میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
ارتش میانمار همچنان به کشتار و آواره‌سازی در راخین ادامه می‌دهد
آتش نسل‌کشی بر خانه‌های مسلمانان روهینگیا
آتش نسل‌کشی بر خانه‌های مسلمانان روهینگیا
 

در سایه حمایت کشورهای غربی و سکوت سازمان ملل، به فاصله چند روز پس از امضای توافق بازگشت پناه‌جویان روهینگیا بین میانمار و بنگلادش،‌ ارتش میانمار ده‌ها خانه متعلق به مردم روهینگیا را به آتش کشید.
براساس اعلام سازمان دیده‌بان حقوق بشر تنها چند روز بعد از آنکه میانمار و بنگلادش توافقی را برای بازگشت آواره‌های مسلمان روهینگیایی به منازلشان امضا کردند، ارتش میانمار اقدام به آتش زدن خانه‌های مسلمانان روهینگیا کرده است. دیده‌بان حقوق بشر با انتقاد از این اقدام ارتش میانمار، آن را یک «شاهکار» توصیف کرده است.
این سازمان با بررسی تصاویر ماهواره‌ای جدید اعلام کرده که ۴۰ روستای متعلق به مسلمانان روهینگیا در ماه‌های نوامبر و اکتبر تخریب شده‌اند. بدین ترتیب شمار روستاهای مسلمانان روهینگیا که از ماه آگوست تا کنون بدست ارتش میانمار تخریب شده‌اند به ۳۵۴ روستا افزایش پیدا کرده است. بسیاری از خانه‌های مسلمانان درست در همان هفته‌ای که بنگلادش و میانمار توافقی را برای بازگشت آواره‌های روهینگیایی امضا کردند، از سوی ارتش میانمار به آتش کشیده شده‌اند.
از ماه آگوست و بعد از آغاز دور جدید خشونت‌های ارتش و بودائیان میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، هزاران نفر از اقلیت روهینگیا که اکثریت آنها ار کودکان و افراد سالخورده تشکیل می‌دهند با پای پیاده راهی بنگلادش شده‌اند. در هفته‌های اخیر و بدنبال افزایش انتقادهای بین‌المللی از میانمار، دولت این کشور توافقی را با بنگلادش برای بازگشت آواره‌های روهینگیایی به امضا رساند اما گویا تعهد چندانی به اجرای این توافق ندارد.
پناه‌جویان روهینجایی مقیم بنگلادش می‌گویند، بعد از وقوع سرکوب‌های ظالمانه علیه‌شان، دیگر هیچ چیزی ندارند که به خاطر آن به میانمار بازگردند.مسلمانان روهینجا که پس از وقوع سرکوب‌هایی گسترده در میانمار به بنگلادش فرار کرده و آنجا پناهنده شده‌اند می‌گویند، بازگشت به میانمار ترسناک و حتی غیرممکن است. از ۲۵ اوت نزدیک به ۶۵۰ هزار مسلمانان روهینجا با گذشتن از مرز میانمار وارد بنگلادش شدند.
برخی از پناه‌جویان در کمپ‌های مستقر در بنگلادش گفتند که آنها شجاعانه توانسته‌اند فرار کنند و جان خود را نجات دهند. دیگر چیزی برای بازگشت به کشورشان ندارند. در این میان بيش از سيصد هزار نفر از آوارگان در اردوگاه‌هاي مسلمانان روهينگيايي کودکان هستند و گزارش‌ها از اين حکايت دارد که حتي آنان نيز از تيراندازي مستقيم و خشونت‌هاي نظاميان ميانمار در امان نيستند. سازمان ديده بان حقوق بشر از به آتش کشيده شدن ۴۹ روستاي متعلق به روهينگيايي‌ها از ماه اکتبر تاکنون خبر داد.
اين سازمان بين‌المللي در پايگاه اينترنتي خود نوشت: تحليل تصاوير ماهواره اي از تخريب‌های جديد در ايالت شمالي راخين ميانمار در ماه‌های اکتبر و نوامبر حکايت دارند. براساس تصاوير ماهواره‌اي در همان هفته اي که ميانمار و بنگلادش به منظور بازگرداندن آوارگان روهينگيايي ظرف مدت دو ماه تفاهم نامه اي به امضا رساندند، دهها ساختمان در روستاهاي راخين به آتش کشيده شدند. از ۳۵۴ روستاي آسيب ديده دست‌کم ۱۱۸ روستا پس از ۵ سپتامبر - زماني که براي پايان يافتن عمليات پاکسازي اعلام شده بود - يا به طور کامل يا تاحدودي تخريب شده‌اند. از ۴۰ روستاي جديدي که سازمان ديده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است ساختمان‌های آنها تخريب شده‌اند، ۲۴ روستا در ماه اکتبر، ۱۱ روستا در نوامبر و ۵ روستا پس از اين دو ماه نابود شده اند.

کد مطلب: 102293
 
Share/Save/Bookmark