میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۸
 
 
مراسم بزرگداشت «پدر گرافیک معاصر ایران» برگزار شد
دوازده سال گرافیک، بدون ممیز

مراسم دوازدهمین سالگرد درگذشت مرتضی ممیز گرافیست، طراح و تصویرگر مطرح ایرانی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
مدیرعامل خانه هنرمندان در این مراسم گفت: ۱۲ سال است که ما مردی جاودانه را در کنار خود نداریم اما هنوز با لبخند و چهره مصمم به کسانی که پا به گالری‌اش می‌گذارند خیرمقدم می‌گوید. این گالری بخشی از خانه‌ای است که خود او بنیان گذاشته است. بی‌شک اگر مرتضی ممیز و هم فکرانش نبودند، امروز خانه هنرمندانی در کار نبود.
مجید رجبی‌معمار اضافه کرد: مرتضی ممیز با طراحی لوگوهای سازمان‌هایی چون آتشنشانی، شهرداری تهران، سازمان ملی استاندارد و صدها نشانه و لوگوی مهم هر روز ما را به یاد خالق این نشانه‌ها می‌اندازد.
وی با بیان اینکه ممیز پدر هنر گرافیک معاصر و مدرن ایران است، ادامه داد: این عنوان را نه تنها به خاطر خلاقیت‌اش در طراحی آثار بلکه به سبب پایمردی و اقدامات بنیادین اش در زمینه هنر گرافیک به او داده‌اند. ممیز در سال ۱۳۴۹ رشته گرافیک را در دانشکده هنرهای زیبا بنیان نهاد و مدیر گروه این رشته شد. او در سال ۱۳۵۵ به همراه همکاران خود انجمن صنفی گرافیست‌های ایران را تاسیس کرد و به ریاست این انجمن رسید و پس آن نیز نمایشگاه ۵۰ سال گرافیک ایران را برپا کرد.
به گزارش پویا، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران بیان کرد: ممیز از جمله کسانی بود که پس از انقلاب در راستای سازمان‌دهی وضعیت تخصصی و صنفی گرافیست‌ها تلاش کرد. او در سال ۱۳۶۵ اولین بی‌ینال طراحان گرافیک را راه‌اندازی کرد و عضو کمیته ایرانی انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک شد و ریاست این کمیته را به عهده گرفت. اقدامات ممیز برای رشد و ارتقای گرافیک موجب شد که او سال‌های سال پدر بی‌بدیل گرافیک معاصر ایران بماند.
رجبی‌معمار در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: امسال نیز چون سال‌های گذشته دور هم جمع شده‌ایم تا مقام این بزرگمرد را گرامی بداریم و به روان پاکش سلام و درود نثار کنیم. مرتضی ممیز سهم بسزایی در شکل‌گیری خانه هنرمندان ایران داشت. زمانی که خانه هنرمندان ایران هنوز ساخت و سازش کامل نشده بود، مرتضی ممیز جلسات انجمن طراحان گرافیک را در خانه هنرمندانی که هنوز کارگر و بنا در آن مشغول کار بودند برگزار می‌کرد و به همه انجمن‌ها توصیه می‌کرد برای رونق گرفتن این مکان، جلسات خود را در خانه هنرمندان ایران برگزار کنند.
امرالله فرهادی هم که اجرای مراسم را برعهده داشت در سخنان کوتاهی گفت: مرتضی ممیز سهم بسزایی در شکل‌گیری خانه هنرمندان ایران داشت. زمانی که خانه هنرمندان ایران هنوز ساخت و سازش کامل نشده بود، مرتضی ممیز جلسات انجمن طراحان گرافیک را در خانه هنرمندانی که هنوز کارگر و بنا در آن مشغول کار بودند برگزار می‌کرد و به همه انجمن‌ها توصیه می‌کرد برای رونق گرفتن این مکان، جلسات خود را در خانه هنرمندان ایران برگزار کنند.
وی ادامه داد: ممیز گنجینه بزرگی به هنرهای بصری ما اضافه کرده است و این گنجینه آن قدر عظیم است که پس از ۱۲ سال آثار متعددی از این هنرمند به جا مانده است که هنوز نمایش داده نشده‌اند.
انوشیروان ممیز، ساعد مشکی، مجید عباسی از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

کد مطلب: 101988
 
Share/Save/Bookmark