میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۲
 
 
ماجرای استعفای وزیر بهداشت
سلامت مردم قربانی پول و سیاسی‌کاری‌ها می‌شود؟!
سلامت مردم قربانی پول و سیاسی‌کاری‌ها می‌شود؟!
 

براساس برخی شنیده‌ها وزیر بهداشت شنبه ۲ هفته پیش کتباً در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهور، استعفا داده است.
استعفای سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت خبری است که روز یکشنبه نمایندگان مجلس اعلام کردند و شنیده‌ها حاکی از آن است که وزیربهداشت هفته پیش به‌دلیل بودجه سلامت سال ۹۸ به‌خصوص تخصیص پیدا نکردن بودجه تصویب‌شده برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی از صندوق توسعه ملی، کتبی در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهور، استعفا داده است.
الیاس حضرتی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات اسلامشهر پس از انتشار پیامی در توئیتر گفت: بنده از کانال‌های مختلفی پیگیری کردم که قاضی‌زاده هاشمی سه جلسه است در جلسات هیئت دولت شرکت نمی‌کند و استعفا داده است. وی ادامه داد: امروز هم دولت به دنبال یک سرپرست برای وزارت بهداشت و درمان است.
نماینده تهران تاکید کرد: وزیر بهداشت و درمان به دلیل کاهش بودجه سلامت و اختلافات این وزارتخانه با سازمان برنامه و بودجه استعفا داده است.

رئیس‌جمهور استعفای وزیر بهداشت را نپذیرفته است
همچنین محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان درباره استعفای وزیر بهداشت، اظهار کرد: آقای قاضی‌زاده‌هاشمی از سمت خود استعفا داده اما هنوز رئیس‌جمهور نپذیرفته است.

سازمان برنامه زاویه‌ای در مورد سلامت مردم پیدا کرده است
حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تایید این خبر که وزیر بهداشت درپی کاهش بودجه حوزه سلامت استعفا داده است، گفت: به نظر می‌رسد سازمان برنامه و بودجه زاویه‌ای در مورد سلامت مردم پیدا کرده است، چراکه این مشکلاتی را که به وجود می‌آورد به مردم صدمه می‌زند.
وی افزود: ظاهرا دولت می‌خواهد مردم را به بهانه‌های مختلف به خیابان‌ها بکشاند و شاید حوزه سلامت یکی از حساس‌ترین مواضع باشد، کما اینکه شاهد هستیم که در ماه‌های اخیر مشکلاتی درپی کمبود منابع در بیمارستان‌ها برای مردم به وجود آمده است و کارشکنی‌هایی صورت می‌گیرد.

جزئیات موضوع استعفا
در ادامه این اظهارات علی اکبر حق‌دوست، معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت گفت: هنوز جزئیات موضوع استعفای دکتر هاشمی مشخص نیست، البته اختلاف نظراتی ایجاد شده، اما فقط بحث مبلغ بودجه سال آینده در این زمینه مطرح نیست و پرداخت به موقع آن نیز بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: از طرفی مشکلاتی در بودجه‌های جاری وزارت بهداشت نیز وجود دارد؛ به طور مثال در دانشگاه‌های علوم پزشکی موضوع پرداخت پاداش بازنشستگی به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است.
حق‌دوست گفت: برخی از شرکت‌های تولیدی دارو به علت تاخیر پرداخت بیمه‌ها در مرز ورشکستگی قرار گرفتند و اگر تولید این شرکت‌ها متوقف شود، مجبوریم با هزینه‌های بسیار زیاد دارو را وارد کنیم.

واکنش رئیس‌جمهور به نامه استعفای قاضی‌زاده هاشمی
با گذشت حدود ۱۵ روز از استعفای وزیر بهداشت، حسن روحانی رئیس‌جمهور تاکنون در این باره پاسخی به نامه استعفای قاضی‌زاده هاشمی نداده است اما محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور تلاش کرده است تا با وساطت، موضوع را حل کند اما وزیر بهداشت اصرار دارد که بودجه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی باید تأمین شود.
قاضی‌زاده هاشمی بعد از استعفا و تا مشخص شدن وضعیت استعفا، همچنان در وزارت بهداشت مشغول به کار بوده و در هفته گذشته سه سفر استانی به سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد داشته است.
در حالی که نمایندگان از استعفای وزیر خبر می‌دهند مسئولان دولتی آن را تکذیب می‌کنند. حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس، خبر استعفای وزیر بهداشت را تکذیب کرد.
همچنین سبحانی‌فر عضو فراکسیون امید و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه نیز خبر استعفای وزیر بهداشت را تکذیب کرد و گفت: وزیر بهداشت به علت سرماخوردگی در محل کار خود حاضر نشده است.
اکنون در شرایط سخت اقتصادی کشور که باید از مردم در حوزه سلامت حمایت کرد، باید منتظر ماند و دید که آیا حوزه سلامت گرفتار سیاسی بازی‌های موجود می‌شود یا خیر؟

وزیر بهداشت خداحافظی کرد
حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت دیروز در جلسه معاونین وزارت بهداشت که در ستاد این وزارتخانه برگزار شد از همکاران خود خداحافظی کرد.
لازم به ذکر است؛ هنوز رسما استعفای قاضی‌زاده پذیرفته نشده و خبرها از رایزنی دولتی‌ها در این‌باره حکایت دارد.

کد مطلب: 107423
 
Share/Save/Bookmark