میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
دورویی تکان‌دهنده، روایت نویسنده آمریکایی از رفتار برجامی اروپا

یک نویسنده آمریکایی، سیاست سه کشور اروپایی درباره برجام را «دورویی تکان دهنده» توصیف کرد و گفت انگلیس، آلمان و فرانسه حق ندارند از ایران بخواهند به تعهداتی پایبند باشد که خودشان زیر پا گذاشته‌اند.
رابرت فانتینا در پاسخ به این سوال مطرح کرد که فرانسه ، انگلیس و آلمان رسما ساز و کار حل اختلاف در توافق هسته‌ای ایران را به جریان انداخته اند. با توجه به پیروی این سه کشور از تحریم های ترامپ، این اقدام تازه آنها را که وزیر امور خارجه ایران، باج دهی به ترامپ خوانده است، چگونه ارزیابی می کنید؟
فانتینا گفت: این سه کشور با اجرای ساز و کار حل اختلاف، ریاکاری تکان دهنده خود را نشان دادند که سرانجام آن، چیزی جز شرمساری برای آنها در پی نخواهد داشت. ایران به گواه بازرسان سازمان ملل و تایید کنگره آمریکا، برجام را کاملا اجرا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: دونالد ترامپ نه تنها توافق را نقض کرد بلکه فرانسه، انگلیس و آلمان را تهدید کرد که در صورت پایبندی به توافق، تحریم خواهند شد. بنابراین، آنها نیز برجام را نقض کردند. ایران برای یک سال کامل به توافق پایبند بود با وجودی که هیچ امتیازی از آن دریافت نکرد. پس از آن، گام به گام فعالیت‌های هسته‌ای خود را افزایش داد.
این تحلیلگر مسایل سیاسی تاکید کرد: اینکه سه کشور اروپایی از ایران می خواهند به برجام پایبند بماند و همزمان خودشان نقض کننده آن هستند، اوج ریاکاری است. اگر این سه کشور رهبران قدرتمندی داشتند، در برابر تهدیدات ایالات متحده مقاومت می‌کردند و به تعهدات خود، پایبند می ماندند.
این نویسنده آمریکایی در پاسخ به این سوال که با ادامه نقض برجام از سوی غرب و عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهداتشان، پیامدهای خروج احتمالی ایران از پیمان منع گسترش سلاح اتمی (ان پی تی) چه خواهد بود؟ گفت: سران فرانسه ، انگلیس و آلمان از احتمال دستیابی ایران به سلاح های هسته‌ای می‌ترسند اما ظاهرا نمی‌دانند که ایران از سال ۱۷۹۸ به کشور دیگری حمله نکرده است. این رهبران بهتر است درباره جنگ افزار هسته ای ایالات متحده نگران باشند، زیرا تنها کشوری است که تاکنون از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کرده و از پایان جنگ جهانی دوم به این سو، ده‌ها کشور را اشغال کرده است. وی تاکید کرد: علاوه بر این، جهان باید در مورد جنگ افزارهای هسته‌ای اسرائیل نگران باشد، زیرا یک "اشغالگر دیو صفت" است که به خاک کشورهای دیگر دست درازی کرده است. در واقع برنامه هسته ای ایران باید در رده آخر نگرانی‌ها باشد. این نویسنده آمریکایی ادامه داد: اما دولت ایران به خوبی از حق خود برخوردار است که از تمام ابزارهای موجود برای محافظت از شهروندان خود به ویژه با توجه به افزایش خصومت آمریکا با ایران، بهره برداری کند.

کد مطلب: 112625
 
Share/Save/Bookmark