میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۱
 
 
بازداشت معترضان به نظام ‌سرمایه‌داری در فرانسه ابعاد گسترده‌تری گرفت
سرکوب مردم به بهانه مداخله خارجی
سرکوب مردم به بهانه مداخله خارجی
 

همزمان با تشدید سرکوب‌ معترضان به نظام سرمایه‌داری، مقامات پاریس تحقیقاتی را درباره برخی سایت‌های "نامشخص" که "به دنبال بزرگنمایی تظاهرات جنبش جلیقه زردها در شبکه‌های اجتماعی هستند"، آغاز کردند.
چند منبع مطلع از روند تظاهرات در فرانسه اعلام کردنده‌اند که به دنبال افزایش تعداد "سایت‌های جعلی که بزرگنمایی درباره تظاهرات پاریس در شبکه‌های اجتماعی را در دستور کار دارند"، مقامات این کشور تحقیقاتی را درباره این سایت‌ها آغاز کردند. طبق گفته یکی از این منابع، دبیرخانه سازمان دفاعی و امنیت ملی فرانسه ماموریت هماهنگی درباره این عملیات را برعهده دارد.
یک منبع آگاه دیگر نیز اظهار کرده است: دستگاه اطلاعات فرانسه نیز به شدت نسبت به دستکاری اطلاعات هشدار داده است اما هنوز زمان برای ارزیابی اطلاعات منتشر شده توسط روزنامه تایمز مبنی بر وجود سایت‌های جعلی مورد حمایت روسیه که بزرگنمایی درباره تظاهرات جلیقه زردها را هدف گرفته‌اند، زود است.این منابع گفته‌اند که این موضوع نیازمند بررسی‌های گسترده و پیچیده است.
از سوی دیگر، مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی فرانسه از امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری این کشور خواست تا اقدامات جدی و فوری برای پاسخگویی به درد و رنج تظاهرکنندگان انجام دهد. وی اظهار کرد: بار دیگر از ریاست جمهوری می‌خواهم که رنج‌های بیان شده مردم را درک کند و با خروج از کاخ الیزه، و رها کردن سیاست کوشه‌گیری پاسخگوی درد و رنج معترضان باشد و پاسخ رئیس‌جمهوری به این درد و رنج‌ها نمی‌تواند فقط و فقط امنیتی باشد. لوپن از واکنش به مساله بازداشت برخی از معترضان امتناع کرد و گفت: اگر در مقایسه با تظاهرات گذشته اعمال خشونت کمتری ثبت شود، قطعا اولین شخصی خواهم بود که نسبت به این مساله خوشحال خواهد شد.
طبق اعلام دولت فرانسه، در جریان ناآرامی‌ها در این کشور، افزون بر هزار و ۷۰۰ نفر دستگیر شده‌اند. پیشتر، «کریستوفر کاستانر» وزیر کشور فرانسه رقم دقیق افرادی که دستگیر شده‌اند را هزار و ۳۸۵ نفر اعلام کرده بود. «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه درپی تظاهرات مردمی گفت که زمان برای مذاکرات و اتحاد ملی فرا رسیده است. حدود ۱۲۵ هزار نفر از معترضان جلیقه زرد در سراسر فرانسه علیه سیاست‌های اقتصادی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه به خیابان‌ها آمدند و در پاریس پلیس ضمن درگیر شدن با معترضان و استفاده از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش، از خودرو زرهی هم استفاده کرد.
تعدادی از معترضان هم اقدام به آتش کشیدن خودروها و شکستن شیشه‌های ساختمان‌ها کردند. شمار افرادی که در پاریس تجمع کرده بودند هم حدود ۱۰ هزار نفر برآورد شده است. همچنین ۱۷ پلیس زخمی شدند و بیش از ۱۰۰ نفر از معترضان هم آسیب دیدند. دادستانی بروکسل شمار افراد دستگیر شده درپی ناآرامی دیروز در این شهر را ۴۵۰ نفر اعلام کرد. دادستانی بروکسل با انتشار بیانیه‌ای این خبر را تائید کرد و افزود که ۱۰ نفر هم دادگاهی شده‌اند. وزیر دارایی فرانسه از اعتراضات معترضان فرانسوی به عنوان فاجعه‌ای برای اقتصاد این کشور یاد کرد.

کد مطلب: 107126
 
Share/Save/Bookmark