میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۴
 
 
روحانی: آمریکا می‌گوید می‌خواهم توبه کنم
آقای رئیس جمهور! توبه گرگ مرگ است
آقای رئیس جمهور! توبه گرگ مرگ است
 

آقای روحانی رئیس جمهور گفته که «آمریکا می‌گوید می‌خواهم توبه کنم»،‌اما آیا می‌توان به توبه گرگ اعتماد کرد؟
آمریکا در طول عمر ۴۲ ساله جمهوری اسلامی ایران نهایت دشمنی‌ها را با مردم و انقلاب اسلامی داشته است،‌اما مقاومت مردم ایران مقابل توطئه‌های گسترده،‌ایالات متحده را ناکام گذاشته است.
اکنون که در آستانه انتخابات ریاست جمههوری قرار داریم و می‌رود تا قطار دولت تدبیر و امید به ایستگاه پایانی برسد،‌ دولت سعی دارد تا پیش از پایان دوره خود،‌برجام که هیچ ثمری برای ایران نداشت،‌ احیا کند و مذاکرات وین برای همین منظور است.
اگر تصور شود که دولت جو بایدن قصد دارد به برجام بازگردد و تحریم‌های اقتصادی،‌بانکی، نفتی و دیگر تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند، خوشخیالی محض است که همان همان خوشخیالی زمان امضای برجام است.
رئیس جمهور می‌گوید که آمریکا می‌خواهد توبه کند اما حضرت امام (ره) درباره این مسئله فرموده‌اند؛ «آمریکا اگر هم «لا اله الّا الله» بگوید، ما قبول نداریم چون آنها میخواهند سر ما کلاه بگذارند.» توافق هسته‌ای یکبار بر سر ایران کلاه گذاشت اما با این وجود،‌دولت سعی کرد آن را یک دستاورد بزرگ معرفی کند،‌باید در این مرحله بیشتر مراقب بود که کلاه دیگری بر سرمان نرود.
البته آقای روحانی درباره نتایج مذاکراتی وین که جمعه قرار است ادامه داشته باشد نیز سخن گفته است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه شاهد فصل تازه‌ای از تجدید حیات برجام هستیم، گفت: همه کشورهای متعهد در برجام در این روزها در وین اجتماع کرده‌اند و امروز صدای واحدی درباره برجام شنیده می‌شود.
حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در جلسه هیأت دولت گفت: در روزهای اخیر ما شاهد فصل تازه‌ای از تجدید حیات برجام هستیم. همه کشورهای متعهد در برجام در این روزها در وین اجتماع کردند؛ با ترکیب‌های مختلف با ترکیت ۱+۴ با حضور ایران ۱+۴ با حضور آمریکا، امّا به هر نحوی که بوده، صدای واحد شنیده می‌شود و آن اینکه همه اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود ندارد.
وی ادامه داد: به نظر من این یک موفقیت جدید برای جمهوری اسلامی ایران است. دولت یکی از افتخاراتش این است که در سال ۹۷ و ۹۸ و۹۹ و در ماه اولیه ۱۴۰۰ با همه سختی‌ها و شدیدترین تحریم‌ها و جنگ اقتصادی، کشور را طوری اداره کرد که نه دوستان حتی دشمنان ما امروز اعتراف دارند که فشار حداکثری شکست خورده است. این بالاترین عمل و موفقیت این دولت است.
روحانی در ادامه گفت: یکی از افتخارات دولت دوازدهم این است که در مقابله با فشار اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی دشمن به‌گونه‌ای مقاومت کرده که در اینکه راه دشمنان ما منجر به شکست شده، امروز هیچ تردیدی وجود ندارد. البته همه می‌دانیم که این موفقیت در سایه مقاومت و ایستادگی ملت بزرگ ایران بوده است. اگر مقاومت مردم و تحمل رنج‌ها و سختی‌ها نبود ما شرایط دیگری داشتیم.
روحانی تصریح کرد: دولت حتی در این جنگ سه ساله حاضر نشد توصیه برخی دوستان را عمل کنند که می‌گفتند برای ارزاق عمومی و کالاها سیستم کوپنی را راه‌اندازی کنید. ما زیر بار نرفتیم و گفتیم کشور را به شکل عادی اداره می‌کنیم. ما می‌توانیم کالا را به اندازه نیاز جامعه به وفور در اختیار مردم قرار دهیم و این کار را کرده‌ایم و در این سه سال کالا به وفور در اختیار مردم قرار گرفته است، البته قیمت، نامتعادل و گران بوده و مردم در فشار بوده‌اند، این موضوع را قبول داریم و روشن هست. امّا نتوانستند اقتصاد ما را بشکنند.
وی با بیان اینکه در شرایط تحریم، آمریکا امروز به صراحت می‌گوید سیاست فشار حداکثری شکست خورده، گفت: آمریکا به صراحت می‌گویند راهی جز مذاکره نداریم و به صراحت می‌گویند اگر شما آماده هستید ما حاضر هستیم مستقیم مذاکره کنیم و اگر آماده نیستید، حاضر هستیم به‌طور غیرمستقیم و از طریق چهار بعلاوه یک با شما مذاکره کنیم. این به معنای پیروزی ملت ماست، این را دست کم نگیریم.
