میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
انتقال جنگ‌افزارهای الکترونیکی روسیه به سوریه

در ادامه رویکرد تقابلی روسیه با صهیونیست‌ها، وزارت دفاع روسیه که از انتقال سامانه‌های «اس۳۰۰» و همچنین یک سری تجهیزات الکترونیکی پیشرفته برای کور کردن تهاجم دشمنان به خاک سوریه خبر داده بود، اولین محموله از جنگ‌افزارهای الکترونیک را به سوریه منتقل کرده است.
منابع روس اعلام کردند وزارت دفاع روسیه انتقال نخستین محموله تجهیزات جنگ‌افزاری الکترونیکی مورد نیاز برای تقویت تسلیحات نظامی الکترونیکی در سوریه را شب گذشته آغاز کرده است. نخستین محموله از جنگ‌افزارهای الکترونیک با استفاده از هواپیمای «ایلوشن-۷۶» به پایگاه «الحمیمیم» منتقل شده است. «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در بیانیه‌ای تأکید کرد، به دنبال سرنگونی هواپیمای «ایلوشن-۲۰» روسیه در حمله نیروی هوایی رژیم صهیونیستی به «لاذقیه» سوریه، مسکو تصمیم گرفته تا انتقال سامانه‌های پدافند هوایی «اس۳۰۰» را که قبلا به درخواست رژیم صهیونیستی به حالت تعلیق درآمده بود، ظرف دو هفته آینده تکمیل کند. بنا به اعلام وزیر دفاع روسیه، مسکو همچنین قصد دارد تا در مناطق مجاور سوریه در دریای مدیترانه از سامانه‌های الکترونیکی مقابله‌ای استفاده کرده و تمام سامانه‌های ماهواره‌ای ناوبری و ارتباطی هواپیماهای نظامی را که قصد حمله به سوریه داشته باشند، کور کند.
وزارت دفاع روسیه دیروز علاوه بر این شواهدی درخصوص نقش نیروی هوایی رژیم صهیونیستی در ساقط شدن هواپیمای روس در سوریه و کشته شدن تمام خدمه آن نیز منتشر کرده است. اطلاعات بدست آمده از رادار «اس۴۰۰» در پایگاه «الحمیمیم» تأیید می‌کند که جنگنده‌های اسرائیلی پس از سرنگونی هواپیمای شناسایی روسیه در سوریه همچنان در منطقه باقی مانده‌اند. چندین منبع نزدیک به وزارت دفاع روسیه به روزنامه «ایزوستیا» اعلام کردند، وظیفه تجهیزات و جنگ‌افزارهای الکترونیک روسیه در سوریه، سرکوب رادارهای هوابرد و سامانه‌های ارتباطی و کنترل هواپیماهایی خواهد بود که قصد حمله به سرزمین سوریه را دارند.
همچنین یک منبع نظامی سوری اعلام کرد که تحویل سامانه اس۳۰۰ به دمشق قواعد درگیری و بازدارندگی را تغییر خواهد داد و برای مقابله با هرگونه تجاوز خارجی که ممکن است سوریه در معرض آن قرار بگیرد، کافی خواهد بود.
یک منبع از نیروی هوایی سوری به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که «کادرهای سوریه عملا از چند سال پیش در داخل خاک روسیه برای استفاده از سامانه موشکی اس۳۰۰ با نظارت افسران روس آموزش می‌بینند». شوویگو همچنین خبر داد که ارتش روسیه در مناطق دریای مدیترانه که در مجاورت سواحل سوریه قرار دارد، از پارازیت استفاده خواهد کرد تا در هر گونه حمله آتی به سوریه مانع از فعالیت رادارها و ماهواره‌ها و جنگنده‌ها شود. از سوی دیگر رسانه‌های رژیم صهیونیستی با بازتاب گسترده تصمیم روسیه به تحویل سامانه دفاع موشکی اس۳۰۰ به سوریه، این اقدام را خیانت روسیه به اسرائیل توصیف کردند.
خبر دیگر آنکه معاون وزیر خارجه سوریه با اشاره به عزم دمشق برای آزادسازی خاک ادلب از دست تروریست‌ها تصریح کرد که سران روسیه در اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی در زمینه مبارزه با تروریسم نقش سازنده‌ای ایفا کردند. «فیصل مقداد» معاون وزیر خارجه سوریه تأکید کرد که روابط این کشور با روسیه «به صورت عمیق و خالصانه‌ای در جنگ علیه تروریسم توسعه پیدا کرده است».
در این میان ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در نشست خبری در حاشیه نشست‌های سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: این نشست در سطح وزرا درباره اوضاع سوریه خواهد بود.

کد مطلب: 106163
 
Share/Save/Bookmark