میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۴
 
 
پیامدهای انباشت بدهی؛
بیمه‌شدگان قربانی بده بستان دولت و تامین اجتماعی

انباشت مطالبات سازمان تامین اجتماعی که حجم آن به قدری زیاد شده که دولت توان پرداخت آن را ندارد و از سوی دیگر، عدم پرداخت سود این مطالبات، بر مشکلات سازمان تامین اجتماعی افزوده است. به طوریکه، این سازمان بیمه‌ای و اجتماعی که با پول کارگران اداره می‌شود، در حال حاضر در شرایط بحرانی قرار دارد و نمی‌تواند خدمات در خور شان بیمه‌شدگان را ارائه دهد. همین مسئله، موجب نگاه منفی بیمه‌شدگان به این سازمان بیمه‌ای شده است.
بازنشستگان، مستمری‌بگیران و خانواده‌های آنان، از جمله افرادی هستند که می‌بایست از خدمات که بابت آنها سال‌های سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند، برخوردار شوند. اما، در حال حاضر معیشت این افراد و خانواده‌های آنان تحت‌الشعاع این بده بستان دولت و سازمان تامین اجتماعی قرار دارد.
در همین حال، نمایندگان مجلس شورای اسلامی متفق‌القول بر این نکته تاکید دارند که پول سازمان تامین اجتماعی، حق‌الناس است. یعنی اینکه دولت نمی‌تواند نسبت به عدم پرداخت مطالبات تامین اجتماعی بی‌اعتنا باشد.
علاوه بر مشکلاتی که سازمان تامین اجتماعی با آن روبه‌رو است مدتی است که از سوی هیات دولت اعلام شده که در صورت پرداخت مطالبات این سازمان، سود آن پرداخت نخواهد شد و همین موضوع اعتراض مسئولان و هیات امنای تامین اجتماعی را بدنبال داشته است.

این اموال حق کارگران است
علی رستمیان نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: عدم پرداخت بدهی دولت و سود آن حق‌الناس است و دولت نمی‌تواند این بدهی را پرداخت نکند چون هم از نظر شرعی مشکل دارد و هم اینکه حق کارگران است.
وی افزود: تأمین اجتماعی تمام درآمد و منابع خود را از کارگران و حق بیمه‌هایی که هر ماه پرداخت می‌کند به دست آورده است به همین دلیل باید تا ریال آخر بدهی خود را همراه با سود آن به این سازمان پرداخت کند.
رستمیان افزود: مجلس در صورت عدم پرداخت بدهی در راستای احقاق حقوق کارگران به این موضوع ورود پیدا می‌کند. وی گفت: چنانچه دولت با کمبود منابع روبه‌رو باشد در درجه اول بدهی‌ها را پرداخت کند و پس از آن سود بدهی را به تأمین اجتماعی بدهد.

عدم پرداخت سود بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی
اکبر شوکت عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی گفت: مدتی قبل دولت اعلام کرده که فقط خود بدهی سازمان تأمین اجتماعی را پرداخت می‌کند و سودی به این بدهی‌ها تعلق نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: سازمان تأمین اجتماعی به این دو موضوع معترض است چراکه طی این سال‌ها دولت بدهی خود را پرداخت نکرده و علی‌رغم آن، وظایف متعددی را نیز برعهده ما قرار داده است؛ به طوری که بسیاری از قوانین بدون تخصیص اعتبارات به تصویب رسیده است.
عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه عدم تصویب اعتبارات لازم باعث می‌شود تأمین اجتماعی در اجرای وظایف خود با مشکل مواجه شود، گفت: علی‌رغم اعتراضات انجام شده به عدم پرداخت سود به تأمین اجتماعی اما تاکنون هیئت دولت واکنشی نشان نداده است.
شوکت از مطرح کردن شکایت به دیوان عدالت اداری در این خصوص خبر داد و افزود: در صورت عدم پرداخت سود بدهی‌ها، برای احقاق حقوق کارگران، شکایتی تنظیم کرده‌ایم که به دیوان عدالت اداری ارائه خواهیم کرد. وی تأکید کرد: عدم پرداخت‌ها ظلمی است در حق کارگران و مردم.
عضو هیئت امنای سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر اینکه تا پایان سال ۹۶ دولت ۱۸۴ هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است، گفت: در قانون بودجه سال گذشته قرار شد که هر سال ۱۰ درصد این بدهی به تأمین اجتماعی پرداخت شود و همچنین ۵۰ هزار میلیارد نیز امسال قرار بود برای پرداخت بخشی از بدهی‌ها به این سازمان بدهند که متأسفانه تاکنون اتفاقی نیفتاده است.

طرح تحول نظام سلامت طرح شکست خورده‌ای است
سمیه محمودی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز با اشاره به اینکه مسئولان و دولت باید متوجه این موضوع شوند که تأمین اجتماعی مال کارگران است و از حق و حقوق آنها ایجاد شده است، گفت: دولت باید حق و حقوق کارگران را بدهد و اگر قرار باشد بدهی را بدهند باید آن را کامل همراه با سود پرداخت کند.
وی تصریح کرد: چنانچه دولت قصد دست درازی به اموال و منافع تأمین اجتماعی را داشته باشد و بدهی و سود مطالبات را ندهد به طور حتم، بیمه تأمین اجتماعی نیز سرنوشت سایر بیمه‌ها را خواهد داشت.
محمودی اظهار داشت: در صورت عدم پرداخت سود بدهی دولت به تأمین اجتماعی، جامعه کارگری سکوت نمی‌کند چون حق‌الناس است و مهم این است که این حق و حقوق به هر طریق ممکن تا آخر پرداخت شود. وی با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت، طرح شکست خورده‌ای است گفت: اگر قرار باشد به هر طریقی بدهی پرداخت کنند، درست نیست مانند برداشت از منابع تأمین اجتماعی برای طرح تحول سلامت که این دست درازی است که البته تاکنون دولت بسیاری از این دست درازی‌ها را انجام داده است. اگر قرار باشد دولت بدهی خود را به تأمین اجتماعی پرداخت نکند و به طرح شکست خورده سلامت اعتبار دهد، به طور حتم بیمه‌ها و کارگران دچار مشکل می‌شوند. مهر

کد مطلب: 106523
 
Share/Save/Bookmark