میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۹
 
 
افشای ابعاد جدیدی از جنایات ضد بشری ائتلاف سعودی - آمریکایی
کودکان یمنی مُرده به دنیا می‌آیند
کودکان یمنی مُرده به دنیا می‌آیند
 

جنایات سعودی در یمن هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد چنانکه در حالی که براساس هشدار سازمان‌های جهانی، وبا تا پایان سال میلادی جان یک میلیون نفر را در یمن می‌گیرد، این بیماری قربانیان تازه‌ای پیدا کرده است.
در حالی که بعد از حمله عربستان به یمن و وخیم شدن اوضاع انسانی دست‌کم ۲ هزار نفر درپی ابتلا به بیماری وبا جان خود را از دست داده‌اند، این بیماری قربانیان جدیدی می‌گیرد. صفاء عیسی کحیل، یک زن یمنی که ماه نهم بارداری خود را طی می‌کرده بعد از احساس درد به همراه همسرش به یک کلینیک پزشکی در شهر الحدیده می‌رود. این زن ۳۷ ساله به رویترز گفته که بعد از آزمایش‌های اولیه مشخص شد که جنین درپی ابتلای مادر به وبا و به دلیلی بی‌آب شدن بدن مادر جان خود را از دست داده است.
براساس این گزارش این پانزدهمین جنینی است که پیش از تولد به دلیل ابتلای مادر به بیماری وبا جان خود را از دست داده است. سازمان صلیب سرخ جهانی اعلام کرده بیماری وبا در یمن ممکن است تا پایان سال‌جاری میلادی ۱ میلیون نفر را از پای در بیاورد.
جنگی که از دو سال و نیم پیش تا کنون با حمله عربستان به یمن شروع شده است، زیرساخت‌های بهداشتی و پزشکی شهر را از بین برده است و مردم این کشور علاوه بر بیماری وبا با سوء‌تغذیه و نقص مواد بهداشتی و پزشکی نیز مواجه هستند. در آگوست گذشته هیأت دفاع از کودکان اعلام کرده بود که نیمی از مبتلایان به وبا را کودکان زیر ۱۵ سال تشکیل می‌دهد و یک سوم مرگ و میر ناشی از این بیماری هم نصیب کودکان یمنی شده است.
حالا درحالی که سازمان ملل در گزارش اخیر خود عربستان و ائتلاف متبوعش را عامل مرگ و میر کودکان یمنی دانسته و این ائتلاف را در فهرست ناقضان حقوق کودکان قرار داده است، عربستان به همراه نهادهای عربی که حالا به نوعی به بلندگوی سیاست‌های عربستان تبدیل شده‌اند از گزارش سازمان ملل انتقاد کردند.
یونیسف اعلام کرد که از مجموع ۲۷ میلیون شهروند یمنی، بیش از ۱۵ میلیون تن به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند. صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در صفحه شخصی خود در توییتر اعلام کرد که به دلیل ادامه درگیری‌ها در یمن، شهروندان یمنی‌ به خدمات بهداشتی در استان‌های مختلف این کشور دسترسی ندارند.
این سازمان بدون اشاره به جزئیات بیشتر تاکید کرد که نیمی از این افراد کودکان هستند. این درگیری‌ها در یمن منجر به وخامت اوضاع انسانی و کاهش دسترسی به خدمات اصلی و فعالیت مراکز بهداشتی شده که این موضوع شیوع گسترده بیماری وبا را به دنبال داشته است. طبق آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی طی کمتر از شش ماه، بیش از ۲۱۵۰ تن جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند و بیش از ۸۰۰ هزار تن نیز به وبا مبتلا شده‌اند.
یمن از حدود سه سال پیش شاهد درگیری میان نیروهای دولت مستعفی تحت حمایت ائتلاف عربی به رهبری عربستان از یک‌سو و همچنین نیروهای انصارالله یمن و نیروهای وابسته به علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری سابق یمن از سوی دیگر است. در واکنش به جنایات سعودی انصارالله یمن از شلیک یک فروند موشک بالستیک به سوی مرکز فرماندهی ارتش عربستان در یکی از استان‌های تابع منطقه «جیزان» خبر داد. جنبش انصارالله یمن، اعلام کرد که دیروز، یک فروند موشک بالستیک را به سوی اهداف نظامی عربستان سعودی در «جیزان» واقع در جنوب غرب این کشور شلیک کرده است.
رسانه‌های مختلف وابسته به این جنبش اعلام کردند که یگان موشکی انصارالله، بامداد دیروز یک موشک بالستیک از نوع قاهر M۲ با برد ۴۰۰ کیلومتر را به سوی مرکز فرماندهی ارتش عربستان در استان «صامطة» از توابع منطقه «جیزان» شلیک کرده‌اند و این موشک با موفقیت به هدف مذکور اصابت کرده است.
یک منبع محلی یمنی اعلام کرد که در حمله جنگنده‌های عربستان به شهر «شدا» در استان صعده چندین غیرنظامی یمنی کشته و زخمی شدند. یک منبع محلی در استان صعده اعلام کرده که درپی حمله دوشنبه شب، جنگنده ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان به استان صعده دست کم ۱۳ نفر کشته و زخمی شدند. براساس این خبر این حمله مناطق مسکونی منطقه «مشاف» در شهر «شدا» را هدف قرار داده و منجر به کشته شدن ۹ نفر و زخمی شدن ۴ تن دیگر شده بود.

کد مطلب: 101320
 
Share/Save/Bookmark