میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۵
 
 
ناکامی راکت‌های متجاوز در برابر پدافند هوایی سوریه

منابع سوری از رهگیری چندین راکت توسط سامانه دفاع هوایی ارتش سوریه در آسمان شهر «مصیاف» در ریف حماه خبر می‌دهند.
برخی منابع سوری از رهگیری چندین موشک یا راکت توسط سامانه دفاع هوایی این کشور در شهر مصیاف در ریف حماه خبر داده‌اند. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع محلی گزارش داده است که این حمله راکتی توسط گروههای تروریستی به مواضع ارتش سوریه انجام شده است و انفجارها ناشی از حملات راکتی در غرب حماه بوده است.
خبر دیگر آنکه پانزده هزار خانواده آواره سوری به مناطقی در حومه ادلب که از حدود یک سال و نیم پیش آزاد شده اند بازگشته اند. پانزده هزار خانواده در حومه ادلب که به دلیل اقدامات گروههای تروریستی از خانه و کاشانه خود آواره شده بودند، پس از آنکه ارتش سوریه این مناطق را از تروریستها پس گرفته است به خانه های خود بازگشته اند.
استاندار ادلب گفت: ”همه نهادهای دولتی در مناطقی که به کنترل دولت بازگردانده شده اند به حال آماده باش هستند و اهمیت خاصی به آب و بهداشت و مدارس داده ایم و بیش از ۵۰ مدرسه در این مناطق بهسازی شده است علاوه بر اینکه آب مورد نیاز را تأمین کرده ایم.“ رئیس اداره امور اجتماعی و کار استان ادلب گفت: ”وزارت امور اجتماعی و کار اسناد مورد نیاز افراد را صادر می کند. صدور کارت شناسایی برای افراد از جمله این خدمات است. کودکان ثبت نام می شوند تا از آنان حمایت شود. همکاری زیادی بین ما و دادگاه سنجار برای ثبت نام همه کودکانی که در مناطق تحت کنترل تروریسم بودند وجود دارد.“ زمین سوخته ای که گروههای تروریستی در قبال زمینهای کشاورزی در پیش گرفته بودند با اقدام دولت سوریه به جبران خسارت کشاورزان روبرو شده است علاوه بر اینکه دولت، گندم و جو را حتی از مناطقی که در کنترل افراد مسلح است از طریق گذرگاه ابو الضهور خریداری می کند. حسان مجلوبه عضو دفتر اجرایی استان ادلب گفت: ”فصل برداشت گندم و جو است ما مراکز تحویل گندم و جو از کشاورزان را در سیلوها در سنجار آماده کرده ایم و مقادیر زیادی جو تحویل گرفته شده است و تحویل گندم و جو ادامه دارد.“ خبرنگار گفت آنهایی که باز می گردند همچنان و به شدت به رسیدگی و توجه و التیام دردهایشان نیاز دارند اما مهم آن است که گامهای اولیه در این مسیر برداشته شده است.
خبر دیگر آنکه «جیمز جفری» نماینده ویژه واشنگتن در امور سوریه علیرغم تداوم تنش‌ها در روابط آمریکا و ترکیه بر سر خرید اس ۴۰۰ روسیه، برای انجام رایزنی‌های دو روزه با مقام‌های ترکیه‌ای ارد آنکارا شده است.
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جیمز جفری نماینده (آمریکا) در امور سوریه و نماینده ویژه در ائتلاف جهانی مقابله با داعش امروز به دعوت دولت ترکیه برای انجام جلسات ۲۲ و ۲۳ جولای ۲۰۱۹ (۳۱ تیر و اول مرداد) وارد آنکارا شد». طبق اعلام وزارتخانه، جفری با مقام‌های ارشد ترکیه‌ای درباره سوریه، «پرداختن نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه» و تلاش‌ها برای اطمینان از شکست داعش رایزنی خواهد کرد.
تاکید وزارت خارجه آمریکا درباره رایزنی نماینده ویژه این کشور در آنکارا درباره «نگرانی‌های مشروع ترکیه» در حالی مطرح شده که این دو کشور درباره روابط واشنگتن با برخی گروه‌های مسلح کُرد سوری اختلافات عمیقی دارند. اختلافات ترکیه و آمریکا به موضوع گروه‌های کُرد همپیمان سوری واشنگتن منحصر نمی‌شود و خرید اس ۴۰۰ روسیه از سوی ترکیه، به تنش‌ها در روابط دو کشور دامن زده است.

کد مطلب: 110023
 
Share/Save/Bookmark