میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۶
 
 
یلدا و هویت‌بخشی به جوانان امروزی

امشب ایرانیان سراسر جهان جشنی را پاس خواهند داشت که قدمتی چند هزار ساله دارد. شب یلدا، بلندترین شب سال از دیرباز مجالی بوده است برای ترویج فرهنگ صله‌رحم و احترام به بزرگ‌ترهای هر فامیل، فرصتی بوده تا جوانان پای سخنان باتجربه‌های فامیل نشسته و با خوردن خوراکی‌هایی سالم از تجربیات و پند و اندرزهای پدربزرگ و مادربزرگشان درس زندگی بیاموزند.
این روند اما با تغییر نگرش و سبک زندگی با وجود نفوذ باورها و رسوم عجیب و غریب و گاها من ‌درآوردی جدید هیچ‌گاه فراموش نشده است و البته با توجه به تبلیغات گسترده دشمن در تسخیر فکر جوانان امروزی و تزریق فرهنگ نوپای خود به جوانان لازم است که بسیار بیشتر از قبل به یادآوری سنت‌ها و باورهای تاریخی، دینی و ملی خودمان بپردازیم تا از بی‌هویتی جوانان کشور و پس از آن تهاجم فرهنگی و اختلالاتی که به تبع آن برای نسل جدید پیش خواهد آمد جلوگیری کنیم.
ایرادی به سابقه دینی و فرهنگی کشور نیست که یلدا را جشن گرفته و ضمن پاسداشت بزرگداشت پیشکسوتان خانواده‌ها فرهنگ صله‌رحم توسعه یابد. بد نیست که خانواده‌ها در خلال زندگی ماشینی و رواج سبک جدید دیدار در شبکه‌های اجتماعی مدتی به معاشرت در فضای حقیقی پرداخته و این روند را به نسل جوان یادآوری کنند.
همه این اصول با رعایت آنچه واقعا در تاریخ ایرانیان کهن وجود داشته منافاتی با فرهنگ ایرانی - اسلامی کنونی ندارد و اتفاقا باعث جلوگیری از بی‌هویتی جوانان و نفوذ فرهنگ بیگانه در کشور خواهد شد. از این‌رو به نظر می‌رسد توسعه آداب و سننی از این طیف می‌تواند به هویت بخشی جوانان کشور و مصونیت آنان در قبال نفوذ فرهنگی بیگانه کمک فراوانی کرده و در عین حال صفات پسندیده و سنت‌های قدیمی که در دین به آنها تاکید شده را نیز بیش از پیش مورد توجه قرار دهد.
بر همین پایه ضمن تبریک فرارسیدن مناسبتی که می‌تواند اعضای خانواده‌های امروزی را دور هم جمع کند، یادآور می‌شویم برای ترویج فرهنگ‌هایی مانند احترام به بزرگتر و صله‌رحم باید از سنین کودکی فرزندان را در این مراسم‌ها حاضر کرده و هویت ملی و دینی را به آنها یادآور شد تا در آینده جامعه دچار ناهنجاری‌های اجتماعی کمتری شود.

کد مطلب: 97892
 
Share/Save/Bookmark