میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۳
 
 
سرزمین اشغال‌شده

فلسطین طی هفته‌های اخیر یکی از محورهای اصلی محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان قرار گرفته است. اقدام آمریکا در معرفی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی موجب شده تا از یک سو ابعاد جدیدی از انتفاضه ملت فلسطین آغاز شود و از سوی دیگر افکار عمومی جهان در حمایت از فلسطین و مقابله با رژیم صهیونیستی به پا خاست.
در این میان البته برخی از کشورهای کوچک و ذره بینی در رای گیری مجمع عمومی سازمان ملل در حمایت از طرح آمریکا رای دادند تا مقداری از رسوایی تزلزل هژمونی آمریکا کاهش یابد. حرکت ملت فلسطین برای حمایت از قدس در حالی وارد دومین ماه شده است که یک نکته در آن قابل توجه است و آن تحرکات صهیونیست‌ها برای خارج ساختن واژه سرزمین اشغال شده درباره فلسطین است. به عنوان مثال لیگ حرفه‌ای بسکتبال بزرگسالان آمریکا و معتبرترین لیگ بسکتبال جهان « NBA» پس از آوردن اصطلاح «فلسطین - سرزمین اشغال‌شده» در صفحه اینترنتی خود، به شدت تحت فشار رژیم صهیونیستی قرار گرفت تا این اصطلاح را حدف کند.
حال این سوال مطرح می‌شود که حذف این واژه چرا این قدر برای رژیم صهیونیستی اهمیت دارد و در لوای آن چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ کلمه سرزمین اشغال شده به این معناست که فلسطین تحت اشغال است که محور آن را نیز سرزمین‌های ۱۳۶۷ تشکیل می‌دهد. براساس این واژه ۴۵ درصد از سرزمین تحت سلطه صهیونیست‌ها باید به فلسطینی‌ها باز گردد. در همین حال قدس رسما براساس قطعنامه‌های سازمان ملل منطقه اشغال شده است و باید به فلسطینی‌ها باز گردانده شود.
بر این اساس می‌توان گفت که صهیونیست‌ها با حذف این واژه برآنند تا در مرحله نخست ماهیت سرزمین‌های اشغال شده را از بین برده و حاکمیت خود را بر این مناطق تثبیت کنند و در مرحله بعدی برآنند تا به صورت یک‌جانبه مرزها و قلمرو فلسطین را که شامل چند شهرک در کرانه باختری و غزه می‌شود را تعیین کنند. یعنی آنها رسما راه حل دو دولتی را نابود و سلطه بر فلسطین را اجرا می‌کنند. نکته مهم در اقدام صهیونیست‌ها این است که با حذف واژه سرزمین اشغال شده عملا سلطه آنها بر قدس رسمیت می‌یابد لذا این اقدام را می‌توان گام دوم سلطه بر قدس پس از اقدام آمریکا در معرفی این سرزمین به عنوان پایتخت صهیونیست‌ها دانست. نکته مهم دیگر آنکه رژیم صهیونیستی با حذف واژه سرزمین اشغال شده سعی دارد تا موضوع مهم دیگری به نام حق بازگشت آوارگان فلسطینی را محقق سازد. اکنون مسئله سرزمین اشغال شده موجب گردیده تا میلیون‌ها فلسطینی براساس قوانین بین‌المللی حق بازگشت به سرزمینشان را داشته باشند در حالی که با طرح صهیونیست‌ها عملا این حق از آنها گرفته می‌شود.
براساس آنچه ذکر شد می‌توان گفت که اقدام صهیونیست‌ها در حذف واژه سرزمین اشغال شده طرحی برای نابودی بخش‌های دیگری از حقوق ملت فلسطین است که می‌تواند زمینه‌ساز سلطه کامل صهیونیست‌ها بر سرزمین‌های اشغالی و نابودی کامل این سرزمین می‌شود که راهکار مقابله با‌آن ادامه انتفاضه و حمایت‌های جهانی از مقاومت است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 102491
 
Share/Save/Bookmark