میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
درگیری در کرکوک چندین کشته و زخمی برجای گذاشت
نخستین تلفات جانی همه‌پرسی وحدت‌شکنانه
نخستین تلفات جانی همه‌پرسی وحدت‌شکنانه
 

در حالی برخی افراد همچون بارزانی همچنان بر بحران‌سازی وحدت شکنانه اصرار دارند که در درگیری میان هواداران و مخالفان همه‌پرسی در کرکوک، ۲ تن کشته و سه نفر مجروح شدند
درپی درگیری میان کردها و ترکمان‌ها در کرکوک عراق چند نفر کشته و زخمی شدند. این درگیری‌ها زمانی آغاز شد که کردها در حال تبلیغ همه‌پرسی بودند. با وجود مخالفت بسیاری از کشورها و طرف‌های بین‌المللی، دولت بارزانی بر اجرای همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق اصرار دارد. دادگاه فدرال عراق حکم توقف برگزاری همه‌پرسی جدایی را صادر کرده است. در ادامه بحران‌های ناشی از این وحدت شکنی انفجار انتحاری در رستورانی در شمال استان «صلاح‌الدین» عراق و جنوب شهرستان «بیجی» دست‌کم ۴ کشته و ۷ زخمی برجای گذاشت.
نکته قابل توجه آنکه عربستان از رئیس منطقه کردستان عراق خواست که با پیشنهادات سازمان ملل درباره انصراف از همه‌پرسی و گفت‎وگو با بغداد موافقت کند. سازمان ملل اخیرا از «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق تعویق همه‌پرسی جدایی این منطقه را خواستار شد.
«جان کوبیس» نماینده ارشد سازمان ملل در عراق به بارزانی پیشنهاد داد به جای همه‌پرسی، مذاکراتی را با دولت بغداد برای رسیدن به توافقی ظرف ۳ سال آغاز کند و تاکید کرد جامعه بین‌المللی نیز حامی آن خواهد بود. طرح کوبیس شامل مذاکراتی میان اربیل و بغداد، با نظارت شورای امنیت سازمان ملل جهت رسیدن به توافقی بر سر اصول و دستورالعمل‌های شکل آتی روابط آن دو، در ازای به تعویق افتادن همه‌پرسی تا پایان این مذاکرات است.
همچنین رئیس‌جمهور ترکیه در تماس تلفنی با نخست‌وزیر عراق بار دیگر مخالفتش با همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان و حمایت از وحدت عراق را متذکر شد. «رجب طیب اردوغان» در تماس تلفنی با «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق بار دیگر از مخالفتش با همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان گفت و اظهار داشت: موضع کشورش، حمایت از دولت عراق با اتخاذ کلیه اقدامات لازم به منظور حفظ وحدت این کشور و ممانعت از هر تهدیدی علیه صلح داخلی است.
در بیانیه دفتر العبادی که نسخه‌ای از آن به دست پایگاه خبری «موازین نیوز» رسیده، آمده است: نخست‌وزیر عراق تماسی تلفنی از سوی رئیس‌جمهوری ترکیه داشت و اردوغان طی آن به ملت عراق برای پیروزی‌های بزرگش در مقابل داعش به ویژه در موصل و سایر شهرها، تبریک گفت.
رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه از نقش رهبری متمایز العبادی تقدیر و بر اهمیت آغاز مرحله جدیدی از همبستگی و وحدت کلیه عراقی‌ها، تاکید کرد و بار دیگر گفت که ترکیه مخالف همه‌پرسی در منطقه کردستان است و از دولت عراق و تمامی اقدامات آن برای حفظ وحدت این کشور، کاملا حمایت می‌کند و با عراق برای امنیت و ثبات منطقه هماهنگ است.
خبر دیگر آنکه لیست اتحاد برای دموکراسی و عدالت در اقلیم کردستان عراق از احتمال نامزد شدن «برهم صالح» برای پست ریاست اقلیم کردستان عراق خبر داد. لیست انتخاباتی اتحاد برای دموکراسی و عدالت به‌ رهبری برهم صالح اعلام کرد: در صورت درست شدن اتحاد مابین جنبش تغییر و جماعت اسلامی و لیست دموکراسی و عدالت، دکتر برهم صالح آمادگی آن را دارد تا خود را برای پست ریاست اقلیم کردستان عراق نامزد شود.
این لیست تاکید کرده‌ است که‌ تمام تلاش خویش را صرف این مسئله‌ خواهد کرد تا همه‌ جریانات مخالف حزب دموکرات کردستان عراق را در یک جبهه‌ فراگیر متحد کنند چون آنها بر این اعتقادند که‌ پراکندگی کاندیدها می‌تواند به‌ نفع احزاب حاکم تمام شود.
در این میان یک مسئول کُرد اعلام کرد از سرگیری جلسات پارلمان اقلیم کردستان با هدف تمدید دوره کنونی، به تأخیر انداختن انتخابات و تمدید دوره ریاست مسعود بارزانی است. دیده‌بان پارلمان اقلیم کردستان عراق طی گزارشی درباره جلسه روز جمعه پارلمان گفت: دوره کنونی پارلمان ششم نوامبر به پایان می‌رسد و قرار بود کمیته انتخابات اقلیم کردستان مقدمات را برای برگزاری این انتخابات فراهم کند اما شرایط نشان می‌دهد که انتخابات در موعد مقرر برگزار نخواهد شد.
در این میان رئیس حزب مجلس اعلای اسلامی عراق و دبیرکل جنبش «عصائب اهل‌الحق» طی نشستی تایید کردند که عراق امروز بیش از هر زمان دیگری، برای شکست طرح تجزیه آماده است. شیخ الخزعلی، در این نشست به شیخ حمودی، ریاستش بر مجلس اعلای اسلامی را تبریک گفت و با وی درباره خطر جدایی منطقه کردستان و پیامدهای آن برای عراق و منطقه گفت‌وگو کرد.

کد مطلب: 101023
 
Share/Save/Bookmark