میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۲
 
 
گستاخی ‌علیه ایران و هزینه‌های جبران‌ناپذیر برای سران سعودی
یک کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل معتقد است، تقویت مواضع جمهوری اسلامی ایران و پررنگ شدن نقش مثبت کشورمان در عرصه منطقه از جمله سوریه و عراق بسیاری از معادلات سران سعودی را بر هم زده است و سیر صعودی گستاخی روزهای اخیرشان نیز حکایت از عجز آنها در برابر اقتدار جمهوری اسلامی می‌کند.
ناظران سیاسی بر این باورند وضعیت در منطقه خلیج‌فارس به علت اختلافات در روابط رژیم‌ آل سعود و جمهوری اسلامی ایران به حالت هشدار رسیده است و ممکن است این شرایط رو به وخامت بگذارد. آنطور که برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای معتقدند، مقامات ریاض اعلام کرده‌اند که پس از حمله موشکی نیروهای انصارالله یمن به فرودگاه بین‌المللی در نزدیکی ریاض، آمادگی آن را‌ دارند که جبهه دومی برای جنگ با ایران ایجاد کنند، سعودی‌ها با اشاره به لبنان تلویحا اشاره کرده‌اند که ممکن است این کشور جبهه دوم در برای مقابله با ایران باشد، روابط آل‌سعود با ایران در ژانویه سال ۲۰۱۶ و بعد از اعدام رهبر شیعه آیت‌الله نمر شکننده‌تر شده و در نهایت روابط دیپلماتیک فی‌ما بین متوقف شد، اما بعد از گذشت چند ماه اوضاع در روابط ریاض و تهران نسبتا آرام گرفت تا اینکه جدیدا موج لفاظی‌های جنگ افروزانه و خصمانه مقامات اجیر شده آل‌سعود علیه ایران از سر گرفته شده و آنها ادعاهایی را علیه تهران مطرح کرده‌اند که واکنش‌های داخلی و خارجی فراوانی را در بر داشته است.
عباس ضیایی نیری در گفت‌و‌گو با سیاست روز درخصوص سیاست‌های ضد ایرانی این روزهای سران سعودی گفت: به نظر می‌رسد اگر آل‌سعود فکر جنگ علیه ایران را همچون یمن در سربپروراند، هزینه‌های جبران‌ناپذیری را پرداخت خواهد کرد.
وی افزود: حتی درگیر شدن سعودی‌ها با نیروهای مقاومت توان و منابع نظامی آنها را به اتمام خواهد رساند؛ ضمن اینکه ریاض در صورت حمله احتمالی به لبنان مورد هجمه انتقادات داخلی و مهمتر از آن بین‌المللی قرار خواهد گرفت.
این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل با تاکید بر اینکه جنگ هشت ساله تحمیلی رژیم بعثی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران عبرت خوبی برای سران سعودی خواهد بود، اظهار داشت: صدام در توهم این بود که ظرف چند روز می‌تواند ایران را اشغال کند اما، اینگونه نشد. آل‌سعود بداند هرگونه تجاوز احمقانه به ایران سقوط این رژیم عقب مانده را به دنبال خواهد داشت.
بحران داخلی در ریاض و بالا رفتن آمار شاهزاده‌های سعودی بازداشت شده در این کشور موضوع دیگری بود که ضیایی‌نیری به آن اشاره کرد و بیان داشت: این شرایط سلطنت آل‌سعود را در داخل با چالش و تنش‌های فراوانی مواجه کرده است، از این‌رو مواضع رژیم سعودی هم در مقابل تهران و هم در منطقه بسیار شکننده و رو به اضمحلال است.
وی درخصوص مواضع اصولی و مقتدرانه تهران نیز گفت: تقویت مواضع جمهوری اسلامی ایران و پررنگ شدن نقش مثبت کشورمان در عرصه منطقه از جمله سوریه و عراق بسیاری از معادلات دشمنان را بر هم زده است و اگر ریاض دست از پا خطا کند منطقه برای سعودی‌ها به گورستانشان تبدیل خواهد شد و شاید دقیقا به همین دلایل، اظهارات جنگ افروزانه و ابلهانه مقامات ریاض، در حد حرف باقی بماند.
ضیایی‌نیری در پایان خاطرنشان کرد: نصیحتی که می‌توان برای آل‌سعود داشت‌ اینکه با تشویق آمریکا و رژیم صهیونیستی و داشتن توهم قدرت و تاثیر گذاری در منطقه واینکه خود را به واسطه این اکاذیب هم رده ایران قرار دادن مصداق همان مثالی هستند، جایی که عقاب پر بریزد از پشه‌ای لاغری چه خیزد و بهتر است با این رویاها و طناب پوسیده وارد چاهی نشوند که صدای افتادن سنگ‌ هم در آن شنیده نمی‌شود.
کد مطلب: 101799
 
Share/Save/Bookmark