میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۱
 
 
تجاوز نظامی آمریکا و ترکیه به خاک سوریه بحران انسانی و امنیتی در منطقه را تشدید می‌کند
از آواره شدن ۱۰۰ هزار نفر تا انتقال داعش به عراق
از آواره شدن ۱۰۰ هزار نفر تا انتقال داعش به عراق
 

تجاوز نظامی آمریکا و ترکیه به خاک سوریه در حالی به آواره شدن ۱۰۰ هزار نفر منجر شده که همزمان گزارش‌ها از اقدام آمریکا مبنی بر انتقال صدها داعشی از سوریه به عراق آن هم در آستانه اربعین حکایت دارد.
ترکیه با چراغ سبز یا بهتر بگوییم با تحریک آمریکا وارد میدانی شده که جز تلفات انسانی و تشدید ناامنی در منطقه که هزینه‌های بسیاری برای ترکیه خواهد داشت نتیجه‌ای به همراه ندارد. ترکیه طی روزهای اخیر با همراهی و هماهنگی آمریکا تجاوز نظامی گسترده به سوریه به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل را صورت داده است که می رود به فاجعه انسانی مبدل شود. «برنامه جهانی غذا»، شاخه کمک غذایی سازمان ملل اعلام کرد، با تشدید خشونت‌ها در شمال سوریه ناشی از عملیات ترکیه، بیش از ۱۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شده‌اند. در چهارمین روز آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق، یکی از نهادهای بین‌المللی امدادی وابسته به سازمان ملل آماری از تعداد بی‌خانمان‌های ناشی از درگیری‌ها در این منطقه منتشر کرده است. این نهاد امدادی درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه ابراز نگرانی کرد و البته اعلام کرده که در همکاری با شرکای خود در حال ارائه کمک‌های انسان دوستانه به ساکنان شمال شرقی سوریه است.بنا بر اعلام برنامه جهانی غذا، این نهاد در حال ارائه کمک‌های غذایی به حدود ۵۸۰ هزار نفر از مردم ساکن شمال شرق سوریه است؛ منطقه‌ای که در حال حاضر کنترل آن در دست گروه‌های کُرد قرار دارد.
در این میان در رد ادعای ترکیه مبنی بر اهداف امنیتی، عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر مشهور جهان عرب در فایل ویدئویی خود در سایت رأی‌الیوم حمله ترکیه به شمال سوریه را «تجاوز علیه حاکمیت ملی و وحدت سرزمینی سوریه» توصیف کرد.عطوان در پاسخ به کسانی که حضور ایران و روسیه و حزب‌الله در سوریه را غیرقانونی می‌دانند، تأکید کرد: حضور ایران و روسیه و حزب الله در سوریه به دعوت دولت قانونی این کشور است. وی بار دیگر دولت سوریه را دولت قانونی این کشور توصیف و یادآوری کرد: این همان دولتی است که ولید المعلم وزیر امور خارجه آن با نمایندگان سایر کشورها و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار می کند. عطوان با تشریح هدف ترکیه از یورش به شرق فرات در سوریه گفت: ترکیه به شرق فرات تجاوز نظامی کرد، زیرا ثروت ملت سوریه یعنی نفت و گاز در این منطقه قرار دارد و زمین‌های کشاورزی حاصلخیزی دارد. این نویسنده عرب سپس با اشاره به مواردی که آمریکا پشت همپیمانان خود در منطقه را خالی کرده است، گفت: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا قابل اعتماد نیست، زیرا علیه هم‌پیمانانش توطئه کرده است. عطوان با اشاره به رویکرد منافقانه برخی رژیم های عرب در قبال سوریه گفت: رژیم های عرب سوریه را با هزینه کردن دویست میلیارد دلار ویران کردند. در همین حال خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد نیروهای آمریکایی همزمان با عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه، ۸۰ نفر از عناصر خارجی داعش را به خاک عراق منتقل کرده‌اند. خبر دیگر آنکه وزارت دفاع ترکیه مدعی شد نیروهای این کشور در جریان عملیات موسوم به «چشمه صلح»، یک شهر را در شمال استان «حسکه» در سوریه به تصرف خود درآورده‌اند. ادعای ترکیه مبنی بر تصرف شهر رأس‌العین در حالی است که خبرگزاری فرانسه دقایقی بعد به نقل از شبه‌نظامیان کُرد این خبر را تکذیب کرد. خبر دیگر آنکه برخی کارشناسان منطقه با توجه به حمله ترکیه به شمال سوریه، می‌گویند که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به منظور اتخاذ مواضع یکپارچه کشورهای عربی، قوت بیشتری گرفته است. نکته قابل توجه آنکه سخنگوی گروه موسوم به «ارتش ملی لیبی» تحت فرماندهی خلیفه حفتر می‌گوید که تجاوز ترکیه به شمال سوریه به فرار عناصر تروریستی داعش از زندان‌های این منطقه منجر می‌شود. از سوی دیگر پوتین رئیس‌جمهور روسیه با تاکید بر لزوم خروج نظامیان خارجی از سوریه، گفت اگر در صورت درخواست دمشق نیروهای روس نیز این کشور را ترک می کنند.

کد مطلب: 111194
 
Share/Save/Bookmark