میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷
 
 
آمریکا ابعاد جدیدی از جنگ‌افروزی را اجرا می‌کند
تکرار خان‌شیخون در تعز
تکرار خان‌شیخون در تعز
 

این روزها اقدامات آمریکا برای خوشایند سعودی در حالی شدت گرفته که منابع رسانه‌ای هشدار می‌دهند که آمریکا به بهانه توجیه دخالت نظامی‌اش در جنگ یمن، قصد دارد، این‌بار سناریوی حمله شیمیایی موصل و خان‌شیخون را در یمن اجرا کند.
پس از حمله شیمیایی اخیر در «خان‌شیخون» در سوریه که گفته می‌شود، پشت پرده آن، معارضان تحت حمایت آمریکا، اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس هستند و همچنین پس از حمله شیمیایی داعش در موصل، برخی منابع رسانه‌ای هشدار می‌دهند که قرار است همین سناریو در یمن اجرایی شود تا دخالت‌های نظامی جدید آمریکایی، اسرائیلی و غربی در یمن توجیه شود.
به نوشته پایگاه خبری یمنی «النجم الثاقب»، حمله آمریکا به فرودگاه شعیرات، پس از حمله شیمیایی تروریست‌ها علیه مردم بی‌گناه خان‌شیخون صورت گرفت و این‌گونه القاء شد که این حمله شیمیایی را نظام بشار اسد انجام داده است تا از این راه، حمله هوایی آمریکا به شعیرات، توجیه شود. اما در عراق، این سناریو تفاوت داشت. داعش از سلاح شیمیایی استفاده کرد تا روحیه تروریست‌ها را بالا و در مقابل روحیه ارتش و بسیج مردمی عراق را پایین آورد.براساس این گزارش، در یمن، پس از خسارات زیادی که نیروهای ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی در تجاوز به این کشور، متحمل شدند، اکنون هیچ گزینه‌ای جز هدایت جنگ با شیوه‌های غیرقانونی و کاستن خسارات جانی و مالی بیشتر، از طریق استفاده از سلاح شیمیایی نیست.
براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور فراری و مستعفی یمن و نیروهای داعش در تعز، چند روز پیش به یک مرکز واکسیناسیون حمله کردند و با شکستن مخزن‌های میکروبی، مواد خطرناکی را که به راحتی از طریق تنفس وارد بدن انسان می‌شوند، آزاد کرده‌اند که می‌تواند یک سلاح میکروبی برای کشتار شهروندان یمنی باشد.
آمریکا نیز بخواهد، توطئه خان‌شیخون را در تعز به کار برد و دخالت نظامی‌اش را توجیه کند اما اوضاع در یمن با سوریه بسیار تفاوت دارد زیرا یمن علاوه بر تروریسم با ائتلاف عربی که خود را اسلامی می‌داند و تحت حمایت آمریکا، اسرائیل و اروپاست، می‌جنگد.
اقدام شیمیایی آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که در رسوایی دیگر برای آمریکا، وزیر دفاع سابق جمهوری چک اعلام کرد طرف‌های غربی که ادعا می‌کنند دولت سوریه در پشت پرده حمله خان‌شیخون بوده، تاکنون هیچ مدرکی برای اثبات آن ارائه نکرده‌اند. لازم به ذکر است منابع رسانه‌ای می‌گویند که جانشین ولیعهد سعودی برای رسیدن به تخت سلطنت و راضی نگه داشتن واشنگتن، ۵۶ میلیون دلار به دولت جدید آمریکا داده است. جنگنده‌های سعودی، دیروز نزدیک به ده نوبت مناطق مختلف استان‌ تعز در جنوب غرب یمن را بمباران کردند.

کد مطلب: 99098
 
Share/Save/Bookmark