میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۳
 
 
دشمنان دوست‌نما

غرب آسیا در حالی همچنان با بحرانی به نام تروریسم و رفتارهای بحران‌ساز آمریکا و صهیونیست‌ها مواجه است که عملکردهای سعودی نیز بر میزان بحران‌ها افزوده است. 
در کنار جنایات گسترده سعودی در یمن و بحرین و حمایت‌هایی که از تروریسم علیه سوریه، لبنان و عراق صورت می‌دهد تنشهای ایجاد شده در روابط عربستان و کشورهای منطقه نیز امری قابل توجه است. در حالی تشنها میان قطر و سعودی بالا گرفته که همزمان شاهد تکرار اختلافات میان ترکیه و عربستان نیز می‌باشیم. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا ترکیه به رغم توافقات گذشته و حتی اصرار اردوغان بر همگرایی با سعودی در میدان رویارویی با این رژیم قرار گرفته است؟ بسیاری از ناظران سیاسی بر این عقیده‌اند که تركيه و قطر از متحدان اخواني يكديگر هستند كه تضعيف هر كدام مي‌تواند موجب تضعيف ديگري شود به همين دليل است كه تركيه به طور علني در برابر عربستان سعودي از قطر حمايت كرده است اين مسئله باعث شده تا سعودي‌ها نيز نسبت به گذشته از سياست‌هاي تركيه انتقاد كنند. در حالي كه در سفر سلمان، شاه عربستان سعودي به تركيه،‌ در كنار رجب طيب اردوغان ايستاد و به طور تمام قد به عملكرد و رويكردهاي تهران حمله كرد با این وجود رفتارهای سعودی علیه اخوان زمینه‌ساز تغییر در معادلات ترکیه شد در حالی که در ظاهر آنکارا بر اصل همگرایی با قطر تاکید می‌کند. این روند چنان بوده که ترکیه رسما امارات متحد اصلی عربستان علیه قطر را به حمایت ۳ میلیارد دلاری از کودتای سال گذشته علیه اردوغان متهم کرد.
مسئله بعدي اين است كه همانگونه كه قطر از افراطي‌گري سعودي و تمناي رياض براي رهبري منطقه‌اي مخالفت مي‌كند،‌ تركيه نيز سعودي‌ها را در حد و اندازه‌اي نمي‌بيند كه بخواهد رهبري آنها را در منطقه بپذيرد. تركيه اردوغاني حتي با نگاهي نوعثماني كل عربستان را زير مجموعه قدرت فكري و عملي خود مي‌خواهد. در چنين شرايطي تركيه سعي دارد با حمايت‌هاي همه‌جانبه از قطر از جمله حمايت نظامي، به سعودي‌ها گوشزد كند در اين چرخش سياسي در كنار دوحه ايستاده است و حتي اگر به احتمال بسيار كم،‌ عربستان بخواهد در تداوم بي‌خردي سياسي به قطر حمله كند،‌ تركيه از قطر حمايت مستقيم خواهد كرد.
مسائل پيش آمده اتحادها و ائتلاف‌هاي سست منطقه را كه سعودي‌ها از آن حمايت مي‌كنند،‌ نشان مي‌دهد و اين موضوع را علني كرده است كه اختلافات بين كشورهاي منطقه بخصوص تركيه و سعودي بسيار زياد است اما تاكنون با حمايت امريكا پنهان مانده بود. به هر تقدیر آنچه در تنشهای اخیر میان ترکیه و سعودی مشاهده می‌شود بیانگر یک اصل است و آن غیر قابل اعتماد بودن سعودی است که موجب شده تا حتی متحدان آن نظیر ترکیه نیز به عرصه مقابله با آن روی آورد هر چند که در ظاهر ادعای حمایت از قطر را مطرح می‌سازد.

کد مطلب: 99746
, مولف : علي تتماج
 
Share/Save/Bookmark