میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۷
 
 
وزیر ارتباطات دولت دهم مطرح كرد؛
مقاومت ذینفعان در برابر اجرای رجیستری

وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات دولت دهم ضمن اشاره به آماده بودن بسترهای فنی برای اجرای طرح رجیستری گفت: هیچ جای شکی وجود ندارد که منافع مادی برخی از افراد، مانع تحقق اجرای این طرح خواهد شد.
رضا تقی پور در گفت‌و‌گو با فارس، درخصوص اجرای طرح رجیستری گفت: برای این طرح دو موضوع وجود دارد؛ موضوع اول، بعد فنی کار است که از این نظر مشکلی برای اجرا وجود ندارد؛ در واقع با توجه به امکانات موجود در شبکه و نیز امکانات گوشی‌های هوشمند، قطعاً اجرای این طرح امکان‌پذیر خواهد بود.
به گفته وی، موضوع دوم به گمرک و سایر نهادهای دخیل در این موضوع همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت برمی‌گردد که به ترتیب در ثبت سفارش و مبادی ورودی کالاها دخیل هستند و می‌بایست هماهنگی بین همه این دستگاه‌ها وجود داشته باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات دولت دهم در ادامه با اشاره به اینکه لازم است طرح رجیستری برای سایر گروه‌های کالایی نیز انجام گیرد، گفت: امروزه منشاء بحث رجیستری، موضوع قاچاق است که در مورد سایر محصولات نیز این موضوع به وفور وجود دارد؛ اما وجود امکانات تلفن همراه موجب شده تا کنترل کردن آن راحت‌تر صورت گیرد.
تقی‌پور «تلاش باند قدرت و مافیا جهت انجام نشدن این طرح» را، آفتی برای این موضوع دانست و عنوان کرد: هیچ جای شکی وجود ندارد که منافع مادی برخی از افراد، مانع تحقق اجرای این طرح خواهد شد. وی افزود: اگرچه به صورت جزئی مشخص نیست که منافع مادی قاچاق گوشی‌های تلفن همراه به جیب چه کسانی می‌رود اما کاملاً مشخص است بیشتر افرادی که این شبکه عظیم قاچاق را مدیریت می‌کنند؛ نه تنها عرصه را بر تولیدکنندگان داخلی تنگ کرده‌اند بلکه از این طریق سود بسیار کلانی نیز به جیب می‌زنند.
وزیر ارتباطات دولت دهم با بیان اینکه متاسفانه سهم تولیدکنندگان داخلی از بازار عظیم گوشی‌های تلفن همراه بسیار ناچیز است، گفت: تولید داخل به علت واردات بی‌رویه قاچاق، به هیچ عنوان محلی از اعراب ندارد.
تقی‌پور در پاسخ به این پرسش که چرا اجرای طرح رجیستری در زمانی که شما سکاندار وزارت ارتباطات بودید، صورت نگرفت، گفت: اجرای این طرح در دولت نهم یک بار اجرا شد و ما نیز هیچ مخالفتی با این کار نداشتیم؛ در آن زمان حتی تولید داخلی برای گوشی‌هایی همچون جی‌ال‌ایکس نیز آغاز شده بود اما متاسفانه به دلیل مشکلاتی که به صورت عمدی ایجاد شد، دولت با این طرح موافقت نکرد.
به گفته تقی پور در زمان وزارت وی به دلیل همزمانی اجرای طرح رجیستری با طرح خصوصی‌سازی، بحث تعیین تکلیف اپراتورها خیلی مطرح نبود، گفت: در آن زمان سامانه‌های حوزه تجارت داخلی و خارجی به شکل امروزی تکمیل نشده بود.

کد مطلب: 101582
 
Share/Save/Bookmark