میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سیاست روز:
حرف‌های سخنگوی مقتدا صدر را نباید جدی گرفت
حرف‌های سخنگوی مقتدا صدر را نباید جدی گرفت
 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوال سیـاست روز درخصوص مطالب مطرح شده به نقل از سخنگوی مقتدا صدر علیه ایران گفت: حرف‌های مطرح شده را نباید جدی گرفت شاید در ترجمه‌ای که از اظهارات ایشان شده تا حدی کم‌کاری و عدم دقت صورت گرفته و امیدواریم ایشان چنین سخنانی را مطرح نکرده باشند.
قاسمی دیروز در نشست خبری درخصوص سفر مقتدا صدر به عربستان و اظهارات مطرح شده بعد از این سفر روابط ایران و عراق را حسنه خواند و افزود: ایران بنا به دلایل تاریخی و مذهبی و اشتراکات، همواره ارتباطاتی را با عراق چه به صورت دولتی و چه غیردولتی و با طرف‌های عراقی داشته و خواهد داشت.
وی افزود:‌ عراق کشوری مستقل و یکی از همسایگان ما است که روابط خوبی را داریم ولی قرار نیست شخصیت‌ها و مقامات عراقی در سفرهای خود به خارج از عراق و گفت‌‌وگوهایشان از ما اجازه بگیرند و به ما گزارش بدهند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ما در حوزه مسائل داخلی عراق دخالت نمی‌‌کنیم و این رفت و آمدها و آمد و شدها و صحبت‌ها به خودشان مربوط است و آنها هستند که درباره سیاست‌ها و اقدامات خودشان تصمیم گرفته و در راستای دیدگاه‌های خودشان حرکت می‌کنند.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان دیروز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران روز خبرنگار را پیشاپیش تبریک گفت و یاد تمام شهدای خبرنگار کشور و از جمله شهید صارمی را گرامی داشت.
قاسمی در پاسخ به سوالی درخصوص برنامه موشکی ایران خاطرنشان کرد: مسائل موشکی که آمریکایی‌ها مطرح می‌کنند با بحث اعتماد فاصله زیادی دارد و بحث بی‌اعتمادی بین ما و آمریکا وجود داشته و ادامه دارد و اقدامات اخیر آمریکا این دیوار را تا حدی بلندتر کرده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی بحث موشکی را بحث داخلی، دفاعی و بازدارنده خواند که هیچ مغایرتی با قطعنامه ۲۲۳۱ندارد و افزود: حرف بی‌ربط و ادعای بی‌جایی را مطرح می‌کنند که به دلیل بدخواهی آنها و توان ایران بخصوص توان دفاعی ما است.
‌ قاسمی در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری درباره تعامل با جهان این فرمایشات را مهم خواند و افزود: جمهوری اسلامی همواره سعی کرده که از یک سیاست مسالمت‌آمیر و مسالمت‌جویانه در عرصه جهانی و بین‌المللی پیروی کند و تاکید ایشان در این دوره و آغاز دولت جدید برای تعامل بیشتر با جهان بحث مهمی است که باید روی آن کار شود.
قاسمی ادامه داد: در برنامه‌های کشور و وزارت خارجه و در آغاز دولت جدید این موضوع منظور خواهد شد و از این منویات بهره‌برداری لازم به عمل خواهد آمد.
قاسمی نشست اخیر سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین اشغالی که در استانبول برگزار و ظریف به عنوان نماینده ایران در این نشست شرکت کرد را اجلاسی خوب خواند و افزود: در حاشیه این اجلاس وزیر خارجه دیدارهایی با مقامات شرکت‌کننده انجام داد و با توجه به موضوع اجلاس فوق‌العاده‌ای بود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص نقض برجام و اینکه آمریکا ایران را عامل شکست برجام معرفی کند خاطرنشان کرد: این خوابی است که تعبیر نخواهد شد. به نظر می‌رسد دولت جدید آمریکا در تلاش است که با هزینه ایران و بدست ایران برجام را تخریب و نقض کند ولی ایران بارها اعلام کرده و می‌کنیم که ما برای نقض برجام پیشقدم نخواهیم بود اما در مقابل بدعهدی‌ها و کارشکنی‌ها و نقض برجام با هوشیاری تمام و خردمندی لازم اقدامات مقتضی را در زمان لازم انجام می‌‌دهیم.
