میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
توپی که بین مسئولان پاس‌کاری می‌شود!
اصولاً مدیر باید در مقابل دفاع از حقوق مسئولیتی که به عهده گرفته است بی‌باک و نترس و...

اصولاً مدیر باید در مقابل دفاع از حقوق مسئولیتی که به عهده گرفته است بی‌باک و نترس و به عبارتی ریسک‌پذیر باشد چون اگر قرار بود همه مشکلات با تعامل حل شود و کسی از منافع دیگران که زیر سوال رفته دفاع نکند چه فرقی است بین وزیر آموزش‌وپرورش دولت دوازدهم و شاه سلطان حسین صفوی که وقتی به او خبر دادند محمود افغان درست در پشت درهای بسته مدرسه چهارباغ اصفهان است جواب داد: ما را همین حجره کافیست!
کابوس‌ها سال‌هاست به سراغ دانش‌آموزان مدارسی می‌آیند که با آغاز فصل سرما همچنان نگران به مدرسه می‌روند.
آنچه در نتیجه عدم توجه مدیران به معضلات دستگاه‌های تولید حرارت در کلاس‌های بعضی از مدارس کشور طی چندسال گذشته پیش ‌آمده به ‌جز خسران و خسارت‌های فراوان مالی، جانی و معنوی چیز دیگری در بر نداشته است! بعضی از والدین و خانواده‌ها که در روستاهای کمتر برخوردار زندگی می‌کنند از ترس آتش‌سوزی، اجازه رفتن فرزندانشان را به مدرسه نمی‌دهند یا هزینه‌های سنگین آن را پذیرفته و مدارس دور دست و مطمئن را برمی‌گزینند!
حالا اگر وزیر جدید تعاون و کار و رفاه اجتماعی که گویا اسپری اشک حاضر و آماده در آستین ‌دارد و به دنبال بازماندگان از تحصیل می‌گردد تا از آن‌ها دلجویی نماید بهتر است گزینه را عوض کرده و سری به چالش‌ها و مشکلات موجود در این‌‌باره بزند و در رفع آن‌ها مساعدت نماید که می‌توان این اقدام پسندیده را به ‌حساب انجام‌ وظیفه در دایره رفاه کشور گذاشت.
درست ۹ ماه پس از تصویب آیین‌نامه اجرایی قانون برنامه ‌و بودجه سال جاری در هیأت وزیران «صبا، یکتا، مریم و مونا» کودکان سوخته در شعله‌های حاصل از عدم‌کفایت وزارت آموزش‌وپرورش و غفلت و سرسری شمردن تبدیل بخاری‌های غیراستاندارد کلاس‌های یاد شده به بخاری‌های هرمتیک، وزیر مربوطه ضمن استفاده از گزینه فرار به جلو در نمایشی تحت عنوان کمپین «همه با هم برای جایگزینی بخاری برپا» با تخصیص یک‌‌سوم حقوق خود قضیه را پایان یافته می‌داند!
آیا این مانورهای سناریویی می‌تواند درمان دردهایی فراتر از فاجعه باشد؟ امروز سکوت و تعامل بیش ‌از اندازه مقام وزارت در مقابل کاهش بودجه و اعتبارات عمرانی مدارس که سه سال از آن می‌گذرد به‌ نوعی معما تبدیل شده است!
فانی وزیر پیشین این وزارتخانه مدعی است: «مطابق برنامه مشکل بخاری‌های نفتی باید تاکنون حل شده باشد» اما سخنان بطحایی حاوی فرصت خواهی هشت ‌ساله برای رفع این معضل است! آنچه از رفتار و گفتار وزیر و معاونان و مدیران ایشان استفسار می‌گردد حاکی از تعاملی بیش ‌از اندازه و فراتر از ظرفیت با سازمان برنامه‌ و بودجه در امر عقب ‌نشینی آشکارا از دریافت بودجه استحقاقی این وزارتخانه است!
معاون سازمان نوسازی مدارس کشور نیز به ‌نوعی از پاسخگویی واضح و اعلام میزان اعتبارات دراین ‌باره طفره رفته و رقمی را ارائه نمی‌دهد بلکه اظهار می‌دارد تجهیز مدارس به بخاری هرمتیک بین یک و نیم تا ۳ میلیون تومان برای هر کلاس هزینه دارد. بنا به گفته این مقام نوسازی مدارس کشور تبدیل و جابجایی بخاری‌ها در ۱۴۰ هزار کلاس درس نیازمند ۲۱۰ میلیارد تومان هزینه است در حالی ‌که بودجه نوسازی بخاری‌ها در سال آینده رقمی حدود یکصد میلیارد تومان می‌باشد!
ناگفته نماند در طول یکسال گذشته سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی زیادی در این ‌باره اعلام آمادگی، کمک و مساعدت در همه زمینه‌ها نموده‌اند از جمله جمعیت‌های هلال‌احمر استان‌ها و همچنین سازمان بهینه‌ سازی مصرف سوخت متفقاً آماده شده‌اند تا پا به این عرصه بگذارند اما معلوم نیست چرا مسئولان کلان در وزارت آموزش ‌و پرورش حاضر نمی‌شوند کمر همت را بسته و با توجه به همراهی‌های اعلام ‌شده نسبت به رفع این چالش بزرگ اقدام نمایند! همانگونه که در آیین‌نامه اجرایی بودجه ۹۷ به ‌صراحت آمده برای رفع معضل با اولویت مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی باید با بخاری‌های هرمتیک جایگزین شوند.
معلوم نیست به چه دلیل و منطقی وزارت آموزش ‌و پرورش ضمن سکوت در برابر کسر بودجه و اعتبارات عمرانی مدارس که سه‌سالگی‌اش را جشن می‌گیرد، تعهدات پشت پرده خود را به امنیت جانی دانش‌آموزان و معلمان و رفع خسارات بیت‌المال به سازمان برنامه‌وبودجه برتری نمی‌دهند و همچنان نعل وارونه زده و به رئیس دستگاه سرمایه‌گذار کشور قول اداره و صرفه‌جویی را در مهد تعلیم و تربیت داده است که بر این اساس بازهم فرار به جلو را انتخاب و تلویحاً اظهار داشته: «اگر نیمی از افراد یارانه‌بگیر تنها یک ماه از دریافت یارانه خود صرفه نظر کنند مشکل برای همیشه حل خواهد شد» که این توپ امنیت جانی علیه دانش‌آموزان و معلمان کشور همچنان بین مسئولان کلان دولت پاس‌کاری می‌شود!

نویسنده: حسن روانشید - روزنامه‌نگار پیشکسوت

کد مطلب: 107784
 
Share/Save/Bookmark