میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۱
 
 
در دیدار عراقچی و معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت
تاکید بر مواضع قطعی ایران مبنی بر رفع تحریم‌ها
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در دیدار معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مواضع قطعی نظام با هدف رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را مورد تأکید قرار داد.
«انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که به عنوان نماینده ویژه این اتحادیه برای شرکت در مراسم تحلیف آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جدید کشورمان به تهران آمده، با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. دو طرف در این ملاقات در خصوص مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و به ویژه آخرین تحولات افغانستان به مذاکره و تبادل نظر پرداختند.رایزنی در خصوص روابط و همکاری‌های دو جانبه ایران و اتحادیه اروپا در حوزه‌های مختلف نیز از دیگر موارد مورد گفت‌وگو در این ملاقات بود.
همچنین با توجه به اینکه مورا در ادوار اخیر مذاکرات برجامی، نقش هماهنگ کننده نشست‌های کمیسیون مشترک برجام را عهده دار بوده است، در این ملاقات آخرین وضعیت برجام و موضوع ادامه مذاکرات مورد بررسی قرار گرفت.معاون وزیر خارجه کشورمان در این ملاقات مواضع قطعی نظام با هدف رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را مورد تأکید قرار داد.استفان کلمنت، سفیر اتحادیه اروپا در وین و برونو شول رئیس میز اقدام ایران در اتحادیه اروپا نیز مورا را در این سفر همراهی می‌کنند.
در این میان یک دیپلمات آلمانی حاضر در مذاکرات «وین» تصریح کرد که گرچه پیشرفت‌های مهمی در مذاکرات هسته‌ای ایران صورت گرفت اما مسائل قابل توجه در این مذاکرات همچنان به صورت حل نشده باقی مانده است.
یک مقام ارشد آلمانی که در مذاکرات «وین» در خصوص احیای برجام حضور دارد، تصریح کرد که در ماه ژوئن (دو ماه پیش) دو هفته تا رسیدن به نتیجه نهایی فاصله داشت اما چندین مورد پیچیده همچنان به صورت حل نشده باقی ماند.بنا بر گزارش شبکه «سی ان بی سی»، یک مقام ارشد آلمانی عضو تیم مذاکره کننده آلمان در مذاکرات برجامی در وین در خصوص روند پیشرفت گفت‌وگوها درباره احیای برجام گفت: «در ماه مارس، عزم ما و دوستان آمریکایی ما برای انجام فوری آن (احیای برجام) بود. بیشتر از آن چه فکر می‌کردیم طول کشید اما فکر می‌کنم در ماه ژوئن، با دو هفته دیگر از مذاکرات جدی و اراده سیاسی، می‌توانستیم به این امر تحقق بخشیم».
وی ادامه داد که تا آن زمان (ماه ژوئن)، پیشرفت‌ها «تقریباً قابل توجه و چشمگیر بود. همانطور که همیشه در این نوع مذاکرات این گونه بوده است، پیچیده‌ترین نکات برای لحظه آخر باقی می‌ماند و ما این مسائل را حل نکردیم اما می‌گویم که ما با یک تکه کاغذ سفید شروع کردیم و تا ژوئن، چهار متن متفاوت و چیزی شبیه حدود یکهزار و ۵۲۰ صفحه توافق با زحمت فراوان تهیه شد».این مقام آلمانی که خواست نامش فاش نشود، در پاسخ به سؤالی درباره این که آیا آیت‌الله «سیدابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور جدید ایران با تیم‌های مذاکره‌کننده، وارد گفت‌وگو شده است، گفت که هنوز هیچ ارتباطی بین رئیس‌جمهور جدید ایران و تیم‌های مذاکره‌کننده صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: «فکر می‌کنم، نشانه‌های کافی وجود دارد مبنی بر این که در نظام ایران در مورد نحوه ادامه مذاکرات، بحث‌های جدی و حقیقی صورت گرفته است».این مقام آلمانی در خصوص ادامه روند مذاکرات وین گفت: «آن چه که درباره گام بعدی فکر می‌کنیم این است که [طرف ایرانی] زمانی که دولت تشکیل شود، به وین بازمی‌گردند و احتمالاً تا اواسط ماه آگوست (ماه جاری میلادی) این قضیه به طول انجامد و ما دیدار خواهیم کرد و خواهیم دید که با چه موضعی به مذاکرات خواهند آمد».وی در ادامه تصریح کرد که شش دور از مذاکرات میان ایران و نمایندگان گروه ۴+۱ (انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) و نمایندگانی از آمریکا، «بسیار روشن و صریح» بوده است.
این مقام آلمانی توضیح داد: «ما با ایران در خصوص این که چگونه ورود مجدد به برجام کارساز باشد، به درک خوبی رسیدیم. نمی‌خواهم موارد مورد اختلاف باقیمانده را که بسیار قابل توجه بوده است، کم اهمیت جلوه دهم».وی در پاسخ به سؤالی درباره موارد مورد اختلاف باقیمانده گفت که طرف ایرانی بر نگرانی‌هایی مبنی بر این که ایالات متحده با آغاز دولت جدیدشان مجدداً از برجام خارج شوند، تأکید دارد.این دیپلمات آلمانی توضیح داد: «آنها این تضمین را می خواهند که تا زمانی که به طور کامل به تعهداتشان پایبند هستند، دوباره یک ترامپ نوعی وجود نخواهد داشت که آمریکایی بار دیگر این توافق را به سادگی ترک کنند».
کد مطلب: 119123
 
Share/Save/Bookmark