسی انصارالله در مراسم رونمایی از این گزارش مستند گفت که این گزارش، ارکانی را که متجاوزان بر آن تکیه داشتند، متزلزل کرد و موجب آگاهی جهانیان درباره آنچه که در یمن روی می‌دهد، می‌شود. این گزارش شفاف است و کلیه بهانه‌های آمریکایی برای ارتکاب جنایات مختلف در حق یمنی‌ها را فاش ساخت.
«احمد ابوحمراء» مسئول مرکز رصد و مستندسازی اداره حقوقی و قانونی انصارالله نیز گفت: این گزارش شامل ۴۱۳۳ مورد قتل عام صورت گرفته در یمن است که طی فهرستی با ذکر زمان و مکان دقیق منتشر شده است.طبق اعلام مرکز حقوق بشر «عین الانسانیه» در یمن، در طول شش سال گذشته، ۱۷۰۹۷ نفر شهید و ۲۷۴۹۶ تن دیگر از غیر نظامیان مجروح شده‌اند.چندی پیش «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در گزارشی از شش سال یورش ائتلاف سعودی به یمن گفت که جنگنده‌های سعودی در شش سال گذشته بیش از ۲۶۰ هزار بار یمن را بمباران کرده‌اند، با این حال صدها عملیات هوایی طی سال‌های ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۶ در این آمار نیامده است. همچنین از ابتدای سال میلادی جاری هزار بار مناطق مختلف یمن مورد حمله جنگنده‌های سعودی واقع شده‌اند. لازم به ذکر است در ادامه واکنش به جنایات سعودی، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از حمله یگان پهپادی این کشور به پایگاه هوایی ملک خالد در خمیس مشیط عربستان سعودی خبر داد. در این میان صندوق جمعیت سازمان ملل در گزارشی هشدار داد که بیش از یک میلیون زن باردار یمنی در خطر سوء تغذیه شدید قرار دارند. از مجموع ۳۰ میلیون نفر جمعیت این کشور، ۲۰ میلیون نفر از آنها نیازمند کمک‌های بشردوستانه بوده و از قطحی و گرسنگی شدید رنج می‌برند.صندوق جمعیت سازمان ملل متحد نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بیش از نیمی از ۱۰ میلیون نفر از مردم یمن که نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند را زنان و دختران تشکیل می‌دهند». مسئولان یمنی با اعلام گوشه‌ای از خسارت‌های وارد شده به یمن در جریان حملات ائتلاف سعودی به این کشور طی شش سال گذشته، اعلام کردند که بیش از ۲۵۰۰ تأسیسات آموزشی در پی این حملات در یمن ویران شده است.«عبدالمحسن طاووس» دبیرکل شورای عالی هماهنگی امور انسانی در یمن اعلام کرد که طی شش سال جنگ، ۲۴.۸ میلیون نفر از مردم این کشور به کمک‌های غذایی نیاز پیدا کردند که این تعداد برابر است با ۶۷ درصد مردم یمن.
طاووس در ادامه اعلام کرد که ۵.۱ میلیون نفر از مردم یمن طی شش سال گذشته در یک قدمی قحطی قرار گرفتند و تجاوزهای ائتلاف سعودی باعث شد که ۴.۵ نفر از جمله ۵۸ درصد خانواده‌های آوارگان یمنی که در مناطق سردسیر این کشور زندگی می‌کنند،‌ بی‌ سر پناه شوند.در همین حال دبیر کل شورای عالی هماهنگی امور بشردوستانه در صنعاء تاکید کرد که سازمان ملل طی شش سال تجاوز ائتلاف سعودی علیه یمن، هیچ اقدام جدی برای توقف تجاوز و محاصره علیه یمن انجام نداده است.همچنین محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن ضمن تمسخرآمیز خواندن ادعاهای آمریکا و هم‌پیمانان آنها درباره کمک به یمن، گفت که اگر آمریکا امکانش را داشت حتی مردم این کشور را از هوا نیز محروم می‌کرد.

کد مطلب: 117495
 
Share/Save/Bookmark