میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه مقاله
۳
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۲
 
 
درمان آرتروز زانو به کمک تزریق ژل
درمان آرتروز زانو به کمک تزریق ژل
 
گرچه درمان قطعی برای آرتروز زانو وجود ندارد ولی راه هایی وجود دارد که درد عزیزان مبتلا به آرتروز زانو را کم نماید. در مراحل اولیه می توان با روش های غیر جراحی به کم کردن درد این عزیزان کمک نمود. که این راه ها شامل تغییر سطح فعالیت ، استفاده از دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی همراه با فیزیوتراپی و تزریق کورتون می باشد.
یکی دیگر از روش های درمانی تزریق ژل داخل مفصلی می باشد. در این روش یک ژل غلیظ حاوی اسید هیالورونیک در داخل مفصل تزریق می گردد. اسید هیالورونیک به طور طبیعی در مایع مفصلی وجود دارد.این مایع کار لغزندگی سطوح مفصل بر روی یکدیگر و کم کردن فشار بر روی غضروف مفصل را انجام می دهد.
بیمارانی که دچار آرتروز مفصل زانو می باشندغلظت کمتری از اسید هیالورونیک را در داخل مفصل زانودارند . برای همین افزودن این ماده به داخل مایع مفصل زانو یکی از راه های درمانی آرتروز زانو می باشد .
مطالعات نشان داده است که این ژل می تواند باعث کم کردن درد در بیماران دچار آرتروز مفاصل گردد .
این ژل ابتدا در آسیا و اروپا و سپس از سال ۱۹۹۷ در آمریکا جهت درمان مورد استفاده قرار گرفت . داروی اولیه از تاج خروس و سپس بصورت سنتتیک در آزمایشگاه تولید شده است .
این دارو اثر فوری بر روی درد ناشی از آرتروز ندارد بلکه به مرور زمان بیماران درد کمتر ، محدوده حرکتی راحتتر را ممکن است تجربه کند .
از طرفی به نظر می رسد که تزریق اسید هیالورونیک می تواند باعث تحریک مفصل به ساخت بیشتر اسید هیالورونیک گردد.
به نظر می رسد اسید هیالورونیک اثر ضد التهابی و کم کننده درد را در داخل مفصل دارد . اسید هیالورونیک می تواند در کم کردن درد و علائم آرتریت بیمار کمک کننده باشد ولی باعث رشد مجدد غضروف مفصل نخواهد شد .

دکتر حمیدرضا اصلانی
ارتوپد – فوق تخصص آرتروسکپی و جراحی شانه و زانو
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
کد مطلب: 85958
 
Share/Save/Bookmark
 


امير
۱۳۹۴-۱۱-۳۰ ۱۸:۱۷:۴۹
زانو هام درد بسيار شديدي دارند و همچنين صداهاي تق تق از درون شنيده ميشود...ميخاستم بدونم مشکل چيه
فاطمه
۱۳۹۴-۰۲-۰۲ ۱۳:۰۰:۲۴
مادر من به خاطر درد مفاصل دارو از ژل درمانی استفاده کرد و این تزریق رو در سه هفته(هفته ای یکی)انجام داد>اوایلش خوب بود و دردش کمتر شده بود اما بعدازمدتی زانوهاش اب اوردن از اولش هم دردش بدتر شده میخواستم بدونم حالا باید چیکارکنه"ممنون میشم اگه راهنمایی کنیین خواهشا....
یگانه
۱۳۹۳-۰۹-۱۶ ۲۲:۲۱:۲۹
میخواهم اطلاعات بیشتری در این رابطه داشته باشم