میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
رای مثبت شورایی‌ها به کلیات اصلاح طرح ترافیک

در چهل و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران، اعضای شورا به کلیات اصلاح طرح جدید ترافیک رأی مثبت دادند.
در چهل و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران، ری و تجریش، ایرادات فرمانداری تهران به طرح ترافیک جدید مورد بررسی قرار گرفت و بر همین اساس رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر تهران پیشنهادهایی را از جمله رایگان شدن طرح ترافیک جانبازان، کاهش قیمت طرح ترافیک خبرنگاران و همینطور تسهیلات ویژه برای بیماران خاص را ارائه داد.
پس از بررسی‌های لازم، به دستور محسن هاشمی رئیس شورای 
شهر کلیات پیشنهادات کمیسیون حمل‌ونقل و عمران در پاسخ به فرمانداری تهران مورد رأی قرار گرفت و ۱۴ نفر از اعضای شورای شهر رأی مثبت و ۵ نفر مخالف رأی دادند.
شهرداری مخالف است
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای شهر تهران با اشاره به اصلاح لایحه طرح ترافیک گفت: در مورد خبرنگاران نیز لایحه را اصلاح کردیم و به کف قیمت آمدیم و ۹۰ درصد تخفیف محاسبه خواهد شد.
محمد علیخانی گفت: اولین ایراد فرمانداری به طرح آرای موافق و مخالف بود که در این طرح قید نشده بود و از هیأت رئیسه درخواست می‌شود که این موضوع را بررسی و اقدام لازم را انجام بدهند. وی ادامه داد: ایراد بعدی تعیین عوارض برای محدوده زوج و فرد بود چراکه سه ماه بعد از طرح جدید ترافیک باید درخصوص محدوده زوج و فرد نیز تصمیم‌گیری می‌شد و از شورا خواسته بودند که برای زوج و فرد نرخی را تصویب نکنند.
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای شهر تهران افزود: ایراد بعدی مربوط به آلودگی هوا و شاخص‌های بالای صد بود تا در این مواقع افزایش عوارض داشته باشیم و موضوع مورد بررسی قرار گرفت و با رفع اشکال در کمیسیون موافقت کردیم و این مورد حذف شد.
علیخانی در ادامه افزود: ایراد بعدی درخصوص تعیین عوارض برای جانبازان بود که البته در دوره قبل هم جانبازان رایگان نبودند و اینکه چرا در دوره قبل اشکال نگرفته بودند را نمی‌دانم. وی ادامه داد: ما نمی‌توانیم برای جانبازان ۲۵ درصد و ۲۵ درصد به بالا عوارض تعیین کنیم و با توجه به قانون این مسأله و اشکال هم رفع شد و قرار شد آرم جانبازان در قالب سهمیه بنیاد شهید و امور جانبازان معرفی شود و رایگان شود.
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای شهر تهران افزود: ایراد بعدی فرماندار تهران خودروهای حمل بار و مسافر بود که افزایش قیمت صورت گرفته نسبت به نرخ قبلی درصد افزایش آن بالا بود و با توجه به اینکه سیاست دولت بر این است که درخصوص حمل بار اثرگذار باشد بنابراین در این خصوص نیز اصلاحاتی صورت گرفت.
علیخانی بیان داشت: درخصوص خودروهای هیبریدی که یک‌دهم درصد است در مصوبه جدید قرار شد به پایین‌ترین قیمت و عوارض تبدیل شود. وی افزود: اشکال بعدی فرمانداری تهران جلوگیری از افزایش قیمت عوارض ورود کامیون‌هاست. همانطور که می‌دانید ورود کامیون‌ها به شهر تهران ممنوع است و می‌توانند از ۱۰ شب تا صبح تردد داشته باشند و براساس مجوزهایی که ارائه می‌شود این ترددها امکانپذیر است.
