میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۰۳
 
 
آنچه عربستان از برگزاری نشست کشورهای عربی در مکه پیگیری می‌کند
سعودی به دنبال شریک کشتار یمن
سعودی به دنبال شریک کشتار یمن
 

همزمان با تشدید ناکامی سعودی در یمن و آشکارتر شدن ماهیت ضد بشری این رژیم، در اقدامی که بیشتر برای یافتن شریک جرم است، شاه سعودی از سران کشورهای عرب و کشورهای حاشیه خلیج فارس دعوت کرده تا دو هفته دیگر در نشستی با موضوع حوادث اخیر در تأسیسات نفتی عربستان سعودی و بندر «فجیره» امارات شرکت کنند. وزارت خارجه عربستان اعلام کرد، شاه این کشور از سران دولت‌های عربی و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس خواسته روز ۳۰ می (۹ خرداد) با هدف بررسی مسئله عملیات علیه تأسیسات نفتی این کشور و حادثه بندر «فجیره» امارات عربی متحده، در شهر مکه مکرمه گرد هم آیند. به نوشته پایگاه خبری شبکه «اسکای نیوز» عربی، در بخشی از بیانیه وزارت خارجه عربستان سعودی به نقل از «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی آمده است: «این دو نشست به دنبال مشورت و هماهنگی با کشورهای برادر برای تقویت امنیت و ثبات در منطقه است.» این بیانیه می‌افزاید: «حملاتی که دو پایگاه نفتی در پادشاهی سعودی و کشتی‌های تجاری در آب‌های سرزمینی امارات عربی متحده را هدف قرار داد، برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی تبعاتی جدی به همراه دارد.»
هفته گذشته وزارت خارجه امارات ادعا کرد چهار نفت‌کش اماراتی، سعودی و نروژی در نزدیکی بندر فجیره این کشور هدف «عملیات خرابکارانه» قرار گرفته‌اند. هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته، اما رسانه‌های سعودی و غربی در روزهای گذشته تلاش کرده‌اند با استناد به این حادثه و همچنین عملیات پهپادی تلافی‌جویانه انقلابیون یمن در عمق عربستان سعودی، فضایی ضدایرانی ترسیم کنند. بنا بر اعلام امارات، این کشور به همراه عربستان سعودی و نروژ نامه‌ای را در خصوص حادثه فجیره به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارسال کرده‌اند. دو روز پیش نشریه «عرب نیوز» وابسته به خاندان حاکم عربستان سعودی، با نسبت دادن این حوادث به ایران، آمریکا را به حمله نظامی به ایران تشویق کرد وزارت خارجه امارات عربی متحده با صدور بیانیه‌ای از دعوت شاه سعودی برای برگزاری نشست سران کشورهای عربی و حاشیه خلیج‌فارس در مکه استقبال کرد. در این میان رئیس شورای عالی انقلاب یمن به دعوت شاه عربستان برای برگزاری نشست فوق‌العاده در مکه واکنش نشان داد و آن را نشستی توطئه‌آمیز دانست. «سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان سعودی از مقامات کشورهای عربی و نیز سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس دعوت کرد در ۳۰ می (نه خرداد) در نشستی در مکه شرکت کنند تا عملیات پهپادی ارتش یمن علیه تأسیسات نفتی سعودی و نیز حادثه بندر «فجیره» امارات مورد بحث و بررسی قرار گیرد. این دعوت شاه سعودی به واکنش «محمد علی الحوثی» رئیس شورای عالی انقلاب یمن روبه‌رو شد. الحوثی در صفحه توئیتر خود با هشتگ «نشست توطئه سعودی را مردود می‌دانیم» نوشت: به هر انسان آزاده‌ای در این ماه کریم می‌گوییم می‌توانی با مردود دانستن نشست‌هایی که در راستای توقف حمله به یمن کار نمی‌کند، مخالفت خود با ریختن خون ملت یمن را نشان دهی؛ نشست‌هایی که جز در راستای کمک به جنگ‌ها و ویرانی‌ها برگزار نمی‌شود، نشست‌هایی که علیه مسائل امت اسلام توطئه می‌کند، مسأله فلسطین را می‌فروشد یا در راستای پرورش [طرح سازش] معامله قرن کار می‌کند. خبر دیگر آنکه وزیر خارجه آمریکا شنبه شب در تماس تلفنی با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی با وی درباره تحولات منطقه گفت‌وگو کرده است. لازم به ذکر است در ادامه ناکامی سعودی در یمن نیرو‌های یمنی محل تجمع نیرو‌های ائتلاف متجاوز سعودی و مزدورانش را در استان عسیر عربستان و استان ضالع یمن با موشک‌های زلزال ۱، هدف قرار دادند.
از سوی دیگر «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد: خطاب به کشورهای ائتلاف متجاوز سعودی می گویم که شر و بدی از شما شروع شد و با پاسخ ما رو به رو شدید و توقف این پاسخ بستگی به توقف تجاوز دارد. همچنین وزارت بهداشت یمن با صدور بیانیه ای نسبت به اوضاع وخیم انسانی در این کشور هشدار داد. در این بیانیه آمده است: ما از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم به مسئولیت‌های خود در قبال رسیدگی به اوضاع انسانی وخیم یمن عمل کند. در این بیانیه آمده است: ۹۲ الی ۹۵ درصد از دستگاه‌ها در بیمارستانها و مراکز پزشکی عمر خود را کرده و یا از کار افتاده‌اند.

کد مطلب: 108990
 
Share/Save/Bookmark