میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۵ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
بازی ناامنی
فروگاه کابل در حالی همچنان صحنه فرار نیروهای آمریکا، انگلیس و ناتو از افغانستان و آوارگی و درد و رنج و بی سامانی هزاران افغان...
فروگاه کابل در حالی همچنان صحنه فرار نیروهای آمریکا، انگلیس و ناتو از افغانستان و آوارگی و درد و رنج و بی سامانی هزاران افغان که سالها به اشغالگران خدمت کرده‌اند می باشد که حمله تروریستی خونین پنجشنبه در این فرودگاه صدها و کشته و زخمی برجای گذاشت. داعش در حالی مسئولیت این جنایت را پذیرا شده است که نگاهی ریشه‌ای به حملات چند نکته را آشکار می‌سازد. نخست آنکه افغانستان همواره کانون حضور القاعده و طالبان بوده است و فعالیت داعش یا با انتقال آنها توسط آمریکا و متحدانش به این کشور آغاز شده و یا اینکه ناتوانی آمریکا در تحقق وظایف امنیتی زمینه‌ای امن برای داعش شده است. به هر تقدیر هر کدام از این سناریوها که مطرح باشد عامل اصلی جنایت فرودگاه کابل اشغالگران افغانستان می‌باشند. دوم آنکه بر فرض اگر سناریوی دست نداشتن آمریکایی‌ها در کشتار کابل در نظر گرفته شود رفتار آمریکایی‌ها بیانگر تلاش آنها برای اجرای چند سناریو با بهره‌گیری از این انفجار است. اولا آنها برآنند تا با ناتوان نشان دادن طالبان و افغان‌ها برای تامین امنیت کشورشان، ناامیدی زودهنگامی را در میان افغان‌ها از آینده کشورشان ایجاد و این کشور را به الگویی شکست خورده برای سایر کشورها مبدل سازند که بدون حضور بیگانگان توان اداره کشورشان را ندارند. ثانیا، غرب با سوق دادن تحولات افغانستان به مسائل امنیتی به دنبال انحراف مسیر رویکرد سیاسی است که اکنون در این کشور در جریان است تا در نهایت خلاء سیاسی را به این کشور تحمیل و افغانستان را به چالشی برای منطقه مبدل سازد. ثالثا هر چند که برخی جریان‌های جنگ طلب که منفعت خود را در ادامه اشغال افغانستان می بینند در حالی برآنند تا از این حملات برای توجیه حضور بیشتر در این کشور بهره گیرند که همزمان برآنند تا از یک سو با ادعای بحرانی بودن شرایط صرفا اتباع خود را از افغانستان خارج کرده و هزاران افغان‌ها که وظیفه خارج کردن آنها را دارند به حال خود رها سازند. از سوی دیگر غرب که با رسوایی سنگین شکست در افغانستان مواجه شده تلاش دارد تا با اقدام نظامی علیه داعش خود را فاتح امنیت افغانستان نشان داده و پیروزی دروغینی را پیش روی افکار عمومی قرار دهد تا شاید با این حربه از فروپاشی بین از این جایگاه جهانی خود جلوگیری نماید.
به هر تقدیر آنچه در عملکرد اشغالگران افغانستان مشاهده می‌شود آن است که آنها در نهایت به دنبال بهره‌گیری دوباره از داعش برای ایجا ناامنی در منطقه هستند در حالی که با بمباران‌های محدود به اصطلاح مواضع داعش، چهره یک قهرمان جهانی به خود می‌گیرند تا پنهان سازند که خود عامل بحران افغانستان هستند و تروریسم نتیجه سیاست‌های بحران‌ساز آنها در جهان است.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 119367
 
Share/Save/Bookmark