قاسمی ادامه داد: بعد از تحریم‌های جدید کنگره و امضای آن توسط ترامپ اقدامات لازم و برنامه‌های مورد نیازی که باید در قبال این موضوع انجام شود در هیات نظارت بر اجرای برجام بحث و تصویب شد و در زمان خود و به شکل لازم انجام خواهد شد.
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با تاکید بر اینکه برای حفظ برجام تلاش خواهیم کرد و در نقض آن پیشقدم نخواهیم شد اظهار داشت: ما در تماس و رایزنی دائم با کشورهای بی‌نفوذ در این زمینه هستیم و در سفر خانم موگرینی به تهران فرصت خوبی فراهم شد که در سطوح مختلف عالی مذاکراتی انجام شود. وی در پاسخ به سوال دیگری با بیان اینکه مصادیق نقض برجام را هیات عالی نظارت بر اجرای برجام تعیین می‌کند افزود: این بحثی فنی است که در زمان خودش هیات مذبور می‌تواند در این خصوص اظهارنظر داشته باشد.
وی همچنین گفت: روند اقدامات ایران در خصوص برجام در جریان است و درمورد نشست وزرای خارجی ایران و ۱+۵ به منظور بررسی بدعهدی‌های آمریکا تارخی تعیین نشده و هنوز این موضوع در سطح صحبت است و اگر قرار باشد چنین اتفاقی بیفتد و تاریخی مشخص شود اعلام خواهد شد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی گفت: هیات انگلیسی که برای مراسم تحلیف در ایران حضور داشته با خانواده نازنین زاغری دیدار کرده و افزود: خانم زاغری از نظر ما تبعه ایران است و ما دو تابعیتی را به رسمیت نمی‌شناسیم همسر ایشان انگلیسی است ولی ایشان تبعه ایران است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص ادعای مقام عربستان مبنی بر اینکه ایران برای هیات این کشور به منظور بازدید از سفارت و کنسولگری عربستان در تهران ویزا صادر نکرده خاطرنشان کرد: قرار بود هیاتی از عربستان برای بازدید از اماکن دیپلماتیک این کشور به ایران سفر کند و هیاتی نیز از ایران بدنی منظور برای بازدید اماکن دیپلماتیک ایران به این کشور برود. بیش از چند هفته است که ویزای طرف عربستانی توسط ایران صادر شده و قرار بود که با هواپیمای اختصاصی به ایران سفر کنند که در ظرف مدت کوتاهی و با تلاش همکاران وزارت خارجه مجوز پرواز صادر شد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: ما هم در شرف دریافت ویزا هستیم و فکر می‌کنم طی روزهای آینده ویزای هیات ایرانی را دریافت کنیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران با بیان اینکه این بحث در حال انجام است خاطرنشان کرد: هر زمان مجوز صادر شود اطلاع‌رسای می‌شود و موضوعی است که در دستور کار ما و اتحادیه اروپا قرار دارد و مسیر طبیعی خود را طی می‌کند.
وی آنچه که در حاشیه نشست سازمان همکاری اسلامی در استانبول بین ظریف و همتای عربستانی و دست زدن دو وزیر را امری طبیعی برشمرد و افزود: معمولا در اجلاس‌های بین‌المللی همتایان همدیگر را می‌بینند و این برخورد ها طبیعی است نمی‌تواند نشانه اتفاق بارز و خاصی باشد.
قاسمی درمورد مشکلات بازرگانان ایرانی در عراق نیز خاطرنشان کرد: با توجه به حجم روابط ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه که تلاش و اراده لازم را برای همکاری دارند و پیچیدگی‌ها و وضعیت کشور نوپای عراق، می‌تواند مشکلاتی برای شرکت‌های ایرانی ایجاد شود بخصوص اینکه ما با عراق درگیر با تروریسم و مشکلات داخلی مواجه بودیم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: مباحث زیادی می‌تواند در بخش‌های مختلف بین شرکت‌ها و بانک‌های دو کشور ایجاد شود که این موضوع به طور مستمر در دستور کار سفارتخانه‌های ما و دستگاه سیاست خارجی کشور است و به طور دائم با توجه به اهمیت عراق و بازار آن این موضوعات را پیگیری می‌کنیم.
