میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۴
 
 
چرایی یک جدایی
بحران کرونا در حالی جهان بویژه آمریکا را فراگرفته است که یکی از پیامدهای آن را تشدید رویکردهای جدایی طلبی تشکیل می دهد...

بحران کرونا در حالی جهان بویژه آمریکا را فراگرفته است که یکی از پیامدهای آن را تشدید رویکردهای جدایی طلبی تشکیل می دهد. بخشی از آن در قالب جدایی کشورها از اتحادیه اروپاست و بخشی از آن را در قالب چند پاره شدن ایالات متحده آمریکا مطرح می‌شود. حال این سوال مطرح است که آیا واقعا کرونا می تواند به تشدید رویکرد جدایی طلبانه در این کشور منجر شود و یا اینکه این جدایی طلبی یک تصور خیالی است؟ در پاسخ به این پرسش توجه به یک سوال اساسی مهم است و آن اینکه آمریکا چگونه شکل گرفته است؟ بسیاری بر این عقیده‌اند که آمریکا کشوری برگرفته از مهاجرین است که ساکنان اصلی آن همان سرخ پوستانی هستند که قتل عام شده و دیگر اثر چندانی از آنها نیست. اصولی همچون امنیت، رفاه اقتصادی داشتن منزلت جهانی و بعضا عدالت مولفه‌های شکل گیری آمریکا بوده است. نکته مهم آن است که در اعلامیه استقلال که میان ایالت‌ها برای پیوستن به ایالات متحده آمده است که ۱۳ ایالت با این شرط اتحاد را پذیرفته‌اند که زمانی که دولت مرکزی توان اجرای خواسته‌های آنها را نداشته باشد آنها حق جدایی طلبی دارند.
بحران کرونا و نوع برخورد دولت آمریکا با آمریکا چند اصل را اشکار ساخته است. نخست آنکه در حوزه رفاه اقتصادی آمریکا دیگر آن مدینه فاضله گذشته نیست چنانکه با بحران کرونا بیش از ۲۰ میلیون نفر بی کار شده و بر میزان فقرا و نیازمندان به کمک‌های غذایی افزوده شده است. غارت فروشگاه‌ها در زمان اعلام قرنطینه در این کشور خود سندی دیگر بر این وضعیت نابسامان اقتصادی است. دوم آنکه در حوزه رفاه عمومی نیز رسما دولتمردان آمریکا اعلام کرده‌اند که توان تامین نیازهای بهداشتی مردم را ندارند در عین حال نیز اخبار و گزارش‌ها از آمار بالای تلفات کرونا حکایت دارد در حالی دولت اعلام کرده است که مداوای افراد مسن و بیماران خاص و حتی معلولان صورت نخواهد گرفت. عملا در حوزه رفاه عمومی کارکردی از سوی دولت آمریکا صورت نگرفته است و پوشالی بودن ادعای رفاه عمومی بر همگان آشکار شده است. عدم توجه به مردم تا آنجایی است که رئیس جمهور آمریکا رسما از مرگ ۲۰۰ هزار نفر بر اثر کرونا می گوید و آن را امری طبیعی می‌داند. نژادپرستی در مداوای مبتلایان نیز امری قابل توجه است چنانکه سیاه پوستان محور قربانیان را تشکیل می‌دهند. سوم آنکه مواضع آمریکا و ناتوانی آن در قبال کرونا موجب تضعیف شدید جایگاه جهانی آن شده بویژه اینکه آمریکا برای تهیه اقلام پزشکی به دزدی جهانی روی آورده است. با توجه به این شرایط می توان گفت که اصول اقتصادی، امنیتی و جهانی شکل گیری آمریکا با ابهامات بسیاری مواجه شده و لذا می‌تواند این مسئله به تشدید رویکرد جدایی طلبی در این کشور منجر می‌شود هر چند که شاید امروز این مسئله روی ندهد اما در سالهای آینده این وضعیت با شتاب بیشتری روی خواهد داد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 113480
 
Share/Save/Bookmark