میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۶
 
 
سکوتی که آب را برای ماهی‌گیری دیگران آلوده می‌کند؛
فتنه مرتضوی
فتنه مرتضوی
 

ناپدید شدن محکومی با ۹ محافظ! گروه رویکرد
۹ سال پیش واقعه‌ای تلخ رخ داد و چند سال طول کشید تا قاضی متخلف خلع لباس شود، اما ماجرای این قاضی و محاکمه انگار پایانی ندارد و هر روز ابعاد تازه می‌گیرد، بعد از بلوای خروج متهم از کشور برای زیارت کربلا، بعد از نوع حضور متهم در دادگاه و حراست او با محافظین، بعد از نامه‌ای عذرخواهانه که حال همه را بد کرد! حالا حدود یک ماه است که حکم صادر شده و متهم ناپدید شده است. ضابطین قوه ‌قضاییه هم به راحتی اعلام می‌کنند: «گیرش نیاوردیم»!!... اما ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود، تراژدی این فتنه وقتی عمیق‌تر می‌شود که این ناپدید شدن بهانه‌ای می‌شود برای هر دوست و رفیق و دشمن برای بهره‌برداری دلخواه. «مرتضوی کجاست؟» این سوالی است که در چند روز اخیر بعد از اینکه سخنگوی قوه قضاییه در مورد دلایل عدم اجرای حکم سعید مرتضوی، گفت «گیرش نمی‌آوریم»، در رسانه‌های رسمی و غیر رسمی مطرح است. چطور ممکن است متهمی در این سطح که حساسیت فوق‌العاده‌ای در افکار عمومی نسبت به آن وجود دارد به یک باره ناپدید شود و قوه قضاییه و دستگاه‌های انتظامی از موقعیت او بی‌خبر باشند؟
به چند مدل استفاده از ناپدید شدن مرتضوی اشاره می‌کنیم.

برخورد رسانه‌های معلو‌م‌الحال
رسانه‌های معاند شروع به انتشار گسترده این خبر کردند و اینطور تلاش کردند تا القا کنند، افرادی که مدعی گیر آوردن سخت‌ترین جاسوس‌ها و تروریست‌ها هستند یک خودی را در کشور گم! می‌کنند و با این روش بذر بی‌اعتمادی را بین افکار عمومی داخلی و خارجی نسبت به رفتارهای دستگاه قضا می‌پرورانند. این کار حتی با وام‌گرفتن اعتراضات دیگر محکومین قضایی برجسته شده و تلاش می‌شود قوه‌قضاییه را زیر سوال ببرد و ادامه فتنه‌ای باشد که چندی قبل در جهت تضعیف قوه‌قضاییه از آن بهره گرفته شد.

سوء‌استفاده برای ندیدن دستاورد مقاومت
عده‌ای از داخلی‌ها هم از انتشار چنین خبری در زمان پیروزی مقاومت در سوریه بهره گرفته و تلاش کردند تا با بزرگنمایی و اولویت دادن به ناپدید شدن مرتضوی، ائتلاف ضد برجامی اروپا و امریکا را پنهان کرده و مردم را به سمت و سوی دیگری هدایت کنند تا اعتماد بی‌دلیل خود به کدخدا و اطرافیانش را بپوشانند!!
این مهم با تیترهای برجسته گم شدن سعید به جای تحولات منطقه و نیاز به دارا بودن موشک در جمهوری اسلامی و زیر سوال رفتن تحلیل‌های قبلی‌شان درباره اعتماد به غرب و جدا کردن مسیر اروپا از امریکا، صورت گرفت که اقدامی برای حفظ آبرو هم می‌‌تواند تلقی شود.

طنز تلخ مردمی!
واکنش مردم در کوچه و خیابان و شبکه‌های مجازی هم جالب بود، آنها یا شروع به پخش متن‌های طنزی کردند حقیقتی تلخ در آن نهفته بود و حتی عده‌ای با چاپ اعلامیه دنبال محکوم ناپدید شده گشته و عده‌ای هم برای مرتضوی نگران شدند!!
همین طنز تلخ و متن‌ها و جوک‌های مردمی خود نشان از واقعیتی عمیق و به سخره گرفتن قاصران را می‌رساند.

