میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
سیاست روز عقب‌نشینی صادرات در مقابل واردات را بررسی می‌کند؛
تراز تجاری روی مدار منفی ۷/۳ میلیارد دلار
تراز تجاری روی مدار منفی ۷/۳ میلیارد دلار
 

جزئیات تجارت خارجی ۷ ماهه امسال نشان می‌دهد، همچنان تراز تجاری کشور به نفع واردات بوده و صادرات به نسبت مدت مشابه سال قبل بیش از ۲ درصد افت کرده است. این آمار و ارقام در حالی منتشر شده که کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی بر این اعتقادند که برای تحلیل تراز تجاری معمولا تراز مبلغی مورد توجه قرار می‌گیرد و در همین راستا برای تحلیل موفقیت یا عدم موفقیت تجارت خارجی کشور باید چهار تراز اعم از تراز مبلغی،تراز اشتغالزایی، تراز سرمایه‌گذاری و تراز علمی و فناوری باید مدنظر قرار گیرد. این کارشناسان با تشریح هریک ازاین موارد می‌گویند در تراز مبلغی؛ مبلغ صادرات و مبلغ واردات محاسبه می‌شود و تراز اشتغال‌زایی نیز به این معنی است که کالای صادر شده چقدر اشتغال تولید می‌کند و واردات کالاهای خارجی چقدر اشتغال در بازار داخلی را کاهش می‌دهد.
این گروه در تحلیل سایر تحلیل‌ها می‌گویند: تراز سرمایه‌گذاری به این معنی است که تولید کالای صادراتی، چقدر به سرمایه‌گذاری نیاز دارد و در مقابل واردات کالای خارجی چقدر نیاز سرمایه‌گذاری در داخل کشور را کاهش داده است و در نهایت تراز علمی و فناوری هم بیانگر سطح محصولات صادراتی و وارداتی است.
کارشناسان در تحلیل این روند محاسبات و تحلیل‌ها می‌گویند ایران صادرکننده نفت‌خام، محصولات پتروشیمی، گاز و مواد معدنی است و این کالاها دقیقا کالاهایی هستند که سرمایه‌گذاری کلان، اشتغال‌زایی پایین و ارزش افزوده کم دارند بنابراین پیرو همین مساله در بررسی تجارت خارجی، فقط تراز مبلغی در نظر گرفته‌ می‌شود که صحیح نیست و متولیان بایستی به دنبال صادراتی باشند که سرمایه‌گذاری کم، اشتغال بالا و فناوری بالا داشته باشد، اما اساسا برعکس عمل می‌کنند.

واردات جلو زد
بر این اساس مجموع تجارت خارجی ایران با ۳ میلیارد و ۵۹ میلیون دلار افزایش و ۶.۲ درصد رشد به ۵۲ میلیارد و ۵۲۷ میلیون دلار رسید و ارزش صادرات غیرنفتی ایران در مهرماه ماه سال‌جاری نسبت به شهریورماه یک درصد بهبود یافته و واردات کالا به ایران در سومین ماه از فصل تابستان نسبت به ماه قبل نیم درصد کاهش داشته است.
بر این اساس، حجم تجارت خارجی ایران در سال‌جاری تا ابتدای آبان ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۲ درصد بزرگ‌تر شده است. همچنین در ۷ ماهه اول سال‌جاری تشریفات گمرکی ۸۷ میلیون و ۹۹۰ هزار تن کالا در گمرکات کشور تماماً به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که از این مقدار ۱۹ میلیون و ۹۳۲ هزار تن سهم واردات و ۶۸ میلیون و ۵۸ هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود.
مجموع ارزش صادرات و واردات ایران در مدت یاد شده به ۵۲ میلیارد و ۵۲۷ میلیون دلار رسید که این رقم ۶.۲ درصد بیشتر از مدت مشابه سال ۱۳۹۵ است. مجموع تجارت خارجی ایران در ۷ ماهه سال گذشته ۴۹ میلیارد و ۴۶۸ میلیون دلار بود. این گزارش می‌افزاید، در هفت ماهه اول سال‌جاری به میزان ۲۷ میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۴ و ۸۹ صدم درصد افزایش نشان می‌دهد. این رقم در ماه گذشته ۱۵ و ۳۷ صدم درصد بود.
عمده‌ترین دلایل افزایش واردات به کالاهای اساسی، قطعات منفصله خودرو، خودرو و کالاهای سرمایه‌ای مربوط می‌شود. همچنین در مدت یادشده متوسط قیمت کالاهای وارداتی کشورمان به ازای هر تن به یک هزار و ۳۹۶ دلار افزایش یافت که در مقایسه با پارسال ۸ و ۸۹ صدم درصد افزایش داشته است. مجموع صادرات غیرنفتی ایران در ۷ ماهه سال‌جاری به ۲۴ میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۲ و ۱۷ صدم درصد کاهش داشته است. این رقم در ماه گذشته ۳ و ۲۰ صدم درصد بود. همچنین متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی نیز در مدت یادشده به ۳۶۳ دلار رسید که ۸ و ۴ صدم درصد افزایش داشت.
در مجموع صادرات کالاهای ایرانی به چین در هفت ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته است. در بازار عراق هم عملکرد بهتری داشتیم و رشد ۱۲ و ۵۴ صدم درصدی ثبت شد. صادرات غیرنفتی ایران به کره جنوبی و افغانستان به ترتیب با افزایش ۲۴ و ۷۹ صدم درصدی و ۱۶ و ۱۱ صدم درصدی همراه شد و تنها شاهد افت ۱۶ و ۱۱ صدم درصدی صادرات کشورمان به امارات متحده عربی بوده‌ایم.

عمده‌ترین کالاهای صادراتی
اقلام عمده صادراتی کشورمان در مدت یادشده به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش ۴ میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۸۰۹ میلیون دلار، پلی‌اتیلن گرید فیلم با ۷۵۰ میلیون دلار، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با ۷۲۵ میلیون دلار و متانول با ۶۶۱ میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی
اقلام عمده وارداتی در هفت ماهه سال‌جاری نیز به ترتیب شامل برنج یک میلیارد دلار، ذرت دامی به ارزش ۸۸۲ میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری با ۷۳۸ میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به ارزش ۶۲۵ میلیون دلار و لوبیای سویا با ۵۳۶ میلیون دلار بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی
عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در هفت ماهه سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش ۵ میلیارد و ۲۲ میلیون دلار، عراق با ۴ میلیارد و ۱۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۳ میلیارد و ۴۷۱ میلیون دلار، جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۴۴۴ میلیون دلار و افغانستان با یک میلیارد و ۵۸۴ میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران
کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با ۶ میلیارد و ۸۲۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۶۷۸ میلیون دلار، ترکیه با یک میلیارد و ۹۳۳ میلیون دلار، جمهوری کره با یک میلیارد و ۸۴۴ میلیون دلار و آلمان با یک میلیارد و ۵۴۰ میلیون دلار بوده است.

کد مطلب: 101663
 
Share/Save/Bookmark