میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۷
 
 
بازی در ائتلاف بحران
ترکیه طی هفته‌های اخیر بر شدت حملاتش به سوریه افزوده و حتی ادعای اقدام نظامی گسترده علیه این کشور را مطرح می‌سازد. آنکارا بر این ادعاست که خ

ترکیه طی هفته‌های اخیر بر شدت حملاتش به سوریه افزوده و حتی ادعای اقدام نظامی گسترده علیه این کشور را مطرح می‌سازد. آنکارا بر این ادعاست که خاک سوریه زمین کردهای ترکیه‌ای همچون پ. ک.ک شده و ترکیه برای مقابله با آنها اقدام نظامی در خاک سوریه را اجرا می‌کند. این ادعا در صورتی مطرح می‌شود که شواهد امر نشان می‌دهد آنکارا از یک در حال حمایت از معارضان و تروریست‌هایی است که علیه مردم و نظام سوریه سلاح دست گرفته و امنیت و یکپارچگی این کشور را تهدید می‌کنند و از سوی دیگر ترکیه در حال جابه‌جایی جمعیتی در برخی مناطق تحت اشغال است که ابهامات بسیاری را در صداقت رفتاری ترکیه به همراه داشته است. اقدامات ترکیه با هر عنوان و بهانه‌ای که صورت گرفته باشد یک نکته مهم دارد و آن گرفتار آمدن این کشور در بازی بحران ساز آمریکاست که در قالب پروژه منطقه‌ای آمریکا اجرا می‌شود. در سال ۱۳۸۷ وزیر خارجه وقت بحرین طرحی را مطرح منبی بر اینکه ائتلافی از کشورهای عربی، ترکیه و رژیم صهیونیستی با هدایت و محوریت ‌آمریکا برای امنیت منطقه اقدام نمایند. پس از آن نیز هیلاری کلینتون در حالی که سمت وزیر خارجه آمریکا در دوره اول ریاست جمهوری اوباما را بر عهده داشت از چتر امنیتی برای منطقه سخن گفت که همین ترکیب را شامل می‌شد و البته با ادعای تقویت توان نظامی و اطلاعاتی آنها.
در طی این سالها تحولات منطقه نشان می‌دهد که کشوری مانند ترکیه که داعیه دار حمایت از فلسطین و کمک به امنیت منطقه با محوریت مقابله با رژیم صهیونیستی است بارها گرفتار سناریوی مذکور شده است که نمود آن را در عملکرد آنکارا در قبال سوریه و عراق می‌توان مشاهده کرد. در مقطع کنونی نیز مشابه این سناریو خواسته یا ناخواسته از سوی ترکیه در حال اجراست. پروژه آمریکا حفظ و گسترش بحران در عراق و سوریه است تا حضور نظامی خود را حفظ نماید. آمریکایی‌ها با حضور نظامی و اقداماتی همچون ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس مسقتیما سناریو ایجاد و استمرار بحران در منطقه را اجرا کرده‌اند و ادامه می‌دهند.
همزمان با این تحرکات رژیم صهیونیستی بر شدت تجاوزات به خاک سوریه افزوده در حالی که پیش از این نیز متهم به اقدام نظامی علیه پایگاه‌های نیروهای مردمی عراق شده بود.
کشورهای عربی نظیر عربستان، امارات و بحرین نیز همچون گذشته تامین نیروهای تروریست و نیز هزینه‌های آمریکا و صهیونیست‌ها را پرداخت می‌کنند.
نکته مهم آنکه ترکیه خواسته یا ناخواسته با اقدام نظامی علیه سوریه عملا در مسیر طرح آمریکایی، صهیونیست‌ها و ارتجاع عربی گام بر می‌دارد و تبدیل به همان ضلع سوم مثلث امنیتی آمریکایی( ارتجاع عربی، رژیم صهیونیستی و ترکیه) شده است.
رویکردی که تجربه نشان داده دستاوردی برای این کشور نخواهد داشت و در نهایت این ترکیه است که به خاطر اعتماد به آمریکا متضرر خواهد شد چنانکه آمریکا همچنان حاضر به پذیرش استقلال ترکیه در خرید اس ۴۰۰ نبوده و همچنان از استرداد گولن دشمن شماره یک اردوغان به آنکارا خودداری می‌کند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 112788
 
Share/Save/Bookmark