وی افزود: امیدواریم در صورت بروز مشکلات، در رایزنی‌های خود و دیدارها با مقامات عراقی این مشکلات را کاهش دهیم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص سوریه نیز عنوان کرد: آرزوی ما در مورد سوریه تشدید آتش‌بس، امنیت و ثبات است و هر کشوری که کمک کند آتش‌بس و ثبات و امنیت و یکپارچگی سوریه برقرار شود می‌تواند در کنار ما قرار گیرد.
وی اضافه کرد: اهداف روند آستانه که جدی‌ترین و مهمترین روند در بحث تثبیت و کمک به ثبات سوریه بوده در همین راستا شکل گرفته و ما در این روند فعال خواهیم بود می‌توانیم از کمک سایرین استفاده کنیم و روند آستانه را با جدیت ادامه می‌دهیم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: فردا و پس فردا نشست کارشناسی آستانه در تهران و هفته اول شهریور نیز نشست عالی در آستانه برگزار خواهد شد و امیدواریم این تلاش‌ها بتواند کمک شایانی به تثبیت آتش‌بس و امنیت و ثبات در سوریه داشته باشد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سلفی نمایندگان با موگرینی و عکاسی معاون کنسولی وزارت خارجه از نمایندگان خاطرنشان کرد: متاسفم که نمی‌توانم در این مورد اظهارنظر کنم. با توجه به اینکه اتفاقاتی در صحن مجلس رخ داده و با توجه به تفکیک قوا و اینکه در حوزه دولت و سیاست خارجی نبود نمی‌توانم در این خصوص صحبت کنم و به مسائل داخلی صحن مجلس وارد شوم.
وی اضافه کرد: اینکه چه کسانی در آنجا بوند، صحنه را ندیدم،‌ تعداد عکس را در فضای مجازی دیدم و خیلی اطلاعات دقیق و قاطعی ندارم البته می‌توانم در این خصوص اطلاعات بیشتری را بعدا در اختیارشان قرار دهم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره مشکلات در زمینه بانکی و بانک‌های خارجی با بیان اینکه مشکلاتی بخصوص درمورد بانک‌های بزرگ و همکاری با آنها وجود دارد خاطرنشان کرد: علل فنی و دلایل سیاسی از جمله بدعهدی‌های آمریکا و فشارهای فضاسازی روانی آن و تلاش برای ایران ستیزی و ایران هراسی عامل اینها است از جمله وجود سهامداران در این بانک‌ها از کشورهای خاص که علاقمند نیستند روند بانکی ایران بانک‌های بزرگ تسهیل شود و تلاش‌هایی که در جهت تخریب روابط صورت می‌گیرد مانع روان شدن روابط بانکی است.
وی در پاسخ به سؤال دیگری همکاری‌های نظامی ایران و روسیه را و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور را کاملا طبیعی خواند و افزود: به این همکاری‌ها ادامه خواهیم داد و در آینده در این حوزه‌ها همکاری لازم را خواهیم داشت.
قاسمی در مورد مشکل پیش آمده برای دانشجویان ایرانی در چین در بحث بانکی خاطرنشان کرد: اطلاعاتی را دریافت کردیم که در مورد دانشجویان در چین مشکلاتی پیش آمده که در حال پیگیری با دولت چین هستیم که مشکل را برطرف کنیم و بیشتر احساس می‌کنیم مشکل بانکی و سیستم بانکی این کشور است که در یک دوران تحول است.
قاسمی در پاسخ به سؤالی به سیاست‌های متناقض آمریکا در قبال ایران و دیگر کشورها اشاره کرد و افزود: این تناقض‌گویی‌ها که آمریکا در سطح جهان دنبال می‌کند قابل درک نیست. آنها سعی می‌کنند به طور انحصاری چیزهایی در حوزه‌های مخلتف اعم از فنی،‌علمی و... در اختیار خود داشته باشند و دیگران را از داشتن آن امکانات محروم کنند که این امری محکوم و ناپسند است و باید جامعه جهانی با آن برخورد کنند و نباید اجازه دهیم از این روش‌های دوگانه در سطح جهانی استفاده کنند و مانع پیشرفتی عینی سایر کشورها شوند.

کد مطلب: 100385
 
Share/Save/Bookmark