روحانی با بیان اینکه رسانه‌های ما و فضای مجازی می‌خواهند این واقعیت را بپوشانند، گفت: این پیروزی عظیم و بزرگ در تاریخ ملت ایران را تحریف نکنند. نه یک روز و دو روز و سه روز، بلکه ملّت ما سه سال و نیم مقاومت کرده در برابر فشارها. وی با بیان اینکه آمریکا آماده است بنشیند و مذاکره کند، گفت: اجرای برجام و بازگشت به تعهدات، در ادبیات دینی ما به معنای توبه است. آمریکا آمده می‌گوید می‌خواهم توبه کنم و به برجام برگردم. حالا چقدر راست می‌گوید و در عمل به حرف خود وفادار است، باید ببینیم. ما قضاوت نهایی نمی‌کنیم، تا اکنون داریم قضاوت می‌کنیم. آنچه امروز ایران می‌گوید مورد قبول افکار جهانیان است. ما می‌گوییم به تمام تعهدات برجامی‌مان برمی‌گردیم در صورتی که آمریکا برگشته باشد و ببینیم که در عمل دارد اجرا می‌کند.
رییس جمهور با اشاره به فرارسیدن ۲۰ فروردین سالروز فناوری هسته ای گفت: ما در روز ۲۱ فروردین مراسم افتتاح های جدید را خواهیم داشت و مردم مطلع خواهند شد که از پارسال تاکنون چه اقدامات مهمی انجام شده است و ده ها پروژه مهم را خواهند دید که به افتتاح می رسد.
وی تاکید کرد: من به جرات این ادعا را می‌کنم این را رییس سازمان انرژی اتمی تأیید می‌کند که هیچ وقت در تاریخ ایران فناوری هسته‌ای مانند امروز نبوده است، قوی‌ترین فناوری را ما امروز به نمایش جهانیان گذاشته‌ایم. پس دروغ به مردم گفتید که رفتید برجام را امضا کردید قدرت هسته‌ای را از بین ببرید حالا بیایید اعتراف کنید و عذرخواهی کنید.
وی اضافه کرد: ما در این دولت توانستیم تحریم تسلیحاتی را برداریم. چرا این گفته نمی‌شود. مگر با قطعنامه‌های سازمان ملل، تحریم تسلیحاتی بر ما تحمیل نشد؟ مگر سال گذشته تحریم تسلیحاتی برداشته نشد؟ کسانی که از لحاظ نظامی به قدرت نظامی تکیه دارند و می‌گویند بسیار مهم است که درست هم می‌گویند چرا پایان تحریم تسلیحاتی را که در ۲۷ مهرماه سال گذشته برداشته شد نمی گویند؟ این کار چه کسی بود؟ کار این دولت بود.
وی خاطرنشان کرد: هیچ زمانی قدرت پدافندی ما این گونه نبوده است و در عمل هم ثابت کردیم که توانستیم پهپاد مدرن آمریکایی را با سامانه ساخت داخل سرنگون کنیم بعد می‌گویند این دولت آیا در زمینه نظامی و دفاعی فکر می‌کند یا فقط به فکر مذاکره است؟ چه کسی این سامانه‌ها را و در چه دولتی درست کرد؟ کدام دولت بود که توانست پهپاد مدرن آمریکایی را سرنگون کند؟ امروز توانمندی‌های نظامی که در ابعاد مختلف داریم چند برابر سال ۹۲ است که نشان می‌دهد ما در این زمینه حرکتمان درست بوده است.
رییس جمهور با تاکید بر این که توانمندی و قدرت ما در درمان و بهداشت نسبت به آغاز دولت در سال ۹۲ دو برابر شده است، گفت: تخت‌های بیمارستانی ما در آغاز دولت ۹۰ هزار تخت بوده است و الان به ۱۳۶ هزار تخت رسیده است که البته ۱۳ هزار تخت هم معطل دکتر همتی است. یعنی اجناسی برای تجهیز این ۱۳ هزار تخت لازم داریم، که او بتواند ارز آن را تامین کند. تا آخر این دولت همه اینها افتتاح خواهد شد، علاوه بر آن نیمی از تخت‌های قبلی را بازسازی کامل کردیم بنابراین قدرت ما نسبت به آغاز دولت بیش از دو برابر شده است.
وی با تاکید بر این که در دوران کرونا کادر درمان کار بزرگی انجام داده است، گفت: این روزها به خاطر این که این ویروس جهش یافته است، کار سخت‌تر شده است. این ویروس در برابر دنیا تسلیم نشده است و در حال جهش است و ما باید در برابر آن ایستادگی و مقاومت کنیم و تنها راه مبارزه با آن مراعات اصول بهداشتی و همه دستورالعمل‌ها و در کنار آن واکسن است.
وی به تولید واکسن داخلی در کشور اشاره کرد و گفت: در این زمینه تلاش زیادی در حال انجام است و امیدواریم تا پایان اردیبهشت و اوایل خرداد پاستور واکسن خود را عرضه کند و اواخر خرداد و اوایل تیر برکت بتواند واکسن خود را عرضه کند. کار بزرگی در داخل شروع شده است و دولت از حرکت داخلی با همه توان پشتیبانی می‌کند.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان گفت: در ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفته شد و به رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور می دهم که در روزهای اول ماه رمضان یک نوبت اضافی بسته کمک معیشتی به ۶۰ میلیون نفری که این کمک را دریافت می کردند پرداخت شود.
روحانی خاطرنشان کرد: هفته آینده هم برای ماه رمضان یک کارت اعتباری الکترونیک با پشتوانه سهام عدالت یا یارانه و یا سایر اوراق بهادار در اختیار مردم قرار می‌گیرد. از این طریق کسانی که سهام یک میلیونی دارند ۱۴ میلیون می‌توانند اعتبار داشته باشند و کسانی که سهام ۵۰۰ هزار تومانی دارند ۷ میلیون اعتبار دریافت خواهند کرد و این یک رفاهی است برای مردم و کمک به تولید کشور.

کد مطلب: 117567
 
Share/Save/Bookmark