میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۷
 
 
حسن روحانی:
فکر نمی‌کردیم آمریکایی‌ها به این راحتی برجام را زیر پا بگذارند
فکر نمی‌کردیم آمریکایی‌ها به این راحتی برجام را زیر پا بگذارند
 
آقای روحانی روز گذشته در سالن اجلاس سران با اعضای دولت خود یک دورهمی برگزاری کردند و از زحمات و تلاش‌های انجام شده در این ۸ سال تقدیر و تشکر کردند.
رئیس جمهور که امروز پس از مراسم تنفیذ رسماً ریاست جمهوری را به رئیسی تحویل خواهد داد،‌در این نشست سخنانی گفت که پس از ۸ سال همچنان برای مردم ازار دهنده است.
این که آقای روحانی گفت؛ «ما فکر نمی‌کردیم ۲۵ استان ما در یک هفته دچار سیل شود. ما فکر نمی‌کردیم با زلزله عجیب با آن تخریب روبرو شویم. ما فکر نمی‌کردیم آمریکایی‌ها به این راحتی برجام را زیر پا بگذارند.»
همین فکر نکردن‌ها بود که باعث تعلل و بی‌توجهی نسبت به مسائلی شد که شخص روحانی خود به آنها اشاره کرده است.
چطور می‌توان به اختمال خروج آمریکا از برجام فرک نکرد در حالی که باره و بارها ربهر انقلاب و منتقدین برجان نسبت به غیر قابل اعتماد بودن آمریکا هشدار داده بودند و حتی در جلسه‌ای با حضور ظریف وزیر خارجه یکی از حاضرین گفته بود که چه تضمینی وجود دارد دولت بعدی آمریکا از برجام خارج نشود که با پاسخ همراه با لبخند ظریف روبرو شد. فیلم این صحنه موجود است.
درباره پیش بینی سیل نیز سازمان هواشناسی هشدارهای خود را داده بود اما نسبت به آن بی‌توجهی صورت گرفته بود برای همین است که دولت غافلگیر شد.
اما آیا دولت تدبیر و امید درباره شرایط سیستان و بلوجستان و خوزستان هم فکر نمی‌کرد که اینگونه شود؟
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح در نشست با مدیران ارشد دولت تدبیر و امید در سالن اجلاس سران گفت: فراز و نشیب این ایام ۸ ساله فراوان بود.
وی ادامه داد: «آنروز که انتخابات دولت یازدهم انجام گرفت و در روزهای آغازین شروع به کار بودیم امید در سراسر ایران موج می زد و تدبیر دولت در سایه این امید بود.»
امیدی که اقای روحانی از ان سخن می‌گوید اکنون کجاست؟ به مردم وعده‌های زیادی داده شد اما هیچیک از آن وعده‌ها تحقق نیافت و امید مردم به یأس تبدیل شد تا جایی که اکنون مردم برا یپایان دولت تدبری و امید لحظه شماری می‌کنند اما می‌دانند میراثی که برای دولت بعدی بجا مانده کار دولت سید ابراهیم رئیسی را سخت کرده است.
وی تصریح کرد: آنچه من نسبت به ایران و نجات کشور سال ۹۲ فکر می‌کردم همان را بی‌کم و کاست فکر می‌کنم که راه نجات کشور اعتدال و تعامل سازنده است. اعتدال در داخل و خارج و تعامل در داخل و خارج. با افراطی گری، تخریب و چنگ انداختن به صورت یکدیگر نمی توانیم کشور را پیش ببریم و باید به این نتیجه برسیم که دوران افراطی گری به پایان رسیده است.
وی با اشاره به موفقیت در برداشتن قطعنامه‌ها علیه ایران گفت‌: قطعنامه ۲۲۳۱ خط بطلان بر تمام قطعنامه‌های فصل هفتی کشید. این ارده ملت ایران ما را به ثمر رساند و البته مقام معظم رهبری ما را هدایت کرد. هیچکس در تعامل با کشورهای جهان به ۱۰۰ نمی‌رسد.
رئیس جمهور بیان داشت: مذاکره کار سخت و مشکلی است. آسان ترین کار این است که بگوئیم نمی شود کاری کرد. در همان روزهای اولیه ملت و دولت با هدایت رهبری توانستیم کار بزرگی را انجام دهیم. همه مردم آثار برجام را دیدند. ۱۶ هواپیما آوردیم و میلیاردها دلار سرمایه وارد کشور شد.

