میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۰
 
 
رژیم بحرین مراسم تشییع شهدا را به خاک و خون کشید
یورش مزدوران آل‌خلیفه به عزاداران
یورش مزدوران آل‌خلیفه به عزاداران
 

نیروهای امنیتی بحرین همزمان با اعلام دولت این کشور برای دفن سه جوانی که اخیرا توسط نیروهای دولتی به قتل رسیدند به سرکوب مردم اقدام کردند.
رسانه‌های بحرین گزارش دادند که از صبح دیروز بالگردها بر فراز منطقه أم الحصم به پرواز درآمده‌اند و نیروهای امنیتی نیز تمامی ورودی‌های منتهی به قبرستان شیخ میثم واقع در این منطقه را مسدود کرده‌اند.
دولت بحرین اعلام کرده‌ است که اجساد سه جوانی که اخیرا به ضرب گلوله نیروهای آل‌خلیفه در دریا به قتل رسیده‌اند، در منطقه‌ای دور از محل سکونت خانواده‌های آنها دفن خواهند کرد و تنها به دو نفر از اعضای خانواده‌های آنها اجازه مشارکت در مراسم دفن اجازه داده شده است.خانواده‌های این سه جوان نیز اعلام کردند که این کمترین حق قانونی آنان است که پیکر جوانانشان را قبل از دفن تحویل گرفته، مراسم تشییع را انجام داده و به انتخاب خود در قبرستان منطقه محل زندگی خود به خاک بسپارند.دولت بحرین اخیرا اعلام کرد که «رضا الغسره» (۲۹ ساله)، «محمود یحیی» (۲۲ ساله) و «مصطفی عبدعلی»(۳۵ساله) به ضرب گلوله نیروهای گارد ساحلی در شرق بحرین کشته شدند.وزارت کشور بحرین اعلام کرده بود ۱۰ زندانی که اخیرا از زندان مرکزی «جو» فرار کرده بودند قصد فرار از طریق دریا را داشتند که در نتیجه تبادل تیراندازی سه نفر از آنها کشته شده و ۷ نفر دیگر نیز بازداشت شدند. ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه تأکید کرد نظام آل‌خلیفه از تحویل اجساد سه شهید به خانواده‌هایشان شانه خالی می‌کند. رژیم آل‌خلیفه دیروز با شدیدترین تدابیر امنیتی به سرکوب مردم پرداخت. دهها نفر از شهروندان بحرینی بر اثر درگیری با نظامیان رژیم آل‌خلیفه در مناطق مختلف بحرین زخمی شدند.پلیس بحرین از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن شهروندان بحرینی معترض در منطقه بنی الجمره استفاده کرد. این اعتراضات و درگیریها در اعتراض به اعدام فعالان حقوقی و کشته شدن ۳ شهروند بحرینی دیگر که می‌خواستند از این کشور بگریزند صورت می‌گیرد. این سه نفر به مجازاتهایی بیش از ۵۰ سال زندان محکوم شده بودند.مزدوران آل‌خلیفه با مسدود کردن راه دسته عزاداری شماری از مردم شهر منامه در منطقه الدراز و پرتاب گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای، جنایات خود را برای دامن زدن به اختلافات طایفه‌ای و مذهبی بیش از پیش نمایان کردند.دادگاه عالی جنایی بحرین ۱۴ نفر را به اتهام آن چه حمل مواد آتش‌زا و سلاح عنوان شده است، به زندان محکوم کرده است.
دو تن از متهمان به ۱۵ سال زندان محکوم شدند و متهمان ردیف سوم تا هفتم نیز هر کدام به سه سال زندان محکوم شدند.این گزارش می‌افزاید سایر متهمان به هفت سال زندان محکوم شدند.در پی ممانعت نظام آل‌خلیفه از انجام مراسم تشییع و تدفین شهدای این کشور علمای بحرین بیانیه‌ای صادر کردند.در این بیانیه آمده است، در استجابت فریادهای خانواده‌های شهدا و مادران داغدیده و به منظور محکوم نمودن و اعتراض به سرکوب، خشونت وحشیانه و تجاوزات آشکار به حق انسانی و دینی خانواده شهدا برای انجام آزادانه مراسم کفن و دفن فرزندانشان و همچنین در جهت اعلام خشم و تنفر از ممانعت از اقامه نماز بر پیکرشهدا به صورت علنی و با حضور مردم و مومنین، و برای اعلام خشم بخاطر اجبار برادران غمزده شهدا به حفر قبر برای عزیزانشان – چیزی که دین آن را نهی نموده است- و برای نشان دادن خشم خود از محروم نمودن مادران داغدیده و خانواده‌های مشتاق از دیدن پیکر فرزندانشان برای دیدار آخر و وداع از شما می‌خواهیم تا امشب پس از جمع آوری صدقه و اقامه نماز شب اول قبر فورا اقدام به انجام تشییع پرشور و گسترده این شهیدان نموده، مساجد با حضور مومنین پرگردند و این تشییع در تمامی مناطق برگزار گردد و هیچ فردی که مستطیع ( دارای امکان شرکت در مراسم ) است در منزلش باقی نماند.
لازم به ذکر است مسئولان بحرین همکاری با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر در خصوص برنامه کمک‌های فنی طی ماه‌های اخیر را متوقف کردند.«زین بن رعد» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در افتتاحیه سی‌و سومین دور نشست شورای حقوق بشر از مسئولان بحرین خواسته بود تا به توصیه‌های کمیساریای حقوق بشر درباره همکاری بیشتر برای اجرای اقدامات ویژه شورای حقوق بشر عمل کنند.

کد مطلب: 98512
 
Share/Save/Bookmark