میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۸
 
 
سوالات بی‌پاسخ

عراق که سال‌ها حضور نیروهای اشغالگر را تحمل کرده زمانی که می‌خواست جشن خروج آنان را بگیرد با بحرانی تازه به نام حضور تروریسم تکفیری مواجه شد که با خیانت برخی جریان‌های داخلی بر بخش‌هایی از این کشور مسلط شد. سه سال نبرد واحد عراق با این گروه‌ها زمان برد و اتحاد میان ارتش و نیروهای مردمی که با فتوای مرجعیت شکل گرفت در کنار حمایت‌های جبهه مقاومت منطقه موجب شد تا تروریسم اجاره‌ای دشمنان عراق گزینه‌ای جز نابودی و فرار نداشته باشد. عراقی‌ها در حالی خود را برای آینده بدون داعش و بازسازی کشورشان آماده می‌کردند که برگزاری همه‌پرسی سوال برانگیز برگزار شده در اقلیم کردستان عراق تمام معادلات مردم و دولت عراق را به هم ریخت. بارزانی در حالی ادعا دارد که برای منافع کردهای عراق این اقدامات را صورت داده و همه‌پرسی را دموکراسی برای احقاق حقوق آنها عنوان می‌کند که او هنوز به سوالات مهمی پاسخ نداده است.
در همه‌پرسی بارزانی فضایی را ایجاد می‌کند که پرچم صهیونیست‌ها در کنار پرچم کردستان قرار می‌گیرد که این خود نوعی اهانت به کردهاست. چراکه به ظاهر رژیم صهیونیستی می‌خواهد نوعی همدلی را به کردها القا سازد اما در وادی عمل چنین نیست و آنانی که چنان در فلسطین کشتار می‌کنند قطعا خیرخواه هیچ قومی و گروهی در جهان نیستند. کردها نشان داده‌اند که همواره مخالف صهیونیست‌ها هستند لذا بارزانی باید پاسخ دهد که چرا برای منافع خود، خواست کردها را قربانی ساخته است. اگر آقای بارزانی می‌خواهد با اقدامات دموکرات حق کردها را بگیرد تعطیلی این چند ساله مجلس برای چه بوده است؟ مجلس دقیقا در آستانه همه‌پرسی نسبی با وضعیت شکننده کمی بیشتر از ۵۰ درصد برگزار شد آقای بارزانی دو سال است که از زمان مسئولیت قانونی‌اش سپری شده است چرا انتخابات برگزار نمی‌کند. کسی ادعای همه‌پرسی دارد که از یک سو به انتخابات برای جا به جایی خودش و از سوی دیگر به مجلس دموکراتیک برای انجام امور هیچ اعتنایی نداشته است. بارزانی برای حفظ قدرت تمام اصول دموکراتیک را زیر پا گذاشته و صرفا در قالب منافع خود اقدام کرده است.
نکته قابل توجه آنکه بارزانی هنوز به این سوال پاسخ نداده است که چرا وقتی داعش وارد موصل شد به مقابله با آن نپرداخت بلکه خود حامی داعش بوده و صرفا زمانی به مقابله روی آورد که داعش به سمت اربیل و حاکمیت وی هجوم برد. وی هنوز پاسخ نداده که چرا در کشتارهایی مانند سجار و ایزدی‌ها نقش داشته و طرح جابه‌جایی جمعیت در مناطق مختلف تحت سلطه خود را اجرا کرده است. با توجه به آنچه ذکر شد می‌توان گفت که آقای بارزانی به جای آنکه ادعای ناجی بودن برای کردها را داشته باشد باید پاسخگوی خیانت‌های خود به کردها باشد و بگوید که چرا این همه هزینه به آنها تحمیل کرده است هزینه‌هایی که صرفا برای جاه‌طلبی‌های وی صورت گرفته و هیچ دستاوردی برای کردها نداشته است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 101429
 
Share/Save/Bookmark