رئیس جمهور تاکید کرد: طبیعی است وقتی ما با کشوری تفاهم و قراردادی می بندیم این توافق دائمی نیست. ما توافق دائمی در تاریخ نداریم. ما باید ببینیم اصل پیمان را در آن زمان انجام می‌دادیم بهتر بود یا انجام نمی‌دادیم. ما کار دیگری نمی‌توانستیم انجام دهیم. وقتی این پیشرفت را ایران کرد ارتجاع منطقه، صهیونیسم و تند‌روهای آمریکا اول آمدند منطقه ما را بهم ریختند. موصل در خرداد ۹۳ به دست داعش سقوط کرد.
روحانی گفت: «اسراری را که صهیونیست‌ها آمدند از داخل بردند و منتشر کردند و به ترامپ نشان دادند و ترامپ هم از توافق خارج شد. راست و دروغ آن اسناد هم گذشت. ترامپ و تندروهای آمریکا هم که همیشه مخالف برجام بودند و این توافق بالاخره شکسته شد. در ادامه جنگی رخ داد و دشمن بر سر مردم ما بمب ریخت اما در این شرایط عده ای می گفتند دولت کجاست؟ به جای آنکه به کسی که بر سر مردم بمب می ریزد فحش دهند، به کسانی حمله شد که دنبال حراست از کشور بودند. این هم توطئه آن ها بود و رسانه های ما حریف رسانه های صهیونیست نشدند.»
اسرار چگونه خارج شد آقا یرئیس جمهور؟ این اسرار هسته‌ای در دروان دولت تدبیر و امید از کشور خارج شد و به گفته روحان یهمین اسرار باعث خروج آمریکا از برجام شد. آیا این اتفاق طبیعی و عادی است؟
وی تصریح کرد: وقتی وارد جنگ می‌شویم سخت می‌شود. ما ۱۱۶ میلیارد دلار در دو سال و خرده‌ای درآمد نفتی نداشتیم. وقتی دلار نیاید قیمت آن زیاد می شود. در این شرایط انتظار این بود حتی مخالفین دولت هم می‌آمدند و کنار ما می‌آمدند یا لااقل تخریب متوقف می شد. من فرمانده این جنگ اقتصادی بودم اما بدون سرباز.
وی گفت: من می‌دانم مردم در این سه سال چقدر زجر کشیدند. اقتصاد‌دانان آن را برای مردم باز کنند. البته در برابر این فشار توان ما کمتر بود. ما توانستیم بخشی از مشکلات را جبران کنیم. در این موج پنجم سختی‌های فراوانی داریم. ما فکر نمی‌کردیم ۲۵ استان ما در یک هفته دچار سیل شود. ما فکر نمی‌کردیم با زلزله عجیب با آن تخریب روبرو شویم. ما فکر نمی‌کردیم آمریکایی‌ها به این راحتی برجام را زیر پا بگذارد.
رئیس جمهور تصریح کرد: من هیچ وزیری را برای رفاقت و توصیه کسی انتخاب نکردم. هیچ وقت به هیچ وزیری نگفتم این فرد بشود معاون یا مدیرکل. من تابع خرد جمعی بودم و به این وعده خود عمل کردم. این عهد ما با مردم بوده و در حد توان به عهدمان وفا کردیم. افتخارات بزرگی ملت و دولت ایران انجام دادند که فراموش ناشدنی است. من جمعه‌ای نبوده است با وزیری تماس بگیرم و مشغول خدمت نباشد.
کار دولت تدبیر و امید پایان یافت،‌این دولت تلاش زیادی کرد تا خود را تطهیر کند اما ایا با وجود هر آنچه که از دوران آن باقی مانده می‌توان این دولت را بهشید؟
آمارها و شرایط سخت زندگی مردم اثبات می‌کند که دولت چه کارنامه‌ای از خود بجا گذاشته است. وضعیت مسکن،‌قیمت کالاهای اساسی،‌ وضعیت کرونا کگه در روز پایانی دولت به بحران تبدیل شده و نامه سعید نمکی وزیر بهداشت به رهبری گویای وخامت اوضاع است.
کد مطلب: 119088
 
Share/Save/Bookmark