میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰
 
 
مردم روسیه امروز برای انتخاب دوباره پوتین پای صندوق‌های رای می‌روند
پاسخ انتخاباتی روس‌ها به تهدیدات انگلیس
پاسخ انتخاباتی روس‌ها به تهدیدات انگلیس
 

مردم روسیه امروز در حالی برای انتخاب دوباره پوتین پای صندوق‌های رای می‌روند که بسیاری این حضور را پاسخ مردم به تهدیدات هفته‌های اخیر آمریکا و انگلیس می‌دانند.
در هفته‌های اخیر تنش‌ها میان روسیه و غرب بر سر مرگ یک جاسوس انگلیسی تبار بالا گرفته است بگونه‌ای که این تنشها می‌تواند بر انتخابات روسیه تاثیرگذار باشد. برخی بر این عقیده‌اند که حضور گسترده مردم در انتخابات نشانه همگرایی مردم با اقدامات دولت خواهد بود. در شرایطی که روسیه با فشارهای بسیاری بر سر مسمومیت جاسوس سابق در انگلیس و دور جدیدی از تحریم‌های آمریکا مواجه است، روس‌ها امروز برابر با ۱۸ مارس برای انتخاب ولادیمیر پوتین برای یک دوره شش ساله دیگر در کاخ کرملین به پای صندوق‌های رای می‌روند.
دیروز سکوت انتخاباتی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری امروز در سراسر روسیه اجرا شد. از این گذر هر گونه تبلیغ انتخاباتی نامزدها از طریق رسانه‌ها و اینترنت ممنوع شد. اما باقی ماندن شعارها و پوسترهای تبلیغاتی نصب شده به شرط اینکه حداقل ۵۰ کیلومتری مراکز اخذ رای باشند، بلامانع است.
ولادیمیر پوتین که از حدود دو دهه پیش اداره روسیه را در دست دارد،‌ با داشتن حدود ۷۰ درصد محبوبیت و به‌رغم کمپین بدون زرق و برق اطمینان دارد که می‌تواند حکومتداری خودش را تا ۲۰۲۴ ادامه دهد. در آستانه انتخابات، او و یک رسانه دولتی سازگار به دنبال تقویت چهره‌ پوتین به عنوان مردی بودند که ثبات و غرور ملی را پس از فروپاشی شوروی بازسازی کرده است.
پوتین تلاش کرده است بر نقش روسیه به عنوان یک قدرت جهانی تاکید کند و اخیرا هم با تسلیحات جدید "شکست‌ناپذیر" و دو برابر کردن حمایت مسکو از نظام سوریه فخر فروشی کرد. افزایش تنش‌ها با غرب بر سر مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق در انگلیس و تحریم‌های جدید واشنگتن به دلیل مداخله ادعایی در انتخابات، برداشتی مبنی بر اینکه روسیه با مابقی جهان سر جنگ دارد را تقویت می‌کند. تمرکز ویژه‌ای روی آرای جوانان وجود دارد و جوایزی برای بهترین سلفی در حوزه‌های انتخاباتی در نظر گرفته شده است. در همین حال روزنامه لیبرال "نووایا گازتا" گزارش داد، به دانشجویان در شهرهای بسیاری تذکر داده شده است که اگر در انتخابات شرکت نکنند، با مشکلاتی در روند امتحانات یا حتی اخراج مواجه می‌شوند.
بیش از ۱۵۰۰ ناظر خارجی برای نظارت بر انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه به این کشور سفر کرده‌اند که رکوردی جدید در این زمینه محسوب می‌شود. در این میان به دنبال اقدامات ضد روسی انگلیس در خصوص جاسوس دوجانبه روس که ظاهراً مسموم شده است، روسیه، «لوری بریستو» سفیر انگلیس در مسکو را فراخواند. پیش از این، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین تأکید کرده بود که مسکو در هر لحظه از زمان ممکن است با اقدامات تنبیهی خود، پاسخ اقدامات ضدروسی انگلیس را بدهد.
این در حالی است که سخنگوی کرملین تصریح کرد که روسیه در هر لحظه از زمان ممکن است با اقدامات تنبیهی خود، به اتهامات انگلیس علیه مسکو در قضیه جاسوس دو جانبه روسیه پاسخ دهد. پسکوف تصریح کرد که در هر دقیقه از زمان ممکن است روسیه تحریم‌هایی را علیه انگلستان وضع کند اما به این مسئله اشاره نکرد که آیا پاسخ متقابل به بریتانیا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری روز یکشنبه هفته جاری روسیه است یا خیر. وزارت خارجه روسیه از اخراج ۲۳ دیپلمات انگلیس در پی اقدام اخیر لندن در قبال دیپلمات‌های روس خبر داد.

کد مطلب: 103760
 
Share/Save/Bookmark