میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
حمله موشکی به پایگاه آمریکایی التاجی در عراق تکرار شد
باج‌خواهی آمریکا با چاشنی ناامن‌سازی
باج‌خواهی آمریکا با چاشنی ناامن‌سازی
 

آمریکایی‌‌ها همچنان به بحران‌سازی برای ادامه اشغال عراق ادامه می‌دهند که ادعای تهدیدات امنیتی محور این اقدامات را تشکیل می‌دهد چنانکه بار دیگر آنها ادعای حمله موشکی به پایگاه التاجی را مطرح کرده‌اند.
فرماندهی «عملیات مشترک » عراق اعلام کرد، در پی اصابت ۳۳ موشک به پایگاه «التاجی» تعدادی از نیروهای پدافند هوایی زخمی شده‌‌اند و حال آنها وخیم است. فرماندهی «عملیات مشترک» عراق دیروز با صدور بیانیه‌‌ای اعلام کرد، ۳۳ موشک علیه مواضع یگان‌های پدافند هوایی و در نزدیکی تیم ائتلاف بین‌المللی در داخل پایگاه «التاجی» شلیک شده که بر اثر آن تعدادی از نیروهای پدافند هوایی زخمی شده‌اند و حال آنها وخیم است. در این بیانیه آمده است: در ساعت یازده صبح ( ۱۴ مارس ۲۰۲۰ پایگاه التاجی هدف حمله آشکار دیگری قرار گرفت و ۳۳ موشک کاتیوشا علیه مواضع پدافند هوایی و نزدیک تیم ائتلاف بین‌المللی به زمین آمد. نیروهای ما هفت سکوی شلیک موشک در منطقه «ابوعظام» در نزدیکی التاجی در شمال بغداد را پیدا کردند که در آنها ۲۴ موشک آماده شلیک بود و در راستای خنثی‌سازی آن وارد عمل شدند د؛ این حمله منجر به زخمی شدن تعدادی از نیروهای پدافند هوایی شد و حال آنها وخیم است. فرماندهی عملیات مشترک اعلام کرد، تمام اقدامات لازم برای پیگیری افراد پشت‌‍پرده این اقدام و بازداشت آنها انجام خواهد شد. خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع امنیتی عراقی از اصابت یک فروند موشک کاتیوشا به پایگاه التاجی در شمال بغداد خبر داد.‎
شبکه الجزیره قطر به نقل از منابع امنیتی عراق از اصابت ۱۰ موشک کاتیوشا به پایگاه التاجی که نیروهای ائتلاف بین‌المللی در آن مستقرند خبر داد. خبرنگار المیادین در عراق تعداد موشک‌های شلیک‌شده را ۱۸ موشک اعلام کرد ولی به خسارت‌های وارده به آن هیچ اشاره‌ای نکرد.
لازم به ذکر است یک مسؤول آمریکایی مسؤولیت حمله به مواضع الحشد الشعبی را متوجه ترامپ کرد و شبکه العربیه نیز مدعی شد دولت آمریکا با این حمله خواست بگوید هرگز از عراق بیرون نخواهد رفت.
شبکه العربیه در گزارشی مدعی شد که آمریکایی‌ها با حمله به مواضع الحشد الشعبی درصدد ارسال یک پیام بودند و آن هم اینکه هیچ قصدی برای خروج از عراق ندارند. العربیه مدعی شد که آمریکایی‌ها چنین عقیده دارند که نباید پس از آن همه خسارت‌ها و هزینه‌ها، عراق را ترک کرد و آن را به دشمن درجه یک خود یعنی ایران تحویل دهند. از سوی دیگر نماینده ائتلاف سائرون عراق بر ضرورت پاسخ قدرتمند دولت عراق به تجاوزهای مکرر آمریکا تاکید کرد. «ریاض المسعودی» نماینده ائتلاف «سائرون» در پارلمان عراق حمله آمریکا به فرودگاه بین‌المللی در حال ساخت کربلا را حمله به حاکمیت عراق دانست و گفت که این تاسیسات متعلق به دولت عراق بود و چنین تجاوزهایی مستلزم موضع‌گیری قدرتمند دولت است.
سفارت آمریکا در عراق در یک دستورالعمل امنیتی از لغو فعالیت کنسولگری این کشور در اربیل و ادامه بسته بودن درب سفارتخانه خبر داد. شبکه المیادین به نقل از برخی منابع میدانی از پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز استان «القائم» و اطراف آن در نزدیکی مرز عراق و سوریه خبر داد. منابع میدانی المیادین می‌گویند شاهد حضور سنگین جنگنده‌های آمریکا بر فراز آسمان «القائم» و اطراف آن در نزدیکی مرز عراق و سوریه هستند. سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد، بغداد در اعتراض به حملات هوایی اخیر آمریکا به بخش‌های نظامی عراق؛ به سازمان ملل و شورای امنیت شکایت خواهد کرد.

دعوت به روز جهانی دعا
«مقتدی صدر» روحانی برجسته عراقی در پیامی مردم دنیا از هر دین و آئینی را دعوت کرد در وضعیت کنونی شیوع کرونا یک روز را به عنوان روز دعا و تقرب به پروردگار اختصاص دهند.
صدر در پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «من متعجبم که می‌بینم غرب و ترامپ فردا را روز دعا اعلام می‌کنند در حالی که در شرق نماز جماعت و جمعه‌شان را تعطیل کردند و زیارت مراقد مطهر معصومین را متوقف کردند و حتی این مراقد مطهر را بسته‌اند. این تناقض عجیب در چیست؟». این روحانی شیعی عراق تصریح کرد: «آیا آنها به دعا و غیب متوسل می‌شوند درحالی که ما به دنیا و مادیات چسبیده‌ایم و از معنویات دور شده‌ایم؟. فراموش کرده‌اید که چند روز دیگر سالروز شهادت باب الحوائج امام موسی کاظم را پیش رو داریم؟».

کد مطلب: 113192
 
Share/Save/Bookmark