سکوت بی‌توجیه قوه ‌قضاییه
اما همه این اتفاقات و همه سوء‌استفاده‌هایی که از ناپدید شدن مرتضوی صورت گرفته است شاید به بی‌تدبیری قوه‌قضاییه هم در اطلاع‌رسانی و هم در پاسخ عجیب به خبرنگاران مبنی بر اینکه این متهم را گیر نیاوردن!! باز می‌‌گردد. البته این بی‌تدبیری با سکوت ادامه داد ضابطان در حالی ادامه می‌یابد که اعتماد مردم به دستگاه قضایی را نشانه رفته است. اگر ضابطان به صورت دقیق درباره علت نیافتن مرتضوی و تلاش‌هایی که برای یافتنش صورت داده‌اند به مردم توضیح دهند قطعا حتی اگر این ناپدید شدن ادامه هم یابد مردم با دید بهتری به قوه‌ قضاییه نگریسته و قضاوت‌های ناروایی نسبت به این قوه نخواهند داشت اما اگر سکوت ادامه یابد معلوم نیست چه خوراکی به فکر مردم راه یافته و چطور درباره ضابطان زحمت‌کش قضاوت می‌کنند و همه را با یک چوب می‌رانند!! که در این صورت مقصر اصلی افرادی هستند که مردم را در توضیح نامحرم تصور کردند.

پیام تلخی که ناپدید شدن قاضی متهم دارد!
اما اگر از زاویه دیگر به ماجرا بنگریم می‌بینیم که ناپدید شدن قاضی متخلفی که اتهامش ثابت شده و سال‌ها در دستگاه قضایی مشغول بوده می‌تواند پیام تلخی را به مخاطبان منتقل کند و آن زیرسوال بردن عدالت قضایی و صدور حکم بی‌طرفانه است!! اگر باور کنیم مرتضوی بابت محق دانستن خود ناپدید شده تمام قضاوت‌هایی که او در طول قضاوتش می‌کرده زیر سوال خواهد رفت و شاید نیازمند بازنگری اساسی باشد!

