میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۸
 
 
هزینه کردن شهرداری برای اربعین قابل توجیه نیست؟
لاکچری‌های دلسوز بیت‌المال
لاکچری‌های دلسوز بیت‌المال
 

یکسال از حضور سبز و بنفش‌ها در بهشت تهران می‌گذرد اما عایدی آنها برای شهر و شهروندان تقریبا هیچ است و برای حزب‌های خود برد - برد و شاهد این ماجرا عذرخواهی رئیس شورای شهر در صحن علنی شورا از مردمی است که به عقیده او اعضای شورای اسلامی شهر تهران نتوانسته‌اند انتظاراتشان را برآورده کنند.
با این اظهارات صریح و البته تاسف‌انگیز که خیلی شجاعانه بیان شده است دیگر حتی نیاز نیست ما به این اعضای شفاف نمره بدهیم زیرا چند روز پیش رئیس شورای شهر که تقریبا هم سابقه بهتری دارد و هم منطقی‌تر از دیگران است آب پاکی را روی جریان اصلاحات و هم‌فکران و هم‌طیفان خود ریخت.
محسن‌ هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به اینکه حدود ۷۰ درصد کلانشهرها و مراکز استان توسط نیروهای اصلاح‌طلب و معتدل مدیریت می‌شوند و فراکسیون امید شامل یک‌سوم نمایندگان می‌شود، افزود: اصلاح‌طلبان و معتدلانی که در قدرت هستند، باید بتوانند روزبه‌روز اثرگذاری‌شان را بیشتر کنند. آنچه موجب درخواست‌ها برای اصلاح یا موجب سرخوردگی و عدم اقبال برخی از گروه‌ها به اصلاح‌طلبان شده است، این است که اصلاح‌طلبان و میانه‌روها به اندازه پیروزی‌هایی که دارند، اثرگذاری‌هایشان مثبت و قابل توجه نبوده است.
رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: اصلاح‌طلبان آمادگی لازم برای داشتن چنین قدرتی را نداشتند و این قدرت، به صورت یکباره در بسیاری از شهرهای ایران به دست آمده است و از نظر عملگرایی، اصلاح‌طلبان کم آورده‌اند. روی این نقیصه باید به صورت جدی کار شود زیرا برطرف نشدن آن می‌تواند به اعتماد و اقبال جامعه نسبت به اصلاح‌طلبان و معتدلان اثر بگذارد. وی افزود: اصلاح‌طلبان و میانه‌روها می‌توانند بگویند دولت انتظارات مردم را برآورده نکرده و در نتیجه اصلاح‌طلبان صدمه خورده‌اند ولی هم‌اینک اصلاح‌طلبان در بسیاری از شهرها در راس امور هستند. آنها هم باید به این سوال جواب دهند که چرا خودشان نتوانسته‌اند به انتظارات مردم پاسخ دهند؟
هاشمی دیروز نیز پس از انتخاب مجدد به عنوان رئیس شورا در سخنانی گفت: امیدواریم بتوانیم در سال دوم ضعف‌ها را برطرف کنیم و پاسخگوی انتظارات مردم باشیم و از مردم عذرخواهی می‌کنیم که براساس رأی تاریخی که به شورای پنجم دادند، نتوانستیم انتظارات آنها را برآورده کنیم.
حالا از همه اینها بگذریم شورای شهر‌ی‌ها دیروز باز به بحث پیاده‌روی اربعین ورود کردند و دست آخر نیز تنها ۱۲ نفر به لایحه یک فوریتی هزینه شهرداری در این مراسم رای دادند و به تصویب رساندند.
این ماجرا پارسال نیز در شورای شهر مورد بحث قرار گرفته بود و هم حاشیه‌های بسیاری درست کرده بود و دیگر مسئولین نیز به کمک هم‌طیفانشان آمده بودند و از زباله‌های پیاده‌روی اربعین عکس منتشر کردند تا با محکوم کردن زوار ماهی خود را از آب گل‌آلود بگیرند. با این حساب سال گذشته هم نگفتند کسانی که به سواحل شمالی کشور می‌روند و بدتر از این به اصطلاح مستندات ضرر زدن به محیط‌زیست را سر طبیعت می‌آورند را باید چطور مهار و مدیریت کرد؟! آیا برای آنها خراب کردن جاده‌های منتهی به سواحل شمالی را پیشنهاد می‌دهند یا همچنان کش‌دار کردن اتمام پروژه تهران شمال را؟
حالا با همه این تفاسیر دوباره در سالی که به عقیده رئیس شورای شهر باید نظر مردمی را که رای تاریخی دادند جلب کرد شورایی‌ها و در راس آنها الویری به بهانه صرفه‌جویی در هزینه‌کردهای شهر و شهرداری خواستار قطع هزینه‌های شهرداری در جایی خارج از تهران (کربلا و مسیر پیاده‌روی) شده و در مقابل الویری حق‌شناس هم به عنوان دیگر عضو شورا با اشاره به اینکه یک‌سوم زائرین تهرانی هستند این اقدام را خارج از عرف ندانسته. نکته قابل توجه در مورد این اظهارنظر مرتضی الویری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران اینجاست که زمانی که روزهای ابتدایی شورا پشت سرگذاشته می‌شد که افشاگری‌ای در شورا به منظور خرید خودروهای صفر کیلومتر و خریدن تبلت‌های امریکایی مطرح شد از او چنین واکنش‌هایی دیده نشد و اینطور در میان مردم تلقی شد که این هزینه‌کردها از دید الویری اسراف و ریخت و پاش نبود؟ و تا جایی اینگونه هزینه‌ها پیش رفت که به شورای پنج شورای لاکچری لقب داده شد.
مردم از الویری می‌پرسند که شما که روی بیت‌المال حساسید آیا هزینه چندین میلیونی برای سفره هفت‌سین حضرات و بریز و بپاش از منبع درآمد شهرداری و بیت‌المال نبود؟ آیا هزینه برای آسایش و راحتی اعضای شورا آزاد است و آنجا که پای مردم و آسایش و خدمات‌رسانی به آنها وسط باشد ایراد دارد؟ ما نیز مانند مردم منتظر پاسخ الویری به افکار عمومی می‌مانیم و می‌بینیم که طیف فعلی که سابقه تلخ شورای شهر اول را در کارنامه و اذهان مردم دارد چطور می‌تواند در عمر باقی‌مانده شورا نظر مردم را جلب کند. 

نویسنده: محسن رجبی

کد مطلب: 105795
 
Share/Save/Bookmark