میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۰
 
 
اربعین حسینی زمینه‌ساز تمدن اسلامی
حماسه اربعین حسینی هر سال با شکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌شود. سالانه میلیون‌ها نفر عاشقانه، خالصانه...

حماسه اربعین حسینی هر سال با شکوه‌تر از سال قبل برگزار می‌شود. سالانه میلیون‌ها نفر عاشقانه، خالصانه، خاضعانه دل باخته سید و سالار شهیدان اباعبدالله‌الحسین(ع) از اقصی نقاط جهان از شیعه و سنی گرفته تا پیروان دیگر ادیان الهی، به تاسی از پیام‌آور کربلا حضرت زینب کبری(س) با پای پیاده عازم کربلای معلا می‌گردند.
حضور قریب به هجده میلیون نفر از ملیت‌های مختلف از کشورهای جهان در ایام محدود (ده‌روزه) در مساحتی محدودتر درکشوری که از کمترین زیرساخت‌های اقتصادی و عمرانی برخوردار است، چیزی بی‌شباهت به معجزه نمی‌تواند باشد.
اگر از افرادی که توفیق حضور و تشرف در این ضیافت الهی را یافته‌اند سوال شود، شما با همه مشکلاتی که در این راه متحمل شدید، در این سفر چه دیدید یقیا جمله معروف حضرت زینب(س) را بر زبان خواهند آورد که فرمود: «ما رأیت الا جمیلا» چیزی به جز زیبایی ندیدم. براین باورم که خلق این همه زیبایی به چند عامل بستگی دارد.
اولا تمام کسانی که پای در راه پیاده‌روی برای زیارت کربلای حسینی در اربعین نهاده اند، افتخار مومن بودن را از ائمه معصوم(ع) دریافت کرده‌اند.
لذا هیچ توقع و انتظاری از هیچ‌کس از جمله مردم عراق ندارند چراکه نیک می‌دانند تحمل مشکلات آنها در مقابل مصایبی که کاروان اسرای کربلا متحمل شدند، ذره‌ای قابل مقایسه نیست. زائرین در هر موقعیتی که قرار می‌گیرند شاکر خدای متعال هستند چراکه ممکن است شرایط سخت‌تری در پیش‌رو باشد. گرچه عاشقان ثارالله خود را برای سخت‌ترین شرایط آماده کرده‌اند.
ثانیا مردم عراق از روی یک اعتقاد عمیق دینی، مذهبی و ارادت به سیدالشهدا حضرت امام‌حسین(ع) و اولاد و اصحاب با وفایش هر آنچه که در توان دارند را در طبخ اخلاص قرار داده و تقدیم زوار امام حسین می‌کنند.
هرکس هر چیزی که دارد را به میدان آورده است. اگر کم و کسری هم وجود داشته باشد حتما خاج از توانشان بوده است. ثالثا این همه گذشت و ایثار و دلدادگی را جز خدای امام حسین(ع) می‌تواند در قلوب زوار و مجاورین آن امام همام قرار داده باشد. اربعین امسال در راه عزیمت از نجف اشرف به کربلا از احدی از راهپیمایان که از کشور ترکیه آمده بود، سوال کردم چه می‌بینی؟ پاسخ داد: معجزه! و ادامه داد، این معجزه فقط به دست امام زمان(عج) شدنی است.
حماسه بی‌نظیری که دنیای امروز از طریق گیرنده‌های خود و هیجده میلیون انسان پاک باخته‌ای که خود بر پاکننده و از نزدیک شاهد آن بودند، نشئه‌ای از حکومت اسلامی است که انشاالله با ظهور امام زمان(عج) و تشکیل دولت یار برقرار خواهد شد. اربعین راه و قطعه‌ای از تمدن اسلامی است که می‌تواند زمینه‌ساز عملی و اجرایی برای برپایی عدالت علوی باشد، که بالاخره کام تشنه تمام آزادگان در طول تاریخ را سیراب نماید. 

نویسنده: حسن اختری - دبیر شورای سیاست‌گذاری سیاست روز

کد مطلب: 106686
 
Share/Save/Bookmark