از نگاه دیگران
اما مصطفی ترک‌همدانی وکیل مدافع شاکیان پرونده سعید مرتضوی در بخش تامین اجتماعی معتقد است، این اتفاقات بازی یا نمایشی بیش از طرف سعید مرتضوی نیست و او با این کارها می‌خواهد مظلوم نمایی کند. از طرف دیگر احتمالاً مرتضوی منتظر صدور حکم پرونده تامین اجتماعی است تا بتواند ان را با پرونده کهریزک تجمیع کند.
او در مورد ناپدید شدن سعید مرتضوی به جماران می‌گوید: به نظر من دو گمانه‌زنی را برای این اتفاق می‌توان متصور بود، یکی این است که این اتفاقات بازی و شوی نمایشی است که خود آقای مرتضوی به راه انداخته است. دلیلش هم این است که بالاخره ایشان نمی‌تواند از کشور خارج شده باشد.
وی ادامه داد: چند ماه پیش هم که بحث اربعین پیش آمده بود ما به دادگاه اعتراض کردیم و گفتیم که ایشان ممنوع‌الخروج بوده است چگونه امکان دارد که از کشور خارج شود؟ گفتند که ۶ ماه ممنوع‌الخروجی‌اش تمام شده است و الان هم تنها برای سفر اربعین رفته است.
این وکیل پایه یک دادگستری ابراز داشت: آن عکسی هم که از سفر اربعین مرتضوی منتشر شده بود کار خود مرتضوی بود؛ به این دلیل که افکار عمومی را به این سمت ببرد که همه فکر کنند فرار کرده است و ... و بعد با بازگشتش مظلوم‌نمایی کند. بنابراین یک فاز قضیه این است که مرتضوی در این شویی که به راه انداخته است، به دنبال مظلوم‌نمایی است و چند روز دیگر می‌آید و می‌گوید من تهران هستم و هیچ جایی نرفته بودم و هیچ مرجعی من را احضار نکرده بود تا من در آن جا حاضر شوم
وی با بیان اینکه مساله دوم این است که بالاخره قرارهای تأمینی برای این شخص صادر شده است، گفت: در مورد پرونده کهریزک اطلاعی ندارم اما در مورد پرونده تامین اجتماعی اگر لازم باشد از طریق وثیقه‌گذار یا کفیلش باید دعوت شود و چه بسا تا کنون هم دستگاه قضایی این کار را انجام داده باشد.
ترک‌همدانی گفت: اعتقاد من این است که آقای مرتضوی نمی‌تواند فرار کند یا فرار کرده باشد، دستگاه قضایی هر وقت بخواهد می‌تواند او را دستگیر کند؛ به این دلیل که او سه شیفت محافظ دارد و در مجموع ۹ نفر محافظ، از او مراقبت می‌کنند. این افراد هم زیر نظر دستگاه‌های امنیتی هستند و مکلفند هر زمانی که دستگاه قضایی یا مقام مافوقشان درخواست کنند، گزارشی از موقعیت فرد مورد نظر ارائه دهند. این گونه نیست که هیچ یک از این محافظین از موقعیت ایشان اطلاع نداشته باشند. بالاخره این موضوع هم ماجرای عجیبی است که هیچ پاسخی تا به حال به آن داده نشده است. تا جایی که من اطلاع دارم چند نفر از محافظان ایشان از نیروی انتظامی بودند.
وکیل شاکیان پرونده تامین اجتماعی‌ در پاسخ به این سوال که با وجود وثیقه بالای یک میلیارد تومانی چطور او با قرار وکالت آزاد شد، اظهار داشت: موردی که در این پرونده پیش آمد و ما به آن معترض شدیم این بود که بازپرس سابق پرونده تامین اجتماعی گفت من ۲ میلیارد تومان قرار صادر می کنم. نکته اول این بود که چرا فقط دو میلیارد تومان؟ اموالی که مورد شکایت است خیلی بیشتر از این مبالغ است. در ادامه چیزی که باعث عصبانیت همه ما شد این بود که برای این ۲ میلیارد تومان هم قرار کفالت صادرشد. چراکه قرار کفالت معمولا برای مبالغ پایین صادر می‌شود. دو نفری هم که به عنوان کفیل معرفی شدند یکی کارمند دولت بود و یک نفر دیگر هم بود که آژانس مسافرتی داشت. ما اعتراض داشتیم که اگر این فرد به هر دلیلی در دادگاه حاضر نشود شما چطور می‌خواهید ۲ میلیارد تومان را از یک کارمند بگیرید، که به صورت شفاهی به ما گفتند مطمئن باشید که این فرد جایی ندارد که برود به هر جهت ما گفتیم و ایشان هم درخواست ما را رد کرد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر چون پرونده تامین اجتماعی در مرحله دادگاه تجدیدنظر است و هنوز دادرسی خاتمه پیدا نکرده است، امکان این وجود داشت که قرار را تشدید شود اما در حال حاضر پرونده دیگر در مرحله نهایی خودش است و از لحاظ اداری این امر امکان‌پذیر نیست. ضمن اینکه تشدید قرار نیز مستلزم احضار متهم و تفهیم او است که در حال حاضر این گونه که آقای اژه‌ای اعلام کرده‌اند، گیرش نمی‌آورند!
این وکیل دادگستری در مورد امکان مسافرت و اقامت مرتضوی در خارج از کشور گفت: ایشان به برخی از کشورها می‌تواند مسافرت کند. منتها با استعلام از نیروی انتظامی بلافاصله می‌توان فهمید که از کشور خارج شده است یا نه، پس به نظر می‌رسد این جمله «گیرش نیاورده‌ایم» کلی‌گویی بوده است که آقای اژه‌ای گفتند؛ وگرنه چنین نیست که متهمی در این سطح را نتوان گیرانداخت یا فرار کرده باشد.

کد مطلب: 103968
 
Share/Save/Bookmark