میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۴
 
 
حاشیه‌های نشست هیئت دولت
چالش قالیباف
چالش قالیباف
 

گروه رویداد از زمان ثبت نام محمد باقر قالیباف در انتخابات مجلس شورای اسلامی که دوم اسفند ماه سال جاری برگزار می‌شود، نشانه‌هایی از نگرانی در میان طیف مقابل نمایان شد.
قالیباف که یک رقیب جدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ برای روحانی بود، انرصاف داد و البته نامزد دیگری از طیف اصولگرا سید ابراهیم رئیسی رأی قابل توجهی را مقابل حسن روحانی به دست بیاورد.
قالیباف در زمان شهرداری تهران خوب عمل کرد و اکنون مردم تهران از آن دوران به نیکی یاد می‌کنند چرا که عملکرد ناکارآمد شورای شهر و شهردار اصلاح طلب کنونی را می‌بینند. مدیریت جهادی و انقلابی او در زمان شهرداری تهران بر کسی پوشیده نیست و حتی در در آن زمان نیز با وجودی عملکرد شهرداری تهران در اداره مناسب شهر بر کسی پوشیده نبود اما تخریب‌ها و کارشکنی‌های زیادی علیه او و شورای شهر تهران انجام می‌شد.
البته هر مسئولی در جایگاه خود بی نقص و عیب نیست اما باید سعی کند تا کمترین صعف و نقص را در مدیریت خود داشته باشد.
قالیباف عملکرد آنچنانی ندارد
در همین زمینه محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌ جمهور در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره بیانیه محمدباقر قالیباف پس از ثبت‌نام در انتخابات مجلس این که می‌خواهد تمام هم و غم خود را بر وادار کردن دولت به کار و فعالیت در این یک سال و نیم باقیمانده از عمرش قرار دهد، گفت: من صحبت های آقای قالیباف را اصلا نشنیدم اگر این حرف‌ها را زده باشد ایشان باید به گذشته و عملکرد خود برگردد.
واعظی ادامه داد: این که نه خودش جوان است و نه عملکرد آنچنانی دارد. اگر عملکردی هم در شهرداری داشته خیلی روشن است. این همه بدهکاری که در آنجا به بار آورده و با این دولت که در این تحریم‌ها این همه پروژه‌ها انجام می دهد قابل مقایسه نیست.
رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: به نظر می‌رسد حرفی برای مردم ندارند و این گونه حرف زدن تبلیغات انتخاباتی است. به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند که اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند، در حالی که اشتباه می کنند چون مردم ما فهیم هستند و یادشان نرفته است که دیگران که در مسئولیت بودند چه کار کردند، بنابراین این روش ها جواب نمی‌دهد.
واعظی در پاسخ به سوالی در زمینه جزئیات حوادث ماهشهر گفت: بر اساس تصاویری که از این اتفاقات وجود دارد، عده ای مسلح به نیروی انتظامی و مردم تیراندازی می‌کردند که کار خیلی عجیبی بود.
وی افزود: در ماهشهر و عسلویه شاهد بودیم که اینها سنگربندی کرده بودند و اسلحه داشتند که موضوع عجیبی بود؛ عده ای از کشتارها هم توسط همین‌ها انجام شده است. 

مردم و دلالان توانایی بانک مرکزی را دست کم نگیرند
عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: ارز در کنترل است؛ خطاب به مردم و همچنین کسانی که نوسان بازی و دلال بازی می‌کنند می‌گویم توانایی بانک مرکزی را دست کم نگیرند.
وی افزود: بانک مرکزی این توانایی را دارد که هر موقع اراده کند در بازار حضور داشته باشد و در عرضه و تقاضا نقش داشته و تعادل را در بازار به وجود آورد.
رئیس بانک مرکزی در ادامه عنوان کرد: مردم دارایی خود را در معرض ریسک خرید و فروش قرار ندهند کما اینکه می‌بینید در یک روز ممکن است ارز، ۱۰۰۰ تومان پایین و بالا شود، لذا باید به این نکته هم توجه ویژه شود.
همتی با بیان اینکه به زودی ثبات در بازار ارز ایجاد می‌شود، گفت: مشکلاتی هم که در یکی دو هفته اخیر در بازار ارز ایجاد شده به خاطر مسائل سیاسی و جو روانی که ایجاد شد، بوده و انشاءالله به زودی هم رفع می‌شود.
رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره نظارت بانک مرکزی بر سایت‌های قماربازی و استفاده آنها از درگاه‌های بانکی، گفت: ما برنامه ‌ریزی‌های خیلی قوی و جدی در معاونت فناوری بانک مرکزی داریم. هم قمار و هم فیشینگ را به تدریج به سمتی می‌بریم که محدودتر و بسته‌تر شود. این نوع فناوری‌ها و سیستم‌ها در همه جای دنیا هک می‌شود و مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد که ما تلاش داریم درصد آن را به حداقل برسانیم. 