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای شهر تهران افزود: در طرح ترافیک جدید قرار بود دو بار عوارض از کامیون‌ها دریافت شود و براساس ایراد فرمانداری مقرر شد با توجه به اینکه مسیر کامیون‌ها مشخص است نیازی به دریافت ۲ بار عوارض نیست و مصوبه اصلی از دریافت یک عوارض اصلاح شد.
علیخانی درباره طرح خبرنگاران نیز گفت: فرمانداری تهران در مورد خبرنگاران اشکال نگرفته بود که شورای شهر تهران مقرر شد در این خصوص نیز اصلاحاتی داشته باشد و خبرنگاران کف قیمت ورود به طرح ترافیک را پرداخت کنند البته آقای پورسیدآقایی معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با این موضوع مخالف بود. وی ادامه داد: خبرنگاران سه درصد از مجوزهای ورود به محدوده طرح ترافیک را مشمول می‌شوند و به شهرداری تهران اجازه داده می‌شود که خبرنگارانی که از سهمیه خود استفاده نکنند و یا خودرویی ندارند بلیت الکترونیک رایگان یک ساله داده شود.
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای شهر تهران ادامه داد: بیماران خاص و افرادی که دارای محدودیت‌های جسمی و حرکتی هستند با ضریب یک درصد محاسبه می‌شود.
ارسال طرح جدید به فرمانداری
رئیس شورای شهر تهران، ری و تجریش، گفت: در جلسه امروز ایرادهای فرمانداری تهران به طرح ترافیک مورد بررسی قرار گرفت و با اصلاحاتی مجدداً به فرمانداری تهران ارسال شد.
محسن هاشمی در پایان جلسه علنی شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران درباره مصوبات این جلسه اظهار داشت: در جلسه امروز (دیروز) به موقع به مواردی که از سوی فرمانداری تهران درباره طرح جدید ترافیک مطرح شده بود رسیدگی شد و توانستیم قبل از موعد مقرر به مصوبه عوارض طرح ترافیک بپردازیم. وی ادامه داد: در بررسی‌های صورت گرفته بعضی از اصلاحات در مصوبه قبلی اتفاق افتاد و در بعضی از موارد نیز اعضای شورا به نظر قبلی خود پافشاری کردند.
رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: در جلسه امروز (دیروز) مقرر شد طرح ترافیک برای جانبازان ۲۵ درصد و ۲۵ درصد به بالا به صورت رایگان داده شود و هزینه‌های آن نیز توسط شهرداری تهران پرداخت شود.
هاشمی درباره طرح ترافیک خبرنگاران نیز افزود: براساس پیشنهادی که در صحن علنی شورا به تصویب رسید هزینه حضور در طرح ترافیک خبرنگاران، عکاسان و روزنامه‌نگاران به شدت کاهش یافته است و این هزینه کمتر از یک میلیون تومان خواهد شد البته بستگی به ورود و ساعت حضور خبرنگاران در محدوده طرح نیز دارد. وی افزود: در این جلسه تصمیماتی نیز نسبت به وانت‌بارها و کامیون‌ها گرفته شد.
رئیس شورای شهر تهران افزود: نهایتاً طرح جدید ترافیک تهران با اصلاحات و تغییرات صورت گرفته به کمیته تطبیق فرمانداری تهران ارسال شد و فرمانداری باید در این خصوص پاسخ لازم را ارائه دهد.
هاشمی درباره زمان اجرای طرح ترافیک جدید تهران گفت: امیدواریم در سال آینده این طرح اجرایی شود و معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرده است که آمادگی لازم را برای اجرای طرح داریم.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه مصوبات سفرهای خارجی شهردار تهران چه بوده است، گفت: در سه‌شنبه هفته جاری شهردار تهران با اعضای شورا جلسه هم‌اندیشی خواهد شد و در آن جلسه درباره دستاوردهای سفرهای خود گزارشی را ارائه خواهد داد.

کد مطلب: 103391
 
Share/Save/Bookmark