میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۲
 
 
۴ روزه به غنی‌سازی ۲۰ درصد می‌رسیم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در طول مذاکرات هسته‌ای زمانی که مذاکرات انجام می‌شد، همواره این موضوع را مدنظر داشتیم که اگر آمریکایی‌ها خلف وعده کردند و قرار بر بازگشت‌پذیری باشد، تمهیدات لازم را بیندیشیم.
علی‌اکبر صالحی تاکید کرد که اگر غربی‌ها از برجام خارج شوند، ۴ روزه به غنی‌سازی ۲۰ درصد باز می‌گردیم. این موضوع پیام زیادی دارد و مباحثی چون فردو، ۲۰ درصد و زمان کوتاه ۴ روز برای بازگشت به ۲۰ درصد پیام‌های مختلفی برای آمریکایی‌ها دارد.
وی با اشاره به اینکه برخی در افکار عمومی جا انداخته‌اند که فردو تبدیل به زمین بسکتبال و فوتبال شده است، یادآور شد: ممکن است افکار عمومی از این اطلاعات نادرست متاثر شوند، اما فردویی که می‌تواند در عرض ۴ روز غنی‌سازی ۲۰ درصد را آغاز کند، یعنی هنوز زنده است. امیدواریم خروج از برجام اتفاق نیفتند، همانطور که سفیر فرانسه در واشنگتن به این موضوع به آمریکایی‌ها اعتراض کرده بود که اگر ایران بخواهد بازگشت‌پذیری را انجام دهد و غنی‌سازی در در سطح بالاتر و وسیع‌تری شروع کند، ما باید چه کنیم؟ غربی‌ها می‌دانند که ما در چه وضعیتی قرار داریم.
در همین راستا نیز سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در صورت نیاز می‌توانیم طی دو روز غنی‌سازی ۲۰ درصد را احیا کنیم.
بهروز کمالوندی گفت: این امکان وجود دارد، ما حتی طی دو روز می‌توانیم این کار را انجام دهیم، اما آقای صالحی گفته است، که طی ۴ روز که صد درصد باشد. وی درباره اینکه برخی پس از صحبت‌های آقای صالحی گفتند که این کار امکان‌پذیر نیست و صحبت‌های رئیس سازمان انرژی اتمی اغراق‌آمیز است ادامه داد: این حرف‌هایی که آنها می‌زنند، گزافه‌گویی است، به دلیل اینکه ما بیش از ۱۶۰۰ سانتریفیوژ در فردو داریم که فعال است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: این ماشین‌هایی که در فردو هستند، بدون اینکه به آنها گاز تزریق شود، فعال هستند و این ماشین‌ها مثل خودرویی هستند که روشن هستند و کافی است که آن را به حرکت درآوریم.
کمالوندی اضافه کرد: اگر ما بخواهیم تصمیم بگیریم که غنی‌سازی ۲۰ درصد داشته باشیم، باید مخزن‌ها را بیاوریم و به آنها وصل کنیم و شروع به کار کنیم.
وی با بیان اینکه در فردو دو بال داشتیم که هنوز به یک یک بال دست نزدیم اظهار داشت: اگر بخواهید غنی‌سازی ۲۰ درصد انجام دهیم می‌توانیم در همان یک بال غنی‌سازی را انجام دهیم.

کد مطلب: 103887
 
Share/Save/Bookmark
 


کرامت سلیمی
۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۱۴:۳۴:۱۱
قرار شد در 20 فروردین 1397 از یک باتری اتمی که 50 سال برق تولید می کند رونمایی شود.

چی شد.


به نظر می رسد چنین چیزی خیالیست و هیچگاه رونمایی نخواهد شد.