از صدا و سیما بپرسید!
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در خصوص‌ انتقادات از نحوه اطلاع رسانی سهمیه بندی بنزین، گفت: این سوال را از صداوسیما بپرسید.
واکنش رحانی فضلی وزیر کشور در حالی صورت می‌گیرد که محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به این سؤال که آیا دولت، خود را در قضیه اطلاع‌ رسانی سهمیه ‌بندی بنزین مقصر می‌داند یا نه، گفت: بله، مسئولیت همه اینها با دولت است؛ وقتی آقای دکتر رحمانی‌ فضلی فرمانده این مسائل می‌شوند و جلسات متعددی را برگزار می‌کنند، موضوع مشخص است. ایشان کمیته تعیین کرده‌اند از جمله کمیته اطلاع‌ رسانی. صداوسیما نیز در کمیته اطلاع‌رسانی حضور داشت، اما با این حال، ما مسئولیت خود را گردن صداوسیما نمی‌اندازیم، ولی وقتی کمیته‌ای تشکیل می‌شود، کمیته‌ها متناسب با موضوع کار می‌کنند. به نظر می‌رسد این وسط چند موضوع باهم قاطی شده است، ضمن اینکه صداوسیما کار خودش را انجام داده است؛ البته اگر منظور از اطلاع‌رسانی این باشد که ما پنجشنبه ساعت ۱۲ شب اعلام می‌کردیم، قراری بر این مسئله نبوده است. 

دستور برخورد با اپراتورهای متخلف
محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات نیز در جمع خبرنگاران گفت: در زمان قطع اینترنت ۱۰۸۰ میلیارد تومان خسارت به شرکت‌های خدمات اینترنت وارد شد.
وی افزود: بحث دیگر، موضوعی بود که متوجه شدم و آن این بود که برخی اپراتورها در زمان قطع اینترنت در کشور، اینترنت به نرخ بین‌الملل به مشترکین داده‌اند که مصداق حق الناس است و دستور برخورد دادم.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه شبکه ملی اطلاعات برای کشور اهمیت دارد گفت: ما قصدی برای استفاده نکردن از اینترنت بین الملل نداریم، چون اینترنت حکم اکسیژن دارد اما برای مقابله با تحریم نیازمند شبکه ملی اطلاعت هستیم.
وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات اظهار داشت: ما با حمله بسیار سازمان‌یافته علیه دولت الکترونیک مواجه بودیم که توسط سپر امنیتی «دِژفا» با آن مقابله شد.
وزیر ارتباطات درباره مصاحبه نزار زکا علیه وی مبنی بر اینکه بازجو بوده است گفت: احتمالا گرد نخودی که مصرف کرده خوب بود او‌ مباحثی را با هم قاطی کرده آنهایی که گفتند من بازجوی‌ وزارت اطلاعات بودم بدانند مربوط به قبل از سال ۸۸ بوده است. آن سالی که وی‌ به ایران امده من وزارت ارتباطات بودم وضمن اینکه وی بازداشت سپاه بود نه وزارت اطلاعات. 

هنرمندان با درآمد پایین می‌توانند از پرداخت مالیات معاف شوند
سید عباس صالحی وزیر ارشاد نیز در پایان جلسه هیئت دولت گفت: بودجه حوزه فرهنگ در سال‌های مختلف وضعیت رضایت‌بخشی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نداشته، در واقع بودجه حوزه فرهنگ با مبنای پایینی بسته شده و با همین مبنای پایین طبعا جلو آمده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ما درباره بودجه دو بحث متفاوت از یکدیگر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باید پیش ببریم، یکی بحث قانون مالیاتی است که مجلس آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مصوب کرده که اصلاح این قانون در فضای وزارت امور اقتصادی و دارایی است که بعدا مسیر خودش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ طی می‌کند.
وی افزود: در مسیر بودجه تبصره‌ای آمده بود که این تبصره می‌توانست برای جامعه وسیعی از اهالی فرهنگ و هنر خطرناک باشد.
صالحی ادامه داد: گفتگوهایی که در مقدمه کار بودجه در دولت انجام شد، دوستان متقاعد شدند که فعلا جای این بحث در لایحه بودجه نیست و اگر بخواهد بحثی صورت گیرد، در بحث قانون اصلاح مالیاتی خواهد بود و آنجا باید حتما به شکل کارشناسی اتفاقات وسیع‌تری صورت گیرد. حتما برخی که صاحب درآمدهای بالا هستند، باید اخذ مالیات از آنها مورد بازبینی جدی قرار گیرد، اما بخش وسیعی از اصحاب فرهنگ و هنر پایین‌تر از کارمندان حقوق می‌گیرند و گاهی حقوق‌هایشان، حقوق‌های معمولی است؛ یعنی گاهی کار می‌کنند و گاهی کار نمی‌کنند، آنها همچنان مثل بسیاری از بخش‌های دیگر می‌توانند مشمول معافیت مالیاتی شوند. 

رشد آنفلوانزا سیر نزولی به خود گرفته
سعید نمکی وزیر بهداشت درباره آخرین وضعیت آنفلوانزا در کشور گفت: آنفوانزا در حال جمع شدن است و سیر نزولی به خود گرفته است. وزیر بهداشت تصریح کرد که آنفلوانزا در کشور ریشه‌کن می‌شود. 

کد مطلب: 111969
 
Share/Save/Bookmark