میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۹
 
 
سامانه شفافیت شهرداری تهران از شعار تا واقعیت؛
شما هنوز غریبه‌اید و فریب خورده‌اید!
پشت پرده شعار شفاف‌سازی قراردادهای شهرداری تهران چیست؟
شما هنوز غریبه‌اید و فریب خورده‌اید!
 

شاید شما هم بنرهای نصب شده در پایتخت با شعار «شما دیگر غریبه نیستید» را دیده باشید. در این بنر با شعاری که پایه و اساس آن مشخص نیست، سعی شده تا به شهروندان تهرانی اینطور القا کند که قرار است برای قراردادهای شهرداری شفاف سازی شود. این در حالی است که این نوشته چیزی به جز یک شعار نیست!
در روزهای پایانی فعالیت محمدعلی نجفی در شهرداری تهران سایت نیمه کاره‌ای به نام سامانه شفافیت قرارداد‌های کلان شهرداری تهران راه‌اندازی شد که قرار بود قراردادهای کلان شهرداری تهران در ان در معرض دید افکار عمومی قرار بگیرد. امری که در وحله اول حرکتی در جهت شفافیت در شهرداری نمایانده شد اما ماجرا وقتی جالب می‌گردد که بدانیم این شوی تبلیغاتی قرار نیست کار خاصی انجام دهد. براساس قانون از سال ۹۵ پایگاه قرارداد‌های کشوری فعال شده که نهادهای مختلف از جمله شهرداری‌ها و شورای شهر موظف شده‌اند: «مطابق قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، ثبت اطلاعات هر نوع قرارداد مربوط به معاملات متوسط و بالاتر که به هر روش اعم از مناقصه، مزایده، ترک تشریفات مناقصه یا مزایده، عدم الزام به برگزاری مناقصه، مستثنی از برگزاری مناقصه یا مزایده، استعلام بها، سرمایه گذاری و مذاکره که توسط دستگاه‌های مشمول منعقد می‌گردد، در پایگاه اطلاعات قراردادهای کشور به نشانی cdb.mporg.ir الزامی است.» ولی حالا شهرداری با تضییع بیت‌المال، سامانه‌ای من‌درآوردی جایگزین آن کرده است!
عطاپور مسئول پایگاه اطلاعات قراردادهای کشوری در این رابطه می‌گوید: «تمام دستگاه‌های اجرایی کشور موظف به ثبت قراردادهای خود در پایگاه اطلاعات قراردادهای کشوری هستند و اگر قرار است شهرداری، قراردادهایش را در سامانه دیگری ثبت کند من نسبت به این موضوع اطلاعی ندارم.»
نکته دیگر اینکه این سامانه در حالی از شفاف سازی قرارداد‌های کلان سخن می‌گوید که اساسا در این سامانه خبری از قرارداد‌های زیر یک میلیارد تومان که اتفاقا زمینه فساد بیشتری هم دارد، نیست. به بیان دیگر اگر زیر مجموعه آقای شهردار قراردادی که ارزش واقعی آن ۲۰۰ میلیون تومان است را ۹۹۹ میلیون تومان با دوستان و آشنایان خود قرارداد ببندد، جایی در این سامانه نخواهد داشت.
از طرفی، قانونا در این سامانه باید متن هر قرارداد بالای ۲۰ میلیون تومان عمومی شود، اما برخلاف قانون، سامانه شهرداری تهران متنی منتشر نمی‌کند! موضوع دیگر این سامانه مشخص نبودن وضعیت قرارداد‌های میلیاردی شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه شهرداری تهران است. بیشترین زمینه فساد در همین مجموعه هاست و آقای نجفی خود بهتر از هرکس این ماجرا را می‌دانست، اما به دلایل نامشخص اجازه نداد تا قرارداد‌های شرکت‌های تابعه در این سامانه رونمایی شود!
نکته جالب دیگر این است که در توضیحات این سایت نوشته شده مسئولیت صحت اسناد ارسال شده با مسئول مربوطه است. این یعنی تلویحا گفته شده اصالت اسناد ارسالی مورد بررسی قرار نمی‌گیرد و امکان دستکاری در آن‌ها وجود دارد!
هنوز از یادها نرفته است که صادق خرازی در آغاز شهرداری نجفی گفته بود که «اگر نجفی یک میخ روی دیوار بکوبد من تعجب می‌کنم.» حالا مشخص شد که خرازی راست گفته بود. زیرا که نجفی در این چند ماه فعالیتش در شهرداری، ثابت کرد علاوه بر ضعف عملکرد در حوزه‌های عمرانی، فرهنگی و اجتماعی در زمینه شفافیت مالی نیز که خود را متخصص برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی می‌داند، نتوانست عملکرد قابل ارزیابی داشته باشد. فردا

کد مطلب: 104264
 
Share/Save/Bookmark