میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
بازتاب گسترده سفر تاریخی روحانی به عراق
بازتاب گسترده سفر تاریخی روحانی به عراق
 

رئیس‌جمهور کشورمان در یک سفر بی‌سابقه، برای اولین‌بار به بغداد رفت، این سفر بازتاب بسیار گسترده‌ای در رسانه‌های خبری دنیا و اخبار منطقه و جهان عرب داشته است. از آنجایی که این سفر در شرایط حساس کنونی منطقه بسیار حائز اهمیت است، رسانه‌های خبری دنیا به آن واکنش‌های متفاوتی نشان داداند.
خبرنگار الجزیره در گزارشی زنده از عراق اعلام کرد: این سفر اهمیت زیادی نه فقط برای بغداد و تهران، بلکه همچنین برای کشور‌های منطقه و نیز واشنگتن دارد که با توجه زیاد، این سفر را زیر نظر خواهد گرفت. شبکه الجزیره، در برنامه "الحصاد" با اشاره به سفر رئیس‌جمهور ایران به عراق، به بررسی روابط تهران و بغداد پرداخت. این شبکه، پس از پخش گزارشی درباره ابعاد روابط ایران و عراق و تاثیر فشار‌های آمریکا بر این روابط، به گفتگو با دو کارشناس در تهران و بغداد پرداخت.
ولید ابراهیم خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره در بغداد، درباره سفر حسن روحانی به عراق گفت: روحانی نخستین بار از برعهده گرفتن قدرت در ایران در سال ۲۰۱۳، امروز وارد عراق شد. این سفر به دعوت رسمی برهم صالح رئیس‌جمهور عراق صورت می‌گیرد. روحانی در این سفر با مقامات بلندپایه عراق از جمله عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر و محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق دیدار خواهد کرد.
خبرنگار الجزیره افزود: پیش‌بینی می‌شود در این سفر، چند توافقنامه سیاسی، امنیتی و اقتصادی بین دو کشور امضا شود. وزرای امور خارجه دو کشور در نشست خبری روز گذشته در ساختمان وزارت امور خارجه عراق در بغداد، اعلام کردند متن توافقنامه‌هایی بین دو کشور در زمینه‌های نفتی، گازی و نیز برق و راه و ترابری نهایی شده است و باید در سفر روحانی امضا شود. یکی از این توافقنامه‌ها مربوط به اتصال خطوط ریلی دو کشور است.
وی خاطرنشان کرد: این سفر اهمیت زیادی نه فقط برای بغداد و تهران، بلکه همچنین برای کشور‌های منطقه و نیز واشنگتن دارد که با توجه زیاد، این سفر را زیر نظر خواهد گرفت. واشنگتن که تحریم‌های اقتصادی بر تهران اعمال کرده است، همچنان از بغداد می‌خواهد تا به این تحریم‌ها پایبند باشد، اما بغداد می‌گوید پایبندی به این تحریم‌ها برای آن بسیار دشوار خواهد بود، زیرا همچنان به واردات بسیاری از کالا‌های مهم از ایران، از جمله گاز طبیعی و برق نیاز دارد. بغداد می‌گوید در شرایط فعلی، گزینه جایگزین ندارد که بتواند دست‌کم نیاز خود به متحد راهبردی‌اش را برطرف کند.
باسم الشیخ سردبیر روزنامه "الدستور" در بغداد درباره اهمیت سفر حسن روحانی به بغداد گفت: اهمیت این سفر آن است که در شرایط سرنوشت ساز و حساس برای حل و فصل بسیاری از پرونده‌های بغرنج در روابط عراق و ایران صورت می‌گیرد که به روابط عراق با آمریکا هم ارتباط دارد. روحانی در این سفر حامل پرونده‌های زیادی است که علاوه بر پرونده تجاری شاید پرونده سوریه را هم شامل می‌شود.
همچنین روسیا الیوم گزارش داد: یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های سفر روحانی به بغداد چه بسا لغو روادید برای گردشگران دو طرف و تسهیل امور گردشگری باشد.
سفر روحانی به عراق بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های غربی نیز داشت و آسوشیتدپرس در این زمینه گزارش داد: ایران در اولین سفر روحانی به عراق، بدنبال تقویت روابط با این کشور است. آسوشیتدپرس در گزارش خود افزود: رئیس‌جمهوری ایران روز دوشنبه به عنوان نخستین سفر رسمی خود وارد بغداد شد. عراق از زمان انتخاب روحانی در سال ۲۰۱۳ به حمایت ایران در جنگ با داعش متکی بوده است.
دونالد ترامپ در سفری ناگهانی به عراق گفت که نیرو‌های آمریکایی باید به منظور (به اصطلاح) تحت نظر داشتن اقدامات ایران، در عراق بمانند.
همچنین رویترز سفر روحانی را «تاریخی» توصیف کرد و نوشت: ایران مصمم است تا روابط برادرانه خود با کشور همسایه عراق را تحکیم بخشد.

کد مطلب: 108288
 
Share/Save/Bookmark